Kolay kredi deyip dolandırdılar! Yakalandılar!

Kocaeli merkezli 7 ilde düzenlenen operasyonda 'kolay kredi' teklifi ile bankaların adına açtıkları sahte internet siteleri üzerinden dolandırıcılık yapan 37 kişi gözaltına alındı.

Kolay kredi deyip dolandırdılar! Yakalandılar!

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekipleri kolay kredi imkanı teklifleri reklamları ile bankalar adına açılmış internet sitelerinden işlem yapan vatandaşların dolandırıldığına dair alınan şikayetler üzerine soruşturma başlattı. Yapılan incelemelerin ardından Cumhuriyet Savcılığı tarafından sahte internet siteleri üzerinden dolandırıcılık yaptığı belirlenen 42 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Siber Suçlarla Mücadele ekipleri Kocaeli merkezli İstanbul, Antalya, Rize, Osmaniye, Manisa ve Ardahan olmak üzere 7 ilde operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında 37 kişi gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 5 kişinin ise çeşitli suçlardan cezaevinde olduğu belirlendi. Gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

'NAKİT SIKINTISI ÇEKEN VATANDAŞLARI DOLANDIRDILAR'

Polis ekiplerinin yaptıkları incelemede dolandırıcıların sosyal medya üzerinden 'Kredi kartı borcunuz varsa, nakit sıkıntınız varsa, telefon modelinizi yükseltecekseniz, gerçekten borcu çok olanlar, kredi borcu icralık olduysa' gibi vaatlerin olduğu reklamlar verdikleri saptandı. Bu yolla nakit sıkıntısı çeken vatandaşların, internet üzerinden oluşturulan bu adreslere girerek yaptıkları işlem sonucu dolandırdıkları tespit edildi.

'DOLANDIRILACAK VATANDAŞLARI LİSTESİ ELE GEÇTİ'

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda dolandırılan ve dolandırılacak vatandaşların isimlerinin yazıldığı defterler de ele geçirildi. Ayrıca dolandırıcıların ağına düşürdüğü vatandaşların  kayıtları 'Pop Karışık' yazılı CD'ler ve harici belleklere kaydettikleri belirlendi. Evlerde bulunan CD ve hard disklere el konuldu.

Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 23'ü Gebze Adliyesi'ne sevk edildi. 14 şüphelinin ise işlemleri devam ediyor.

15 KİŞİ TUTUKLANDI

23 şüpheli ise ise bugün Gebze Adliyesi'ne sevk edilen 23 şüpheliden 15'i tutuklandı. 2 kişiye ev hapsi verilirken, 6 kişi ise adli kontrolle serbest kaldı. Bir süredir Kocaeli başta olmak üzere 7 ilde sürdürülen operasyonlar kapsamında tutuklananların sayısı 22'ye yükseldi.

İLK SORUŞTURMADA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

Kocaeli Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Kişinin, kendisinin kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçları ile ilgili olarak yürüttüğü soruşturmada önemli ipuçlarına ulaşıldı. Bu kapsamda bankalar ve kurumsal firmaların internet siteleri ve sosyal medya sayfalarının tasarımını taklit ederek, kredi notu düşük veya kredi çekemeyecek durumda bulunan zor durumdaki kişilerin para yatırmasını sağlayıp, kredi kartı bilgilerini çalarak dolandırdıkları belirlenen 3 kişi tutuklandı.

SORUŞTURMA 7 İLDE EŞ ZAMANLI YÜRÜTÜLDÜ

Devam eden soruşturma kapsamında geçen Cuma günü Kocaeli merkezli olmak üzere İstanbul, Antalya, Ardahan, Osmaniye, Manisa, Rize'de düzenlenen operasyonla 40 kişi gözaltına alınırken, 3 illegal çağrı merkezine yönelik eş zamanlı olarak operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda 2 adet tabanca, 10 adet kart kopyalama aparatı, 2 adet sahte kimlik belgesi, çok sayıda kart kopyalamada kullanılan dijital materyal ele geçirildi.

Soruşturmanın bu ikinci bölümündü İstanbul'da yakalanan 4 kişi burada adliyeye sevk edilirken, 1 kişi tutuklandı, 3 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı. Kocaeli'de ise 9 kişi savcı talimatıyla ifadeleri sonrası serbest kaldı. Cumartesi günü adliyeye sevk edilen 3 kişi de tutuklandı.

Böylece bugün Gebze'de adliyeye sevk edilip tutuklanan 15 kişi ile birlikte operasyon kapsamında tutuklanan şüphelilerin sayısı 22'ye ulaştı. Soruşturma sürdürülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513