kebir reklamı

KTÜ seçiminin anatomisi!..


Ahmet Külekçi

Ahmet Külekçi

13 Temmuz 2016, 10:12

KTÜ'de bir seçim dönemi sona erdi.

Birinci aşamada adaylar performanslarını gösterdiler.

Süleyman Baykal rektör olarak seçime girdi. Geçen dönem nasıl rektör olduğunu hepimiz iyi hatırlıyoruz.

Herkesin malumu. Geçen seçimde 451 oy almıştı.

 Dönemin Rektörü İbrahim Özen'in açık desteği seçilmesinde etkili olmuştu.  

Bu dönem üç yüze yakın yeni öğretim üyesi atadı. Rektör olmanın avantajlarını seçimde kullandı. Yardımcıları, dekanları, müdürleri ve onların yardımcıları tam pres sahadaydılar.

 Komşu üniversitemiz Gümüşhane Rektörü ve ekibi de sahadaydı. Rektör olarak seçime girmek her zaman avantajlıdır. Atamalar, öğretim üyelerinin isteklerini karşılama ve benzeri imkanlarla oylarını ciddi oranda artırırlar.

Ankara Üniversitesi, Çukurova Ünşversitesi seçimlerine baktığımızda bunu yakından görebiliriz. Daha öncede, KTÜ'nün eski rektörleri İbrahim Özen ve Türkay Tüdeş'in ikinci seçimlerinde oylarını yaklaşık olarak üçe katladıklarını görmüştük.

 KTÜ tarihinde en çok öğretim üyesi bu dönemde atandı. Süleyman Baykal, bu seçimde 575 oy aldı. Oy oranı fazla değişmedi.

Oyların yüzde 57'sini aldı. Yani beklenen artış olmadı. Orhan Aydın, düz bir öğretim üyesi olarak seçime girdi.

 Tek başına çalıştı. Özgüveni yüksekti. Geçen seçimlerde yine yönetime karşı yarışmış ve 357

gibi ciddi bir oy almıştı. Geçen dönem ekibinde olan bazı isimler Üniversiteden ayrılmasına rağmen, oyunu sayısal olarak korudu ve hatta artırdı.

 401 oyla, oyların yüzde kırkını aldı. Bu çok ciddi bir başarıdır. Yönetim gibi seçimde eli güçlü değildi. Beklentileri karşılayacak kadro ve benzeri imkanları yoktu.

 Kendisini destekleyen kadroyu genel olarak korudu ve hatta yenileri kattı. Elindeki en güçlü sermayesi, vizyonuydu.

Bu tabloda kesinlikle iyi bir başarı gösterdi.

Geçen dönem olduğu gibi kendisini desteklemesi muhtemel bazı genç isimler üzerinde ciddi baskılar oluştu.

Başka isimler yazmaya zorlandılar. Kimileri bu baskıyı kaldıramadı. Çıkan oy tablosunda birer oyluk adayların oy kaynaklarını böyle değerlendiriyoruz.

Çünkü kendilerine isim verildiği halde verilen ismi yazmayarak dik duran adayları da az çok öğrendik.
 
Bizce ve genel olarak yapılan değerlendirmelerde yaygın görüş, her iki adayın da YÖK ve Külliye aşamasında değerlendirebilecek hatırı sayılır oya ulaştığı.

Yukarının hassasiyetleri biliniyor. Bu nedenle, alınan oylar hassas bir şekilde analiz edilecektir.

KTÜ'nün Ankara'dan nasıl göründüğü önemli.

Yapılan seçimin ve bundan sonraki aşamaların önemli değerimiz olan KTÜ'müz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

**

AKADEMİSYENLER İSYAN EDİYOR!

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin de yer aldığı 37 üniversitede rektör adaylarını belirlemek için akademisyenler sandığa gidiyor

Seçim takvimi ise akademisyenlerin tepkisine neden oldu.

Çünkü tam onlar tatile girdiğinde rektörlük seçimi için sandık kuruldu.

Rektör adaylarını belirlemek için yapılan seçimler genel olarak haziran ayının ilk yarısında gerçekleşiyordu.

Yani üniversiteler tatile girmeden, finaller tamamlandıktan sonra.

 Bu yıl ise takvim şaştı.20 üniversitede seçim dün yapıldı. 17 üniversite de ise 26 Temmuz’da olacak.

Bu tarihler oy kullanacak akademisyenler için “tatil” anlamına geliyor.

Seçimlerin Haziran ayında yapılmasını öngördükleri için birçok akademisyen ailesi ile birlikte tatil planları yapmıştı.

Yurtiçi ve yurtdışı tüm programlar seçim dolayısı ile iptal oldu!

Bazı akademisyenler ise sandık yerine tatili tercih etti.

