Kosgeb’den sıfır faizli kredi desteği

KOSGEB’in yeni girişimcilere ve mevcut işyerlerine yönelik çok sayıda hibe ve kredi desteği bulunmaktadır. Destekleri takip edip doğru bilgiye ulaşan da var ulaşamayan da. Bu nedenle elimizden geldiğince sade ve genel hatlarını çizerek insanları bilgilendirmemiz gerekiyor.

Çünkü KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyenlerin büyük bir kısmı sürecin karmaşık olduğundan ve evrakların fazlalığından dert yanmaktadır.

Oysa durum hiç de öyle değil. Her desteğin kuralları koyulmuş, sade ve açık bir dille anlatılmıştır. Bizler bu desteklerle ilgili dokümanları değil de televizyonlardan siyasilerin politik söylemlerini dinlersek evet süreç o zaman karışık ve uzun gelebilir.

KOSGEB imalat sanayiyi geliştirmek, yerli üretime destek vermek, işletmelerin araştırma ve geliştirme alt yapısını oluşturmak amacıyla son zamanlarda farklı destek programları planlamıştır.

01 Ağustos 2018 son başvuru tarihli bu destek programı ile de KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan İşletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı” nı uygulamaya koymuştur.

Bahse konu Kredi Programı;

 - İşletmelerin kullanacakları kredilerde İşletme başına en fazla 300.000.- (üçyüzbin) TL’ye kadar olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacak,

-  Sıfır (0) faizli,

 - İlk 6 (altı) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay vadeli olarak uygulanacaktır.

Bahsetmiş olduğumuz destek ile ilgili eksik bilgi olmaması için makine ve teçhizatın genel olarak ne anlama geldiğini KOSGEB belirlemiştir.

Makine; En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.

Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler. Kullanılmış makine – teçhizat bu tanımın dışındadır.

İmalat sanayinde yer alıyorum, KOSGEB veri tabanına kayıtlıyım ve yukarıdaki makine teçhizat tanımlarına uygun şeyler alacağım diyorsak 300.000,00 TL’ye kadar kullanacağımız kredinin faizsiz olduğunu, ilk 6 ay geri ödemesiz ve sonrasında 36 ay içerisinde 3’er aylık taksitlerle geri ödemeli olduğunu tekrar hatırlatalım.

Başvurular KOSGEB internet sitesi üzerinden e- hizmetler aracılığıyla 04 Haziran 2018 – 01 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Yavuz
Hakan Yavuz - 13 ay Önce

Kaleminize, ağzınıza, emeğinize sağlık Erhan bey. Maalesef ki bilgi kirliliğinden ve araştırma eksikliğinden dolayı insanlar doğru bilgiye ulaşmakta ve doğru adımı atmakta zorluk çekiyor.
Umarım sizin gibi insanların yoluna ışık tutanların sayısı artar.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Hakan Yavuz - 12 ay Önce

Hakan Bey yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Saolun.

Ayşe sağıroğlu
Ayşe sağıroğlu - 13 ay Önce

Erhan bey çok güzel açıklayıcı bir yazı olmuş yeni iş kurmak isteyecekler güzel fırsatlar sunulmuş

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Ayşe sağıroğlu - 12 ay Önce

Ayşe Hanım çok teşekkür ediyorum, umarım faydalı olmuştur.

Sinan yıldırım
Sinan yıldırım - 13 ay Önce

Erhan bey çok güzel açıklayıcı bir yazı olmuş yeni iş kurmak isteyenlere güzel fırsatlar rabbim yeni işyeri açacaklara hayırlı bol bereketli kazançlar nasip etsin

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Sinan yıldırım - 12 ay Önce

Yorumunuz için teşekkürler Sinan Bey.

Nur Bekar
Nur Bekar - 13 ay Önce

Bu güzel fırsatları tanıtıp insanların faydalanması için sarfettiğiniz efora; teşekkür ediyoruz..

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Nur Bekar - 12 ay Önce

Nur Hanım çok teşekkür ediyorum.

Anıl Caner Tandoğan
Anıl Caner Tandoğan - 13 ay Önce

İnsanın iş kurası geliyor. Destekler bela, sayenizde öğrendik Erhan Bey.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Anıl Caner Tandoğan - 12 ay Önce

Caner Bey çok teşekkür ediyorum :)

Abdulmecit EROĞLU
Abdulmecit EROĞLU - 13 ay Önce

Bilgi için teşekkürler kardeşim. İnşAllah İs kuracak insanlara faydalı olur. Mevlam çalışmalarına kolaylık versin

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Abdulmecit EROĞLU - 12 ay Önce

Abdulmecit kardeşim demek yazılarımı takip ediyorsun, çok teşekkür ediyorum. Saol, varol.

Sebahaddin Çuvalcı
Sebahaddin Çuvalcı - 13 ay Önce

Kardeşim yazın gayet açıklayıcı fakat insanlarımızda ilk başta yapmamız gereken ön yargılarını yıkmak ön yargılarını yıkamadığımız sürece onları muhasebeciye göndermek bile çok zor iş bu tarz açıklayıcı yazılarla inşaAllah insanların bakış açılarını değiştirebiliriz.İşe başladıklarında korktukları kadar zor olmadığını göreceklerdir.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Sebahaddin Çuvalcı - 12 ay Önce

Evrak çok, zaman yok cümlelerinden uzaklaşıp bu destekleri araştırmak gerekiyor. Yorumun için çok teşekkür ediyorum Sebahaddin Bey.

fatih
fatih - 12 ay Önce

Erhan Bey Sıfır faizli kredi başlığında anlatım bozukluğu yok mu sizce? kariyerinizin daha başında böyle hatalara dikkat edelim.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @fatih - 12 ay Önce

Fatih Bey Merhaba; yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yazım hatası var mı diye sorsaydınız size açıklayıcı bir yazı yazacaktım fakat siz zaten hata olduğunu belirttiğiniz için çok detaylı açıklamayacağım. Öncelikle yazıma değer verip okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Bu yazının başlığına 'faizsiz kredi desteği' de denilebilirdi fakat ' sıfır faizli kredi desteği' denildiğinde okuyucu tarafından daha çok ilgi çekeceği aşikardır. 'Kariyerinizin daha başında böyle hata dikkat edelim' tavsiyenizi ilerleyen yazılarda dikkate alacağım çünkü bu başlıkta herhangi bir hata bulunmamaktadır. Bir örnek vermek gerekirse; Başkent Ankara ve Türkiye'nin Başkenti Ankara cümleleri aynı şeyi ek kelime koyularak anlatmıştır. Sıfır faizli ve faizsiz kelimeleri gibi. Eğer daha çok bilgi elde etmek istiyorsanız devletin konuyla ilgili açıklamış olduğu yönetmelik ve yönergelerdeki ibarelere de bakabilirsiniz çünkü benim kullandığım şekilde kullanmışlar. Okuyucu olarak dikkatle takip etmenize seviniyorum fakat içerikten çok şekle takılmak konudan uzaklaşmaya sebep oluyor. Takipte kalın Fatih Bey :)


banner393