banner526

banner533

banner513

Cüneyt Arkın Kimdir?

Yeşilçam'ın Jönlerinden olan Cüneyt Arkın kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 26.07.2019, 11:58
Cüneyt Arkın Kimdir?

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Asıl adı Fahrettin Cüreklibatır'dır. 8 Eylül 1937yılında Eskişehir'de dünyaya gelmiştir. Sinemada canlandırdığı "Malkoçoğlu" karakteri kendisine lakap olarak atfedilmiştir.

Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur'dur. Aslen Nogay'dır. Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi'nde tamamlamıştır. 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olmuştur.

KARİYERİ:

Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekmiştir. Askerliğini bitirdikten sonra Adana'da ve çevresinde doktorluk mesleğini yapmıştır. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci olmuştur. Bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başlamış ve 2 yıl içinde en az 30 film çevirmiştir.

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası olmuştur. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yönelen Arkın, bu dönemde İstanbul'a gelen Medrano Sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi almıştır. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz ortaya koymuştur. Kısa sürede avantür filmlerin en aranan oyuncusu haline gelmiştir. Romantik jön filmlerle başladığı sinema yaşantısını hareketli filmlerle sürdürse de hemen her karakter role hayat vermiştir.  Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekmiştir. Özellikle Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın'ın kariyerinde özel bir yer kapllamaktadır.

12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Film Festivali'nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney'i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Yılmaz Güney'in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın'ı en iyi erkek oyuncu seçilmiştir.  Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetmiştir.

Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline gelmiştir. 1980'li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'lı yıllarda da polisiye dizilere yönelmiştir.

Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi görmüştür.

ÖZEL HAYATI:

Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yapmıştır. Bu evliliğinden, 1966 yılında kızları Filiz dünyaya gelmiştir. Çift, 1968 yılında boşanmıştır.

Usta oyuncu, 1969 yılında ise ikinci kez Betül (Işıl) Cüreklibatur ile nikah masasına oturmuştur. Cüneyt Arkın'ın, bu evliliğinden de Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır. Kızı bir şirkette genel müdürlük yapmaktadır. Oğullarından Murat ise dizilerde oyunculuk yapmaktadır. Bir dönem alkolizm tedavisi görmüş olan Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin sorunları konulu sayısız konferans vermiş, bunlarla ilgili teşekkür beratları ve onur ödülleri almıştır.

SİYASİ HAYATI:

Türk milliyetçisi kimliğiyle bilinen Cüneyt Arkın 2002 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi'nden Eskişehir milletvekili adayı olması için Mesut Yılmaz tarafından teklif almıştır. Sonraki yıllarda ise İşçi Partisi adına düzenlenen ve bir grup bilim adamı, aydın ve sanatçının katıldığı "İşçi Partisi Hükümeti’nde Göreve Hazırız" kampanyasına katılarak, yeniden siyaset sahnesinde adını duyurmuştur.

KAZANDIĞI ÖDÜLLER:

1963    "1.'lik Ödülü "    1963 Artist Mecmuası, Artist Yarışması    Kazandı
1969    "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü", (İnsanlar Yaşadıkça) ile    1969 Antalya Altın Portakal Film Festivali    Kazandı
1972    "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü", (Yaralı Kurt) ile    1972 Adana Altın Koza Film Festivali    Kazandı
1976    "En iyi Erkek Oyuncu Ödülü", (Mağlup Edilemeyenler) ile    1976 Antalya Altın Portakal Film Festivali    Kazandı
1999    "Yaşam Boyu Onur Ödülü"    1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali    Kazandı
2013    "Yaşam Boyu Meslek ve Onur Ödülü"    Engelsiz Yaşam Vakfı    Kazandı
2013    "Yaşam Boyu Onur Ödülü"    18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri    Kazandı
2013    "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"    2013 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü[9]    Kazandı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@