Yılma Durak kimdir nereli kaç yaşında? Doğu'nun Başbuğu İYİ Partiden aday oldu

MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in yakın dostu Yılma Durak'ın İYİ Parti saflarına katılması ülkücü camianın en çok konuşulan konusu oldu. Kenan Evren döneminde yıllarca cezaevinde işkence gören Yılma Durak kimdir kaç yaşında nereli MHP için neden bu kadar önemli merak ediliyor.

Biyografi 07.05.2018, 20:22 07.05.2018, 20:32
Yılma Durak kimdir nereli kaç yaşında? Doğu'nun Başbuğu İYİ Partiden aday oldu

Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in yakın dostu ve dava arkadaşı olan, Doğu'nun Başbuğu olarak tanınan, milliyetçi ve ülkücü cephenin sevilen ve saygı duyulan ismi Yılma Durak İYİ Parti'den milletvekili adayı oldu. Kamuoyu bir dönem Yılma Durak'ın ismini eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren'in cenaze töreni sırasında Durak'ın eşinin tepkisiyle duymuştu. İYİ PArti'ye katılarak MHP'lileri şok eden Yılma Durak kimdir kaç yaşında nereli MHP için neden bu kadar önemli. Tüm detaylar haberimizde...

Yılma Durak kimdir nereli kaç yaşında? Doğu'nun Başbuğu İYİ Partiden aday oldu

YILMA DURAK KİMDİR NERELİ?

“Doğunun Başbuğu” olarak da anılan Yılma Durak, 1940 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite tahsilini Erzurum’da tamamladı. 1961-1962 yıllarında Osman Bölükbaşı'nın Genel Başkanı olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde Gençlik Kolları başkanlığına getirildi.

Alparslan Türkeş C.M.K.P.’ye genel başkan olunca MHP’nin il yönetim kurullarının ve ülkücü yan kuruluşlarının oluşturulmasında görev aldı. Erzurum’da haftalık Serhat gazetesi ile Kümbet ve Şelale isimli aylık fikir ve sanat dergilerini çıkardı. Demokrat Doğu gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü ile Milletin Sesi Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı.

1969 yılında Erzurum İkinci Kuvay-ı Milliye Derneği Başkanlığı ile Milliyetçiler Konseyi Kurucu Üyeliği’ni yürüttü. 1977 yılından 12 Eylül 1980 tarihine kadar Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, İzmit, Adapazarı ve İstanbul’u kapsayan illerde ülkücü teşkilatların yönetiminin tanzimi ve eğitimi için Alparslan Türkeş tarafından Marmara Bölge Sorumlusu olarak görevlendirildi. MHP İstanbul eski İl Başkanı Recep HAŞATLI’nın yardımcısı olarak MHP İstanbul İl İkinci Başkanlığını 12 Eylül’e kadar sürdürdü.
 

Yılma Durak kimdir nereli kaç yaşında? Doğu'nun Başbuğu İYİ Partiden aday oldu

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@