banner539

banner526

banner533

banner513

Ediz Hun Kimdir?

Yeşilçam'ın Jönlerinden olan Ediz Hun kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 26.07.2019, 12:16
Ediz Hun Kimdir?

EDİZ HUN  KİMDİR?

Ediz Hun, 20 Kasım 1940 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Babası Çerkes kökenlidir.

EĞİTİMİ:

Avusturya Lisesi'nden mezun olmuştur. Ardından Norveç'e giderek Oslo ve Trondheim Üniversitesi'nde Biyoloji ve Çevre Bilimleri fakültesinden mezun olmuştur.

KARİYERİ:

1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayla başlayarak, Genç Kızlar adlı filmle sinemaya adım atmıştır. 1970'li yılların ortalarından itibaren başlayan erotik filmler furyasında yer almayarak sinemayı bırakmıştır.

SİYASET HAYATI:

1991-1993 yılları arasında Çevre Bakanlığı Müşaviri ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü, 1999-2002 yılları arasında ANAP milletvekilliği yapmıştır. Marmara Üniversitesi'nden sonra Okan Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. 18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir.

ÖZEL HAYATI:

1973 yılında Berna Hun ile dünyaevine girmiştir. Çiftin bu evliliklerinden 1974 yılında doğan Bengü ve 1981 yılında doğan Burak adlarında iki çocuğu vardır.

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Hayat Yolunda, Anadolu Kartalları, Asla Unutma, Azize, Paydos, Yadigar, Şöhret Sandalı, Unutmadım, İlk Aşk, Gökkuşağı, Acımak, Aman Karım Duymasın, Garip Kuş, Yüz Liraya Evlenilmez, Gariban, Ağlıyorum ,Aşkımla Oynama, Şüphe, Güllü Geliyor Güllü, Karateci Kız, Soyguncular, Gülüzar, Zehra, Çile, Tanrı Misafiri, Sezercik Aslan Parçası, Asi Kalpler, Ayrılık, Yumurcağın Tatlı Rüyaları ,Yarın Ağlayacağım, Ayşecik Bahar Çiçeği ,Hayatım Senindir ,Güllü ,Mavi Eşarp, Gönül Hırsızı, Bütün Anneler Melektir ,Seni Sevmek Kaderim ,Fadime Cambazhane Gülü, Yağmur, Bir Genç Kızın Romanı, Tatlı Meleğim ,Kezban Roma'da, Ankara Ekspresi, Kalbimin Efendisi ,Kader Bağlayınca ,Yaban Gülü ,Söz Müdafanın ,Yuvasız Kuşlar ,Ateşli Çingene, Sonbahar Rüzgarları, Uykusuz Geceler, Yaralı Kalp ,Gülnaz Sultan, Kahraman Delikanlı ,Kanlı Aşk, Öldüren Aşk, Ölmüş Bir Kadının Mektupları, Son Mektup ,Sen Bir Meleksin, Ömrümün Tek Gecesi, Hicran Gecesi ,Aşkım Günahımdır ,Gönüllü Kahramanlar, Sabah Yıldızı ,Ana Hakkı Ödenmez, Kadın Asla Unutmaz, Gözyaşlarım ,Yuvana Dön Baba, Gül ve Şeker, Samanyolu, Ayrılsak da Beraberiz, Kelepçeli Melek, Sinekli Bakkal ,Bir Soförun Gizli Defteri, Yaprak Dökümü, Kaderim Ağlamak Mı, Nemli Dudaklar, Sevda, İlk Aşkım, Yarın Çok Geç Olacak, Sözde Kızlar, Ömrümce Ağladım, Beş Fındıkçı Gelin, Çamaşırcı Güzeli, Eli Maşalı, Erkek Severse, Affet Sevgilim ,Allahaısmarladık, Severek Döğüşenler, İhtiras Kurbanları, Bar Kızı, Kucaktan Kucağa, Altın Küpeler, Elveda Sevgilim, Sevgili Öğretmenim, Son Kuşlar, Üç Kardeşe Bir Gelin, Vahşi Gelin, Seven Kadın Unutmaz, Bir Gönül Oyunu, Tehlikeli Adımlar, Hıçkırık, Beş Şeker Kız, Gençlik Rüzgarı, Öksüz Kız, Bir İçim Su, Ahtapotun Kolları, Affetmeyen Kadın, Gecelerin Kadını ,Mualla, Genç Kızlar

ÖDÜLLERİ:

2001    Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü

2015    Çayda Çıra Film Festivali Onur Ödülü

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@