vardallar

Tuna Kiremitçi Kimdir?

Tuna Kiremitçi Kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 09.07.2019, 12:49 09.07.2019, 13:34
Tuna Kiremitçi Kimdir?

TUNA KİREMİTÇİ KİMDİR?

Tuna Kiremitçi, 24 Şubat 1973 tarihinde Eskişehir'de dünyaya gelmiştir. Filibe kökenli bir ailenin çocuğudur. İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi yıllarında Varlık dergisinde yayımlanmıştır.

ÖZEL HAYATI:

Kiremitçi, ilk evliliğini 2005 yılında Yasemin Altan ile yapmıştır.  2006-2007 yılları arasında İclal Aydın ile nikah masasına oturmuştur. Son olarak 2014 yılında Gamze Elgin ile evlenmiştir. Çift, boşanmıştır.

Lerzan Kiremitçi ve Can Kiremitçi adında 2 çocuk babasıdır.

KARİYER HAYATI:

Kendisine Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü'nü kazandıran "Ayabakanlar" adlı kitabı, 1994 yılında okuyucuyla buluşmuştur. 1997'de Bosnalı şair İzzet Sarayliç'le Erguvan Balkan Şiir Ödülü'nü paylaştı. Bunu 1998 tarihli ikinci şiir kitabı olan "Akademi" izlemiştir.

Kiremitçi'nin 2002'de çıkan ilk romanı "Git Kendini Çok Sevdirmeden" büyük yankı uyandırmış ve o yılın sürpriz edebiyat olaylarından biri kabul edilmiştir. 2003'te ikinci romanı "Bu İşte Bir Yalnızlık Var" ve şiirlerini derlediği "Bazı Şiirler Bazı Şarkılar" yayımlandı. 2005'te çıkan "Yolda Üç Kişi" adlı romanı da geniş bir okuyucu kitlesiyle buluşmuş ve beğeni kazanmıştır. Daha sonra da 2007 tarihli "Dualar Kalıcıdır", 2009'da "Küçüğe Bir Dondurma", 2011'de "Selanik'te Sonbahar", 2012'de "Gönül Meselesi", 2015'te "Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları" ve 2016 yılında "Kendi Seven Ağlamaz" romanları yayımlanmıştır.

Genellikle sıradan insanların trajedilerini, günümüz toplumundaki kadın-erkek ilişkilerinin açmazlarını ve yaşlanmanın melankolisini hüzünlü, yer yer de gülümseten bir anlatımla işlediği romanları, Profesör Gürsel Aytaç tarafından Türk edebiyatında "romantik ironi" örnekleri olarak değerlendirilmiştir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sinema eğitimi gören, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller alan Tuna Kiremitçi, 2009'da ilk uzun metrajlı filmi Adını Sen Koy'u çekmiştir.

1990'lı yıllarda Kumdan Kaleler topluluğuyla etnik rock çalışmaları yapmış, besteci ve solist olarak bir albüme imza atmıştır. 2007 yılında "Kendi Halinde" adlı ilk solo albümünü yayınladıktan sonra, 2013'te Atlas rock grubuyla bir albüme solist ve şarkı yazarı olarak imza atmıştır. Atlas grubu ile 2015 yılında Bir Uyumsuz Bulut adlı EP'yi kaydetmiştir.

“Bu İşte Bir Yalnızlık Var” 2013’te sinemaya uyarlanmış, başrolleri Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal canlandırmıştır. “Dualar Kalıcıdır”ın 2014 tarihli tiyatro uyarlamasında Nurseli İdiz rol almıştır. Aynı roman 2019'da bir kez daha, bu kez "Aşk Kalıcıdır" adıyla sahneye uyarlanmış, bu kez Dilek Türker ve Damla Cercişoğlu tarafından canlandırılmıştır. Besteleri kendisi dışında Haluk Levent, Ajda Pekkan, Müslüm Gürses, Gülay, Demet Sağıroğlu, Renan Bilek, Eda Baba ve Esin İris gibi sanatçılar tarafından da seslendirilmiştir.

Romanları 16 dile (Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Arnavutça, Azerice, Farsça, Bulgarca, Yunanca, Romence, Estonca, Portekizce, Boşnakça, Arapça, Çince, Macarca) çevrilmiştir.  Bir dönem Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır. 11 Haziran 2010'da Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yazmaya başlamışsa da 2012 yılında görevine son verilmiştir. 2013-2014 yıllarında Aydınlık gazetesinde yazmıştır.

İstanbul'daki yabancı hayat kadınlarıyla ilgili duygu ve gözlemlerinden "Lolita Çocuk Değil (Karakarga, Nisan 2016)" ve "Sivastopol Güzeli (Sözcükler, Ocak-Şubat 2016)" adlı kurgusal öykülerinde bahseden Kiremitçi, 2016'da romancılık kariyerine son verdiğini, sanat hayatını yalnız müzik ve şiirle sürdüreceğini açlıklamıştır. Aynı yıl "Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları" albüm projesine başlamıştır. Eski ve yeni bestelerini Pamela, Özge Fışkın, Gonca Vuslateri, Öykü Gürman, Gülçin Ergül, Jehan Barbur, Yıldız Tilbe, Sena Şener, Gökçe Bahadır, Gülay gibi sanatçılarla düet olarak seslendirmiş, şarkıları her ay YouTube'da tek tek yayımladıktan sonra 2017'de "Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları" adıyla ve Pasaj Müzik etiketiyle albüm olarak yayımlamıştır. Alternatif / indie kulvarındaki albümü müzik eleştirmeni Naim Dilmener (Hürriyet, 13 Ocak 2017) "Yeni bir yılla birlikte erkenden gelen iyi bir albüm" , gazeteci Asu Maro (Milliyet, 27 Ocak 2017) "Son dönemlerin en samimi işi" , müzik yazarı Yavuz Hakan Tok (Milliyet Sanat, 13 Şubat 2017) "Tuna Kiremitçi iyi bir şarkı yazarı. Güzel ve etkili melodiler, şiirli sözler buluyor, yazıyor ve bunu daha çok genç olduğu ilk dönemlerinden beri yapıyor." şeklinde değerlendirmiştir.

2019'da "Tuna ve Arkadaşları-II" albümünün kayıt ve yayınlarına başlamıştır. Tuna Kiremitçi'nin 20 yıl aradan sonra yeni şiir kitabı "En Sağlam Direniş Kalbi temiz Tutmak" Mona Kitap tarafından yayınlanmıştır.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@