Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, dünya düzeninin değiştiğini, önümüzdeki 2-3 yılın zorlu geçeceğini söyledi.

Kemer sıkma döneminin başladığına dikkat çeken Özilhan, "Şu aşamada yangın yerindeyken kimse yatırım düşünmez. ya hiç kredi alınmaz ya da kredi talebi minimuma düşer. Türkiye küçülecek" dedi

HÜKÜMET GECİKTİ
"İhracat yavaşlayacak, turizm geliri düşecek ve yabancı sermaye ilgisi azalacak" diyen Özilhan, hükümetin zamanında harekete geçemediğini, uzun bir dönemi ekonomi dışındaki konulara odaklanarak geçirdiğini ifade etti. IMF ile standby anlaşması yapılmasının güven açısından yararlı olacağını kaydeden Özilhan, reel sektörün dış borcunun da tehlikeli olduğunu, önümüzdeki dönemde işsizliğin artacağını ifade etti. Özilhan, krize karşı önlem almaya başladıklarını belirterek, bu önlemleri şöyle açıkladı: "Sinop'taki santral yatırımımız 250-300 milyon Euro'luk sermaye gerektiriyor. Ancak şu an uzun vadeli 5-10 yıllık kredilerin lafının edilmediği bir dönem. Yatırım planımızı mecburen beklemeye aldık. Bunun yanı sıra stoklarımızı minimize ediyoruz, likitte kalıyoruz."