banner536

banner526

banner533

Selami Şahin Kimdir?

Seslendirdiği şarkılarla tanınan deneyimli isim Selami Şahin kimdir? İşte hakkındaki tüm detaylar...

Biyografi 22.07.2019, 15:20 25.07.2019, 10:05
Selami Şahin Kimdir?

Önemli projelerde görülen Selami Şahin'in kim olduğu merak edildi. Peki Selami Şahin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Hakkındaki tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

SELAMİ ŞAHİN KİMDİR?

Selami Şahin 15 Ağustos 1948 tarihinde Hatay'da dünyaya gelmiştir.

KARİYER HAYATI:

Şahin, 15 yaşında radikal bir karar alarak Hatay’dan ayrılmıştır. Çevre illerde başlayan iş hayatı İstanbul’da da devam etmiş ve birçok yerde çalışarak kendi geçimini kendisi sağlamıştır. Ancak içindeki müzik aşkı ve şarkı söyleme isteği onu, dönemin ünlü bestecisi İrfan Özbakır’la bir araya getirmiştir. Sesine hayran kalan Özbakır, 1966 yılında Şahin’e ilk 45’lik plağını yapmıştır. Sözü Göksel Orhon’a, bestesi İrfan Özbakır’a ait olan “Zeynebim”, plağın ilk şarkısıdır.

Usta sanatçı, daha sonra 1968 yılında “Sabır Taşı” 45’liği ile asıl ününe kavuşmuş ve bu sırada ders almadan sadece kitapların yardımı ile kendi kendine notaları öğrenmiştir. Hislerini notalarla da ifade etmeyi öğrenen Şahin, müzik hayatına artık sadece yorumcu olarak değil, bestecilik kimliğini de katarak yürümeye devam etmiş ve 1969 yılından itibaren beste ve sözlerini kendisi yazmaya başlamıştır. Ayrıca birçok enstrümanı çalmaya da yine bu dönemde başlamıştır.

Yapmış olduğu ilk bestesi; “Sen Mevsimler Gibisin” ile 4. Altın Kelebek / Yılın Şarkısı ödülüne sahip olmuştur. O günden itibaren, Selami Şahin şarkıları Türkiye’de birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Bugüne kadar 24 adet 45’lik plak, 7 adet 33’lük plak (LP), 13 adet ise Kaset & CD albüm yaptı. 300’ün üzerinde bestesi olan Şahin’in yaklaşık 150 eseri hit olmuştur. Bu önemli şarkılardan bazıları; “Alışmak Sevmekten Zor, Ben Bir Tek Kadın Sevdim, Ben Sevdalı Sen Belalı, Boş Vere Boş Vere, Bulamazsın, Dostlarım (İçkim & Sigaram), Eskimeyen Dost, Gitme Sana Muhtacım, Gözler Kalbin Aynasıdır, Hesabım Var, Islak Mendil, Kadere Şikayetim Var, Namert Olayım, Ne Duamsın Ne Bedduam, Özledim, Sen Mevsimler Gibisin, Seni Sevmediğim Yalan, Senin Olmaya Geldim, Seninle Başım Dertte, Sensiz Olmuyor, Tanımam Senden Başka, Tanrım, Tapılacak Kadınsın, Ya Seninle Ya Sensiz”dir.

Bu eserler, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki sanatçılar tarafından farklı dillerde de icra edilmiştir. Ayrıca Şahin, Ghada Ragab ve Enrico Macias gibi birçok ünlü isimle ortak projelerde de yer almıştır. Yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak devam ettiği müzikal yaşantısına, daha sonra sanat yönetmenliği ve vokal koçluğunu da eklemiştir. 1980'de ise, Lider Müzik adlı müzik yapım şirketini kurmuştur.

2010 yılında, kendi bestelerinden oluşan “Dayman (Daima)” isimli arapça bir albüm yapmış ve yapmış olduğu bu albüm Türk & Arap müziği sentezine güzel bir örnek teşkil etmiştir.

45. sanat yılını kutladığı 2011 yılında ise daha önce birçok sanatçı tarafından yorumlanan eserlerini; akustik ve güncel düzenlemelerle yeniden bir araya getirerek, “Mahzen” isimli albümünde tekrar yorumlamıştır.

Müzik kariyerinin dışında oyunculuk kariyeri de olan Selami Şahin, birçok uzun metrajlı filmde de başrol oynamıştır. Bunlardan en önemlisi 2002 yılında, 22 ülkede gösterime giren Mısır & Türkiye ortak yapımı “Mumya Firarda” isimli filmdir. Bu film, 6. Hollywood Film Festivali’ne davet edilen ilk Türk filmi olmuş, Şahin’in oyunculuğu ise büyük beğeni toplamıştır. Şarkıları, çoğu dizi ve filmde de kullanılmıştır.

2012 yılında Akbank’ın reklam filmi için sözü ve bestesi yine kendisine ait olan “Sensiz Olmuyor” isimli şarkısını seslendirmiştir.

ÖZEL HAYATI:

Sanatçı, 1985 yılında Didem Şahin ile dünyaevine girmiştir. Çiftin bu evliliklerinden; Lider, Emirhan ve İrem adında üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

DİSKOGRAFİSİ:

45'likler, Yıllar Sonra Yine, Unutulmayan Eserler, Bağrımdaki Ateş, Tapılacak Kadınsın, Seninle Başım Dertte, Hastayım Sana, İyi Düşün Sevgilim, Seni Çok Seviyorum, İşim Gücüm Seni Sevmek, Başımın Tatlı Belası, Şaşırttın Beni, Özledim Her Şeyini, İlle de Sen, Şarkılarım ve Ben (Nostalji), 2000'e Merhaba, İyi ki Varsın, Dayman (Daima), Ben Bir Tek Kadın Sevdim, Mahzen

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Köyün Beş Güzeli, Bağrımdaki Ateş, Kaderi Zorlama, Mumya Firarda, The Dealer, Düğün Dernek 2   


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Ali havuz 1 yıl önce
Başkanim ben daha cocukken sizin baskan olmanizi istiyordum sizin trabzonsporu nekadar cok sevdiginizi biliyorum...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@