Ece Seçkin Kimdir?

Ece Seçkin kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 10.07.2019, 11:47 10.07.2019, 12:13
Ece Seçkin Kimdir?

ECE SEÇKİN KİMDİR?

Ece Seçkin, 12 Eylül 1991 tarihinde  İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Annesi Lale Seçkin, babası ise Eyüp Seçkin'dir.

ÖZEL HAYATI:

Güzel şarkıcı geçmişte; Emre Çolak ile aşk yaşamıştır.

Bir süredir birliklte olduğu pilot sevgilisi Çağrı Terlemez ile nişanlanmıştır.

KARİYERİ:

Müzik hayatına 3 yaşında piyano öğretmeni olan annesiyle birlikte başlayan Seçkin, yalnızca piyano ve solfej üzerine müzik çalışmalarını sürdürürken, 1998 yılında girdiği konservatuvar sınavında, piyano bölümünü birincilikle kazanmıştır. Müziğe olan tutkusunun yanı sıra Filiz Coşkuner’den bale dersleri alarak, yaklaşık 8 yıl kadar bale ve dans eğitimlerine devam etmiştir. Lise yıllarında kendi kurduğu müzik grubunun solistliğini yapmaya başlamıştır. Okul yıllarında katıldığı çeşitli müzik yarışmalarında dereceler alan Ece Seçkin, 2006 yılında Levent Arslan’dan özel şan dersleri almıştır.

2010 yılında, müziğe çok uzak bir tercih yapmış, Bahçeşehir Üniversitesi ‘Hukuk Fakültesi’ni kazanmıştır. Hedefi, müziğin yanı sıra akademik alanda da başarı sağlamaktır.

2011 yılında Ozan Doğulu ile tanışması müzik hayatında dönüm noktası yaşamıştır.

2012 Temmuz ayına kadar süren 1.5 yıllık yoğun bir çalışma sonucunda, Ağustos 2012’de Doğulu Production markası ile Ozan Doğulu prodüktörlüğünde ilk albümü Bu Ne Yaa'yı çıkararak müzik dünyasına adım atmıştır. Tüm aranjeleri Ozan Doğulu’ya ait olan albümün çıkış parçası "Bu Ne Yaa" Deniz Erten imzası taşımıştır. Türkiye’de ilk defa 50 kişilik castın görev aldığı klibin yönetmenliğini ise Murad Küçük üstlenmiştir.  Vokal koçluğunu Cihan Okan’ın yaptığı albümde yer alan "Mahşer" ve "Canın Sağolsun" şarkılarının sözleri yine Doğulu ailesinden Ece Doğulu’ya aittir.

Ece Seçkin, 2014 yılında "Şok Oldum" ile yeniden müzikseverlerle buluşmuştur. Şarkının söz ve müziği yine Deniz Erten'e aittir. Aranjesi ise Ozan Doğulu imzası taşımaktadır. Şarkıya Murad Küçük yönetmenliğinde klip çekilmiştir. Video klip için 1 ay öncesinde dans provalarına başlayan Seçkin’e klip çekimleri sırasında 4 dansçı ve 40 kişilik teknik ekip eşlik etmiştir. 2013 yılında 40.sı gerçekleşen Altın Kelebek Ödülünü yapılan oylama sonucunda “En İyi Çıkış Yapan Bayan Sanatçı” dalında alarak müzik sektöründe en genç Altın Kelebek Ödülüne sahip isim olmuştur.

Ozan Doğulu'nun 130 BPM Moderato albümünde yer alan Hoşuna Mı Gidiyor adlı şarkısıyla yeniden çıkış yakalamıştır. Son çalışması Hoşuna mı Gidiyor ile Video Paylaşım Sitesi Youtube' da 135 milyondan fazla izlenme ile 2014' ün en çok izlenen videoları arasına girmiştir.

Mayıs 2015'te Aman Aman adlı maxi single'ı yayınlamıştır. İlk klip Aman Aman'a çekilmiştir. Sözü ve müziği Ayşen & Kemal Şimşekyay'a ait olan şarkının aranjesi ise Ozan Doğulu tarafından gerçekleştirilmiştir. İlk lokomotif şarkı Aman Aman'ın video klibi Murad Küçük tarafından İstanbul sokaklarında çekilmiştir. Albümde yine Ayşen & Kemal Şimşekyay imzası taşıyan Follow Me adında bir şarkı daha bulunmaktadır.

Ece Seçkin, yeni maxi single çalışması öncesi Mart 2016'da Kolpa grubuyla "Hoş Geldin Ayrılığa" düeti yapmıştır. Ardından Temmuz 2016'da Ozan Doğulu işbirliğiyle dünyaca ünlü şarkıcı Baby Brown'la "Wet" isimli İngilizce bir şarkı seslendirmiştir. Hemen ardından "Zamanım Yok" isimli yeni maxi single çalışmasını çıkartmıştır. İlk klip Murad Küçük yönetmenliğinde "Adeyyo" şarkısına gelmiştir. 18 kamyon beyaz kum ve 16 dev palmiye kullanılarak Kilyos sahillerinde kurulan sette çekilen klipte Seçkin, bir Amazon kadınını canlandırmıştır.

ALBÜMLERİ:

2012    Bu Ne Yaa, 2014    Şok Oldum, 2015    Aman Aman, 2016    Zamanım Yok, 2018    Dibine Dibine    

DÜETLERİ:

2014    "Hoşuna Mı Gidiyor" (ft. Ozan Doğulu)    

2016    "Hoş Geldin Ayrılığa" (ft. Kolpa) 

"Wet" (ft. Ozan Doğulu & Baby Brown) 

2017    "O La La" (ft. Sinan Ceceli)

2018    Sayın Seyirciler" (ft. Ozan Doğulu)    

VİDEO KİLİPLERİ:

2012  "Bu Ne Yaa" , "Mahşer", 2014  "Şok Oldum", "Hoşuna Mı Gidiyor", 2015  "Aman Aman", "Follow Me", 2016  "Hoş Geldin Ayrılığa", "Adeyyo", 2017  "Olsun", "O La La", "Sayın Seyirciler", 2018  "Dibine Dibine", 2019  "Vazgeçtim", "Nos Fuimos Lejos" , "Geçmiş Zaman" 

ÖDÜLLERİ VE ADAYLIKLARI:

2013    1.Türkiye Müzik Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Sanatçı    Adaylık

3.Pal Fm Müzik Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı    Adaylık

40.Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Solist    Kazandı

2015    5.Yakındoğu Üniversitesi Video Müzik Ödülleri    Yılın Klibi (Hoşuna Mı Gidiyor)    Kazandı

1.Türkiye Gençlik Ödülleri    En İyi Şarkı (Hoşuna Mı Gidiyor)    Kazandı

Arel Üniversitesi 4.Medya ve Sanat Ödülleri    En Beğenilen 2014 Yılının Kadın Kategorisinde En İyi Çıkış Şarkısı (Hoşuna Mı Gidiyor)    Kazandı

DMC Ödülleri    Dijital Satış Ödülü (Hoşuna Mı Gidiyor)    Kazandı

2016    İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Medya Festivali Ödülleri    En İyi Kadın Sanatçı    Kazandı

DMC Ödülleri    Dijital Satış Ödülü (Hoşgeldin Ayrılığa)    Kazandı

2017    6.TURKMSIC Yılın En'leri Ödülleri    Yılın En İyi Kadın Pop Şarkıcısı    Kazandı

Yeditepe Üniversitesi 5.Dilek Ödülleri    En İyi Şarkı (Adeyyo)    Kazandı


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@