İşte bu yüzden rektörlük seçimlerine katılım düşük olabilir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem Yörük - 1 yıl önce
Mükemmel bi ryazı. Şİmdi soruyorum: Kim bu seçimin kazananı?
Orhan Aydın, tek başına müthiş bi riş çıkardı. Yüzün hep gülsün Hocam. Allahım yar ve yardımcın olsun.
Avatar
Bilim adamı - 1 yıl önce
Vizyonuyla,bilimsel bakışıyla ve akademik liyakatıyla bize çok şey katan Orhan Hocamızın Allah Yolunu açık etsin. Bana göre de seçimlerin KTÜ ayağının galibi Orhan Hocadır. Sayıları analiz ederseniz (özellikle blok hareket eden kesimleri, yeni atanan 300 e yakın Yrd. Doç. Leri) bunu daha iyi görürsünüz.
Avatar
Hatice ÖZ - 1 yıl önce
Orhan Hocam, duruşunu hiç bozmadı. Herkese teşekkür etti. Bu koşullarda elinden geleni yaptı. Takdir Allahındır.
Misafir Avatar
Kadir - 1 yıl önce @Hatice ÖZ
Aslıhan Hanım; Bir seçim yaşandı. İki rektör adayının da duruşu ortada. Dolayısıyla bu türde yorumlar inandırıcı değil. Kim nerde duruyor herkes biliyor görüyor. Kim kimi destekledi oda biliniyor. Bu iddianız o yüzden komik.
Misafir Avatar
Aslıhan - 1 yıl önce @Hatice ÖZ
Doğru diyorsunuz Orhan bey duruşunu hiç bozmadı, değiştirmedi. Günlerce Baykal'a paralel iftirası attırdı, yazdırdı sonra arka bahçede gidip anlaştı, oyları da aldı......KTÜ, o gülen yüzün arkasında yatanları çok iyi bilir...
Avatar
"Yorumluyorum" a cevap - 1 yıl önce
Kafa kafaya verip bunu mu buldunuz! Boş oylar cemmatin, cemaatin kalanı da Aydın a verdi, öyle mi? Samimi olarak Allah için siz yazdığınıza inanıyormusunuz? Ne diyeyim Allah, şerrinizden ve iftiralarınızdan korusun!
Misafir Avatar
Anti Paralel - 1 yıl önce @"Yorumluyorum" a cevap
Bunlar da oyun bitmez. Şimdi şu numaraya bak. Orhan Hoca nın söylemleri ortada. Duruşu ortada. Bu yapıdan numunelik bir oy bile Orhan Hoca'ya gitmemiştir. Allah sizi ıslah etsin. Yalanlarınızdan, iftiralarından ve oyunlarınızdan bu aziz milleti korusun.
Avatar
Sizden korkulur! - 1 yıl önce
Sizden korkulur!!! Boş oylar cemaatin, kalan cemaat te Aydın a oy verdi, öyle mi? Kargalar bile güler! İnsanların aklıyla, gördüğü ile, duyduğu ile dalga mı geçiyorsunuz! Canınızı sıkmayın kimin, kimin arkasında saf tuttuğunu, pehlivanların sahada nasıl organize ettiğini sizden gayrı herkes, (aslında siz de çok iyi) biliyor!
Avatar
yorumluyorum - 1 yıl önce
DÜN: Herkes Orhan Aydınla....Herkes yeni yüz istiyor. Herkse için umut oldu. STK lar bizimle...Sanayi odası bizimle...Şehir bizimle....KTÜ deki yarış kafa kafaya hatta AYDIN önde.....malum yapı Baykalcı......BUGÜN: Aydın seçime tek başına girdi......Bu nasıl bir çelişki...NAsıl bir algı......malum yapı bile aydına destek oldu ya da boşa oy attı....
Avatar
Ktütıp - 1 yıl önce
Tarafınız çok belli sayın yazar. Seçim sonuçları sizi çok üzmüş galiba. Bir dahaki seçime yolunuz AYDIN olur umarız. KTÜ'nün tercihi BAYKAL ve çok olası külliyenin de tercihi olacak.
Avatar
İdris - 1 yıl önce
Orhan Bey bu seçime çok havalı ve iddialı girdi. Ama gördük ki geride kalan 4 yılda pek ilerleme kaydı yok. Hani herkes onu destekliyordu. KTÜ'nün kurtuluş kahramanıydı. Son umuttu. Köprü öncesi son çıkıştı. Ne oldu. ????
Misafir Avatar
Alper Bankoğlu - 1 yıl önce @İdris
İddialıydı doğru. İddiasını da korudu. Oyunu artırdı. On kişiden dördü (nerdeyse yarısı) Orhan Aydın dedi. Genelde Rektörler ikinci dönemlerinde oylarını katlarlar. Çukurovaya bakın. Ankaraya bakın. Orhan Aydın, atanmak için hatırı sayılır bir oy almıştır. Ve düz bir öğretim üyesi kimliğiyle bu seçime girip bunu başarmak her baba yiğidin harcı değildir. Hele altındızdan o makamlarınızı bir alalım, dilediğinizi atama yetkinizi alalım (üöç yüz yeni eleman atadınız). O zaman görelim sizi.