06.01.2021, 22:24

Kazanma Alışkanlığı

Kazanılan Karagümrük maçı ardından Trabzonspor yeni bir kazanma serisi başlatabilecek miydi?

Trabzonspor Göztepe karşısına önceki haftanın aksine Flavio’nun yerine A. Ömür’ün oynayacak olmasının etkisiyle 4-2-3-1 formasyonu ile çıktı. Ama daha önemlisi artık Trabzonspor sahaya, rakip kendi kalesinden oyuna başlarken Trabzonspor 3. Bölge baskı ve kaybedilen toplarda, O bölgede anlık baskı ile başladı. Zaman zaman bunu çok iyi de uyguladı. Ve bu baskılar sonucunda kazanılan toplar rakibi hataya sürükleyerek Trabzonsporlu oyunculara özgüven verdi, motivasyonunu artırdı.

Ayrıca bu maçta diğer maçlara oranla pas trafiğini daha net ve çabuk yapması da başka bir artı idi. Bunda rakibin alanı ve topu Trabzonspor’a bırakmasının da etkisi var. Bundan önceki maçlarda kaleye ilk şut denemeleri devre ortası veya sonuna doğru olurken daha 2.dk da rakip kaleye ilk şutunu göndermiş oldu.

Set hücumunda A. Avcı’nın 2 planı göze çarpıyor. 1. Plan ön kenar oyuncularını( Wakaeme, Ekuban) çizgide tutup bekleri (Serkan, Marlon) içeri sokmak ve buradan halfspace diye adlandırdığımız alana koşu yaptırmak. İkinci plan ise ön kenar oyuncularını( Wakaeme, Ekuban) içeriye sokup A. Ömür, A. Parmak ile birlikte kısa pas trafiğini artırmak ve bu arada bek oyuncularını ileri çıkarmak. Bu planlar pas trafiği ve oyun akışı olarak işlerlik gösterse de üretkenlik sağlamaktan uzaktı. Özellikle geçen seneden beri denenen Wakaeme’nin içeri girişleri etkinliğini azaltıyor. Ayrıca Marlon’un Wakaeme’nin aksiyon alanın girmesi yine Wakaeme’yi olumlu yönde etkilemiyor. Nitekim 2. Yarı biraz daha geçiş hücumları sonucu da olsa bölgesinde topla buluştuğunda solo performansla neler yapabileceğini sergiledi. İlk 20 dk’lık oyunun Trabzonspor lehine olmasında Baker’ın göstermiş olduğu sahipsiz top kazanma becerisini de belirtmek isterim. Bu göze hoş gelen ama yeterince üretken olmayan pas oyunu, eleştirilen Djaniny’nin sırtı dönük topla rakibini eksilterek yaptığı tam dönüş becerisi ardından driblingi ve Ekuban’ın takibi golle sonuçlandı. Tabii bu gol öncesi yapılan hızlı ve seri paslaşmaların da olumlu olduğunu belirtelim. Golden sonra rakibin de yetersizliğinden çoşkusu artan Trabzonspor anlık baskılarla topu geri kazanma süresini kısaltmaya başladı.

2. devre yine Trabzonpor’un sahada hakim olduğu görüntüyle başladı. Sadece rakibin 4-4-2 formasyonuna geçmesi ve önde baskı düşüncesi Trabzonspor’un kaliteli ayaklarının yardımıyla baskıyı kolay geçmesi ve rakip orta sahada yakalanan boşlukların değerlendirmesiyle biraz daha geçiş hücumlarını fazlaca gördük. Bu bölümde Wakaeme ile akan oyunda 2 pozisyon ve duran top sonrası 1 net pozisyon yakalandı. Göztepe’nin oyun anlayışı değişikliklerine rağmen kalemize gönderdiği ilk şut dk 67’de geldi ama Uğurcan için zor bir top değildi. Dk 73’den sonra yapılan değişikliklerden sonra Trabzonspor un sahadaki kaliteli oyuncu sayısı azaldığı için oyun üstünlüğünü rakibine bırakmasına sebep oldu. Bu da Trabzonspor’a basit top kayıpları ve Göztepe’nin üzerimize daha cesaretle geldiği bir son bölüm oldu. Bu bölümdeki fazlaca korner kullanılması heyecan yaratsa da kalemiz için çok tehlikeli olmadı. Son yapılan değişikliklerde takım boyunun kısaltılması da bende soru işareti oldu. Ya o son kafa vuruşu gol olsa??? Bu tarz maçlarda 2. Golü bulmadan rahatlamak mümkün olmuyor.

