Ali İsmail Korkmaz Kimdir?

Ali İsmail Korkmaz kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 10.07.2019, 11:28 12.07.2019, 11:42
Ali İsmail Korkmaz Kimdir?

ALİ İSMAİL KORKMAZ KİMDİR?

Emel ve Şahap Korkmaz'ın oğulu olan Ali İsmail Korkmaz, 18 Mart 1994 tarihinde Hatay'da dünyaya gelmiş, 10 Temmuz 2013 tarihinde Eskişehir'de hayatını kaybetmiştir. Vefat ettiği Eskişehir'de Korkmaz'ın heykeli dikilmiştir. Taksim Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla katıldığı yürüyüşe müdahale eden polis ve karşıt görüşlü gruplar tarafından darp edilmesi sonucu 19 yaşında öldürülen üniversite öğrencisidir.

Eskişehir'de Gezi Parkı protestolarına destek amaçlı düzenlenen yürüyüşte polisin müdahalesinden dolayı ara sokaklara kaçan eylemcilerden birisi olan Anadolu Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, polis tarafından darp edildikten sonra eli sopalı gruplarca iki defa daha darp edilmiştir. Darp edildikten sonra gittiği hastanede tedavi görememiş, ilk tıbbi müdahaleyi ancak 20 saat sonra alabilmiştir. Beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Korkmaz 38 gün boyunca komada kalmış ancak hayata geri dönememiştir.

TEPKİLER:

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünden Türkiye'nin birçok ilinde ve ölümünden 40 gün sonra Hatay'da da protesto gösterileri başlamıştır. Antalya'dan yola çıkan ve Gezi Parkı Protestolarında hayatını kaybeden ve yaralananlar için "Adalet için Adaletten Hızlı" sloganıyla yürüyüşe geçen Adalet yürüyüşü ekibi 27 Temmuz 2013 tarihinde Eskişehir'e ulaşarak, Eskişehir halkı ile birlikte Ali İsmail Korkmaz'ın darp edildiği sokağa giderek protestosunu gerçekleştirmiştir. Yürüyüş ekibi bu protestodan sonra, kendilerine Eskişehir'den katılan 5 kişi ile birlikte Gezi Parkı Protestolarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün katledildiği Ankara'ya doğru yürüyüşe geçmiştir.

MAHKEME SÜRECİ:

2 Haziran 2013'te Eskişehir'de düzenlenen Gezi Parkı eylemleri sırasında uğradığı saldırı sonucunda 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili olarak 5'i tutuklu 8 sanık hakkında "suç kastıyla kasten adam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası istenmiştir.

21 Ocak 2015 tarihinde görülen davada; Mevlüt Saldoğan 'kasten ölüme sebebiyet vermek' suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezası geleceğine etkisi göz önüne alınarak 10 yıl 10 aya indirilerek tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir. Tutuksuz sanık polis Yalçın Akbulut 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış, aynı gerekçeyle, 10 yıl hapisle birlikte tutuklamasına karar verilerek ceza evine gönderilmiştir. Fırıncılar İsmail, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever yaralama suçundan 8'er yıl hapis cezasına çarptırılmışlardır. Cezaları suç yardım düzeyinde kaldığı için 3 yıl 4 aya indirilmiştir. Diğer polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin, delil yetersizliğinden beraat etmişlerdir.

ADINA YAPILANLAR:

Korkmaz'ın ölümü sonrasında Fikir Kulüpleri Federasyonunun (FKF) katkılarıyla Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli dikilmiştir.

Fenerbahçe taraftarları "Ali İsmail Korkmaz" marşını besteleyerek çeşitli maçlarda bu marşı söylemişlerdir.

Kadıköy Belediyesi tarafından Rasimpaşa Mahallesi, İskele Sokak'ta bulunan eski bir otopark alanı, parka dönüştürülerek Ali İsmail Korkmaz'ın adı verilmiştir.

1907 ÜNİFEB Çukurova Üniversitesi örgütlenmesi tarafından Niğde Kemerhisar'da Ali İsmail Korkmaz Hatıra Ormanı yapılmıştır.

Hatay Samandağ Belediyesi tarafından ilçe girişinde bulunan bir köprüye Ali İsmail Korkmaz adı verilmiştir.

Korkmaz ailesi, kurdukları Ali İsmail Korkmaz Vakfı ile öğrenciye, yaşlılara, doğaya, hayvanlara, sanatçıya, esnafa ulaşan etkinlikler yaptı ve öğrencilere burs sağlamıştır.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@