15 santimetre...26 yıldır onunla yaşadı!

Konya'da, doğduğu yıl vücuduna batan 15 santimetre uzunluğunda iğneyle 26 yıl yaşayan kadın, ameliyatla sağlığına kavuştu.

15 santimetre...26 yıldır onunla yaşadı!

Advertisement Advertisement

Konya'da, doğduğu yıl vücuduna batan 15 santimetre uzunluğunda iğneyle 26 yıl yaşayan kadın, ameliyatla sağlığına kavuştu.
Üç çocuk annesi 26 yaşındaki Raziye Çalışkan, 15 yaşındayken karın ağrısı ve ateşlenme şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye götürüldü.

Doktorlar çekilen filmde hastanın karın bölgesinde 15 santimetre uzunluğunda bir iğne tespit etti. Bir hafta sonra ameliyata alınan Çalışkan'ın vücudundaki iğne yerinden kaydığı için çıkarılamadı. Başarısız geçen operasyonun ardından çekilen filmde, iğnenin hastanın sağ böbrek ile kalın ve ince bağırsağa yakın yerde olması nedeniyle yeni bir operasyon yapılamadı.

Çalışkan'ın şikayetleri, evlenip üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra artmaya başladı. Günlük işlerini yapamamaya başlayınca tekrar hastaneye giden Çalışkan, Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi ve ekibinin başarılı operasyonuyla iğneden kurtuldu.

Arazi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın vücuduna batan iğnenin hayati bir bölgede olduğunu söyledi.

OPERASYON BİR SAAT SÜRDÜ

İğnenin zamanla hastanın yaşam kalitesini etkilediğini ifade eden Arazi, "Bu iğne çok tehlikeli bir yerdeydi. Sağ böbreğe yakın bir yerle, ince ve kalın bağırsak arasında duruyordu. Ameliyattan önce 15 santimetre uzunluğundaki iğneyi çıkarmak için bir planlama yaptık. Diğer organlara zarar vermeden bir saat süren operasyonun ardından çıkarmayı başardık." diye konuştu.

Arazi, Çalışkan'ı birkaç gün içerisinde hastaneden taburcu etmeyi planladıklarını ifade etti.

Çocukken belirtilerini hissetmeye başladı.

Raziye Çalışkan da gerçekleştirilen operasyonla iğneden kurtulduğunu dile getirerek, "Çok mutluyum. İğne, hatıra olsun diye annemde kalacak." dedi. 

Hastanın annesi Ayşe Ertaş (63) kızı doğduğu yıl Hadim ilçesinde yaşadıklarını, iğnenin yaylaya göç sırasında batmış olabileceğini belirterek, şunları söyledi: 

"Kızım doğduğu yıl karın bölgesinde küçük bir yara vardı fakat iyileşince önemsemedik. Köyde yaşadığımız için hastaneye gidecek imkanımız da yoktu. Kızım ortaokula başladığında Konya'da yaşamaya başladık. O zamana kadar bir rahatsızlığı olmadı. 

Daha sonra çeşitli rahatsızlıkları olmaya başladı. Sonunda kızımın vücudunda 26 yıldır duran iğne çıkarıldı. Hocalarımızdan Allah razı olsun."

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 11:43

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr.Kemal
Dr.Kemal - 2 yıl Önce

Ersun Hoca Türkiyedeki en iyi yerli hoca. (iki ikinin dört) Bu kesin bundandır ki FB aklı hala bu hocadadır.. Haa değiştireceksiniz baska bir maceraya açılacaksınız, oda iki hafta sonra gitsin diyeceksiniz, takımın içine edeceksiniz o ayrı. Yav bu millet ve yerel kamuoyu Vahid Halilhodzic e bile dayanamamıştır.. Şimdi adam harikalar yaratıyor. Millete t.direktör beğendiremiyoruz.. Baskan çıkıp önünü kesmeli bu dedikoduların. Ben Ersun Yanalı getirdim, ben gidene kadar yüz kerede yenilse arkasındayım de, sahip çık. Çünki gelecek olan inan bundan iyi degil.. akılla hareket etmek lazım duygu ile değil. İ.Hacısalihoğlu duygu ile hareket etti klubü batırdı siz yapmayın. Okayın stoperliği bile tartışıldığı bu dönemde (Gelmiş geçmiş en iyi stoper olacak) Peki sıkıntı ne sıkıntı su Ersun Yanalın yerel kamuoyuna biraz kulak kabartması ahengini bozdu kararlarını etkiledi. Ersunun yerelle işi yok çıkıp işini yapacak. Bir toplantı yaptı böyle oldu. Yorumlara tavsiyelere kulak asmayacak.

banner426

banner204