banner572

Barış Akarsu kimdir?

Barış Akarsu kimdir, nerelidir kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 04.07.2019, 12:21 04.07.2019, 13:19
Barış Akarsu kimdir?

BARIŞ AKARSU KİMDİR?

Barış Akarsu, 29 Haziran 1979 tarihinde Bartın'da dünyaya gelmiştir. 

İlk, orta ve lise öğrenimini Amasra'da tamamlayan Akarsu, lise öğrenimini sürdürürken Amasra Yelken Kulübü'nde profesyonel olarak yelken sporu ile ilgilenmeye başlamıştır. Müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlamıştır. İlkokuldayken elinde blok flüt sokaklarda dolaştığını söylermiştir. Müzikle asıl tanışması Amasra'ya gelen müzisyenlerden etkilenerek çalmayı öğrendiği klavye, gitar ve mızıka ile olmuştur. Barış Akarsu, o dönemlerde dinlemeye başladığı 1970 ve 1980'lerin rock, hard rock ve heavy metal grup ve sanatçılarından etkilenmiştir. Antalya'da animatör ve müzisyen olarak çalışmış, Ankara'da garsonluk, barmenlik ve müzisyenlik yaptmıştır. Daha sonra Karadeniz Ereğlisi'ne gelerek dört yıl boyunca çeşitli barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yaptmıştır. Bu dönemde ATV kanalında yayınlanan Akademi Türkiye yarışmasına katılmış ve Temmuz 2004 yılında yarışmayı birinci olarak kazanmıştır. Yarışmadan hemen sonra İstanbul'a yerleşmiş ve müzik çalışmalarına burada devam etmiştir. Yarışmanın sonuçlanmasından ilk albümünü çıkarmasına kadar geçen sürede Türkiye'nin değişik yerlerinde sayısı 200'ü geçen konserler vermiştir.

ÖZEL HAYATI:

Genç şarkıcı, geçmişte Zeynep Koçak ve  Damla Koray ile aşk yaşmıştır.

KARİYERİ:

31 Aralık 2004'te Seyhan Müzik'ten Serdar Öztop'un yapımcılığı ile ilk albümü Islak Islak'ı piyasaya çıkarmıştır. Bu albümden aynı yıl içerisinde "Islak Islak", "Kimdir O","Amasra" ve "Mavi" parçalarına klip çekmiştir. 3 Ağustos 2006'da ikinci albümü olan Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gereki piyasaya sürmüştür.10 yeni ve 1 coverden oluşan albümde söz ve bestesi Akarsu'ya ait "Yeter Be" ve "Ben" adlı iki eser de bulunmaktadır. İkinci albümden; "Vurdum En Dibe Kadar" ve "Yaz Demedim" parçalarına klip çekildi. 2006 yılında Star kanalında yayınlanmaya başlanan Yalancı Yarim dizisinde başrollerden birini üstlenmiştir. Bu dizinin ardından milyonlarca seveni tarafından "Alfonso Tarık" olarak anılmaya başlandı.

VEFATI:

Barış Akarsu, yirmi sekizinci doğum günü olan 29 Haziran 2007 Cuma akşamı saat 22:30 civarında, Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 kilometre mesafede olan Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirmiştir. Otomobilde bulunan Zeynep Koçak (24) ve Nalan Kahraman (37) olay yerinde vefat etmiştir. Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş olarak getirilmiş ve acil serviste kalbi yeniden çalıştırılmıştır. Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırılan Barış Akarsu, beş günlük yoğun bakımın ardından 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü saat 20:10 sularında hayatını kaybetmiş ancak vefat ettiği 23:10'da açıklanmıştır. Vefatının ardından Yalancı Yarim dizisi ve yeni hazırladığı albüm yarım kalmıştır. 2008 yılının Ocak ayında dizide söylediği şarkılardan oluşan bir derlemenin de içinde olduğu ve 28 yıllık hayatından kesitlerin paylaşıldığı bir belgesel DVD çıkarılmıştır. Genç yaşta hayata veda eden Akarsu, Amasra'da toprağa verilmiştir.

Merhum sanatçının heykeli, Tankut Öktem tarafından yapılmıştır. 3 metre olacak olan bu heykeli Öktem'in vefat etmesinden dolayı yardımcıları tarafından tamamlamıştır. Başarıyla tamamlanan heykel, sanatçının ölüm yıldönümü olan 4 Temmuz 2008'de, Birinci Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali'nde Amasra'ya dikilmiştir. Ölümünün birinci yılında kaza yaptığı kavşağın adı, "Barış Kavşağı" olarak değiştirilmesine karar verilmiş ve ölüm kavşağı olarak nitelendirilen noktada var olan kusurun giderilmesi için 2009 yılının Aralık ayında çalışmalar başlatılmıştır. Çalışmalar 2012 yılında tamamlanmış ve kavşak kullanıma açılmıştır.

DİSKOGRAFİSİ:

Islak Islak (2004), Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek (2006), Kimdir O (2007), Ayrılık Zamansız Gelir (2008)

ÖDÜLLERİ:

Akademi Türkiye Yarışması Birinciliğİ, Olay FM 2005’in en iyileri: En iyi Çıkış Yapan Rock Sanatçısı, Future Dergisi' nin okullarda yaptığı anket: 2005 Yılının En Sevilen Rock Sanatçısı, Turuncu Medya Grup Organizasyon Altın Nota Müzik Ödülleri: En iyi Pop Rock, İstanbul Üniversitesi Bilişim Ödülleri: Cem Karaca Özel Ödülü, USDER (Uluslararası Sağlık, Eğitim ve Sosyal hizmetler Derneği) Yılın En İyileri Anketi: Rock Müzik dalında 1., Expo Kanal: Cem Karaca Özel Ödülü, 13. Kral TV Video Müzik ödülleri: En iyi Rock Müzik dalında 1., FERSA 2007-2008: En İyi Müzisyen


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@