vardallar

Sele neden olan Ezine Çayı ıslah edilecek

Kastamonu'da etkili olan aşırı yağışlar sonrası taşan Ezine Çayı'nın ıslahı için çalışmalar yapılıyor.

Kastamonu 24.08.2021, 11:08 24.08.2021, 11:25
Sele neden olan Ezine Çayı ıslah edilecek

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde, yağış nedeniyle taşan Ezine Çayı'nın ıslahı kapsamında, 4 bin 500 metre ıslah duvarı ve 4 kemer tipli köprü yapılacak.

Kastamonu'da 11 Ağustos'ta etkili olan şiddetli yağış Bozkurt, Azdavay, Pınarbaşı, Küre, İnebolu, Cide ve Abana ilçelerinde sele neden oldu. Sel en çok 5 bin 400 nüfuslu Bozkurt'u vurdu. Yağışla birlikte ilçe merkezinden geçen Ezine Çayı taştı. Çayın taşmasıyla oluşan sel cadde ve sokakları içine aldı, evler ve iş yerleri sular altında kaldı. Su seviyesi bazı bölgelerde 4 metreye kadar yükseldi, araçlar sürüklendi. Ezine Çayı kenarındaki, 3 yıl önce yapılan 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı, yanındaki 2 binanın ön cephesi çöktü. Sel nedeniyle 70 kişi öldü, 10 kişi kayboldu.

Sele neden olan Ezine Çayı ıslah edilecek

İNCE TEMİZLİK YAPILIYOR


Harabeye dönen ilçede selin izlerinin silinmesi için geniş çaplı çalışma başlatıldı. Aramalarla ilçede temizlik çalışmaları da devam ediyor. İlçe merkezinde, selin getirdiği kütük ve ağaç parçalarıyla hurda araçların kaldırılması tamamlandı. Cadde ve sokaklarla iş yerlerindeki kaba temizlik çalışması da bitti. Yüzlerce ekip cadde ve sokakları suyla yıkayıp, dükkanlarla binaların bodrum katlarında ince temizlik çalışmalarını sürdürdü.

Sele neden olan Ezine Çayı ıslah edilecek

4 KÖPRÜ YAPILACAK

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce selin ardından Ezine Çayı'nın ıslahı kapsamında yapılacak çalışmalar belirlendi. Buna göre, şiddetli yağış sonrası taşan ve zarar gören Ezine Çayı'na 4 bin 500 metre ıslah duvarı ve üzerine 4 kemer tipli köprü yapılacak. Ayrıca, çayın üstüne 10 adet seki (taşkına engelleyici yapı) ile 15 adet tersip bendi kurulacak. Çalışmaların kısa sürede başlaması bekleniyor.


Yorumlar (3)
çağrı bekar 2 ay önce
İNSANLARI ISLAH EDİN.
DOĞAYI RAHAT BIRAKIN...
DİKDURAN 2 ay önce
Dere ıslahı adı altında birilerinin ceplerine para akıyor. Sanki daha önce bu dere ıslah edilmemiş miydi? Selden önceki görüntülerde dere kenarındaki duvarlar görülüyor. Neye faydası oldu? Bilimle zerre alakanız yok. Siz dereyi ıslah etmeyin, Allah sizi ıslah etsin yeter.
Asım Velioğlu 2 ay önce
Yapma ya essehten mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@