Trabzonspor kazanmaya devam ediyor, geçen hafta iyi oynamayarak kazandı Hatay’da kötü oynayarak kazandı. Bu maçta iyi oynayarak kazandı. Ama gelecek maçlar için bu oyunun yetmeyeceği de bir gerçek. Daha hızlı ve dikine paslaşmalara ihtiyaç var. Geçiş hücumlarında sayısal fazlalık üzerinde çalışılmalı. Ve geçiş hücumlarının Trabzonspor için çok güçlü bir silah olduğu unutulmamalı, çünkü ligin en başarılı drinling yapan takımı Trabzonspor. Nitekim atılan ilk gol de bir dribling sonucu geldi, son dk’larda Ekuban da yine harika bir dikine dribling örneği gösterdi. Sadece son vuruş noktasında başarılı olamadı.

Oyuncu performanslarına gelince ben A Parmak ve Edgar ı beğendim ve pas trafiğinde A. Ömür ün katkısı da çoktu. A. Ömür ün çözmesi gereken sorun o bölgedeki üretkenliği.

Yorumlar (8)
BenDeniz 9 ay önce
Bizim taraftar asimile olmuş bizim taraftardan hiç bir şey olmaz! Doğru olanı eleştirir yanlışı savunur futbolun fesinden anlamaz ancak sahte kabadayılık taslarlar onu da beceremezler.
Baha burak 9 ay önce
Bu akşam Napoli yenildi, Afobe den Kamil Ahmet ten flavio dan daha iyi oyuncularla ve haddinden fazla kaçırarak. Futbol biraz da şans işi. Ayrıca her hoca taktık olarak takımı hazırlar ama siz rakipten çok koşmaz iseniz, yardimlaşma olmazsa başaramazsiniz. Aldığımız puanlarda iyi futbol adına sadece bu maç var.
Osman Bahadır 9 ay önce
Takim sampiyon olmalı. Ancak ilk on macta adeta şansını sıfırladı.
Mükemmel 9 ay önce
Mükemmel analizler tebrikler
Abdurrahman 9 ay önce
A. Avcı'nin dokuzuncu maçı. Başarılı olduğu söyleniyor. Ben katılmıyorum. Takım hep zayıf rakiplerle oynadı. Takımın iyi olduğu tek maç Göztepe maçı deniliyor. Peki Göztepe sahada varmiydi. Buna rağmen Ugurcanin çıkarttığı net üç tane gollük top vardı. Puan getiren galibiyetlerle atılan birer gol var.onlarin da çoğu nda hazırlık yok. Spontane gelisme, pisburunla atılmis yada duran top. Dokuz maçta takım iki ciddi rakiple karşılaştı. Birinde yenildi. Birinde büyük balık şansı vardı. A. Avcı'yi takibe devam edeceğiz. Bakalım güvenimizi kazanabilecek mi?
yilmaz topal 9 ay önce
Sn yazar taktigimizi niye soyluyorsun.
Lazzz 9 ay önce
Baker tespiti gayet yerinde bence bugün çok iyiydi skor üstünlüğünü aldığımız sürece baker bu takıma faydalı olur ama kapalı savunmalarda baker flavio tarzı oyuncularla skor almak çok zor ofansif hiçbir katkıları yok
Gözde 9 ay önce
Mutlu Hocamızın yorumlarını analizlerini keyifle okuyor takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@