Çiftlik Bank'ın ardından bu kez de Kaz Bank dolandırıcılığı!

250 kişiden 5 milyon TL topladı

Kırşehir 24.10.2019, 10:24
Çiftlik Bank'ın ardından bu kez de Kaz Bank dolandırıcılığı!

Çiftlik Bank'ın ardından bu kez Kaz Bank dolandırıcılığı ortaya çıktı. "Kaz çiftliği kuracağım" diyerek 1.000 kişiden 20 milyon TL para toplama hedefiyle yola çıkan Ahmet Nurettin Çelik, SPK'ya yakalandı. Çelik'in 250 kişiden topladığı 5 milyon TL'lik hesap donduruldu.

Türkiye'deki saadet zincirlerine her gün yeni hikâyeler ekleniyor. Bu seferki örnek ise kendini kaz sevdalısı akademisyen olarak tanıtan Ahmet Nurettin Çelik'ten geldi. Çelik, "Kaz çiftliği kuracağım" diyerek sosyal medya hesapları üzerinden 6 ayda 4,9 milyon TL topladı.

İlk etapta 1.000 kişiden 20 milyon TL toplama hedefiyle yola çıkan Çelik'in kanunsuz şekilde elde ettiği paralar Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun takibine takıldı. Ardından devreye Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) girdi. Doğalkaz Ördek Yetiştiriciliği Entegre Sanayi Ticaret A.Ş. olarak kurulan firmanın hesapları donduruldu. SPK, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

HİSSE BAŞINA 20 BİN TL TOPLADI
Sabah'ta yer alan habere göre, aslen Ankara'da yaşayan ancak Kırşehir'de küçük bir kaz çiftliği bulunan Çelik, yakın bir arkadaş grubu ile yola çıktı. İlk etapta ücretsiz kaz yetiştiriciliği seminerleri adı altında, Samsun, Balıkesir, Bayburt, İzmir, Adana, Konya gibi onlarca ili gezdi. Sosyal medyada videolar yayımladı. Çektiği videolarda, hedefinin 1.000 kişiden 20 milyon TL toplayarak, dünyanın en büyük kaz çiftliğini kurmak olduğunu anlattı. Kendisine inanan 250 kişiden A Grubu hisse bedeli olarak 20'şer bin TL aldı. Toplam 5 milyon TL'ye yakın para topladı. Edinilen bilgilere göre, önce değeri 600 bin TL olarak gösterilen ancak imara dahi açık olmayan bir tarla satın aldı. Ancak araziye tek bir çivi çakılmadı.

Çiftlik Bank'ın ardından bu kez de Kaz Bank dolandırıcılığı! 250 kişiden 5 milyon TL topladı
'BAŞ KAZ' ÇELİK ÇİN'E GİTTİ!
Kendini sosyal medyada yayınladığı videolarda 'baş kaz' benim diye tanıtan Çelik, bu kez topladığı paralarla Çin'e gitti. Çin Seddi'ni gezdi, egzotik eğlencelere katıldı. Para veren kişilere de "Çin'de beyaz et işleme makinesi bakıyorum" açıklaması yaptı. "Türkiye'de makine yok mu?" diyenlere de sosyal medya hesaplarından "Türk makine sektörü beyaz et kesimhanesi üretme kabiliyeti yok. O nedenle Çin'e geldim" cevabını verdi. Çelik inandırıcı olmak için Çin'den sözde anlaşma videoları bile yayınladı.

Birçok ilde Çiftlik Bank benzeri yapılanmalara giden sisteme en fazla para gönderenlerin ise yurt dışında yaşayan Kırşehirli gurbetçiler olduğu öğrenildi. Sosyal medya videolarında gaflarıyla dikkat çeken Çelik, sisteme para yatıranlara 3 yıl kâr payı dağıtmayacağını belirtirken, "3 yılın sonunda diyelim ki öldüm. Dünyaya kazık çakacak değiliz ya... Benden sonraki yönetim de dolandırıcı çıktı. Olur mu olur" sözleriyle adeta itirafta bulunduğu da gözden kaçmadı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
ysn 2 yıl önce
bizim milletimiz gerçekten ne kadar meraklı haybeden emeksiz bir şekilde para kazanmaya.
Ali 1 yıl önce
Sayın Cumhurbaşkanım. SPK. Halk Bankası ve Masak tarafından Halk Bankasında Bozkır Kaz Entegre Aş. adına kayıtlı hesabımıza bloke konuldu. 281 kurucu ortakla kurulan şirketimiz tüm kurucu ortakların vekaletleri ile başka ortak kabul etmeyecek şekilde kurulmuştur. SPK ve Masak tarafından hesaplarımıza bloke konulduğunu öğrendik. Ancak 7 (YEDİ) İŞ GÜNÜ DEĞİL 78 (YETMİŞSEKİZ) GÜN olmasına rağmen açılmamıştır. Sektörel olarak Kaz Yetiştiriciliği ve Kesimi ön sözleşmeli olarak sezonluk yapılmakta olup, yatırımlarımızı ivedilikle yerine getiremezsek 2020 yılı sezonunu kaçırmış olacağız ve işe başlamamız 2022 yılına uzayacaktır. Güvensiz ekonomi şartlarında 300 istihdam sağlayacağız ve bağlantılı olarak binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyecek. Yurt dışından alacağımız makine parkuru ve yumurtalar Dolar üzerinden alınacağı için sermayemiz her geçen gün erimektedir. Bu hak mahrumiyetinden dolayı SPK. Halk Bankasını ve Masak’ı Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet ediyoruz. Kurucu ortak olarak vermiş olduğumuz vekaletlerde adıma şirket kurmaya, kapatmaya, adıma para yatırmaya ve çekmeye gibi bir çok konuda Ahmet Nurettin Çelik, Kayhan Kaya ve Hakan Kaygusuz’ u yetkilendirdim. Gerekli araştırmanın yapılarak söz konusu şirket hesabımız üzerine konulan blokenin kaldırılması,Gereğinin ivedilikle yapılmasını arz ederim. NOT: Sayın CİMER yetkileri cevap verildi veya kurum cevap verdi diye geçiştirilen geri bildirimler gmail de görünüyor sizce 78 (YETMİŞSEKİZ) günden beri size yazı yazmak hoşumuza mı? gidiyor. Kurumlar devletin gölgesine sığınmış biz kimseye hesap vermeyiz bildiğimizden şaşmayız mantık çerçevesinde hareket etmektedir. Suçumuz ülkemize yatırım yapmayı düşünmek katma değerli direk ve endirek iş sahası açmak sermaye ve gelir kazanımın taban halka yaymak olan yatırım mücadelemiz ne kadar daha sürecektir. Dünyanın hiçbir yerin de yatırımcıya bu şekilde davranılmaz. Sayın CİMER yetkilileri Ataların bir sözü söylenir (YA İMAM OL YADA İMAMI BUL) Lütfen bir yol gösterin ne yapalım nasıl yapalım bu yatırım dan vazgeçmek veya yurt dışına mı gidelim. Dip NOT=Yavaş yavaş umudum tükenmekte CİMER den

Gelişmelerden Haberdar Olun

@