Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından projelendirilen Trabzon Biyoteknoloji, İnovasyon ve Yazılım Merkezi’nin (BİOİNOVAS) yapımı tamamlandı.

Bioinovas’ın ilk ürünlerinden olan ve bölgemize özgü İsabella (kokulu) üzümünden yapılan kozmetik ürünün tanıtımı gerçekleştirildi.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu “Bu toplantımızın asıl amacı borsalar birliği ve Trabzon Ticaret Sanayi Odası’nın yaptığı ortak çalışma neticesinde ortaya çıkan üründür. Buradaki amacımız Karadeniz’de önemli miktarda bulunan ürünün, hep yabancılar tarafından toplanıldığı şikayeti üzerine kendi ürünlerimizi kendimiz değerlendirdik. Dünya örneklerini değerlendirdik. Bölgemizin ürünlerinin hayata geçmesi adına altyapı olmadan bunları yapmamız mümkün değildi. Bu binamız yaklaşık dokuz bin metrekare. Bir tarafında bioyeknoloji bir tarafında inovasyon merkezi olarak binayı kullanacağız. Binamız tam bitmeden çalışmaları başlatmıştık. Halk arasında çok konuşulan ürünlerin üzerine gittik. Bölgede isabella olarak bilinen kokulu üzümün üzerine gittik. İsabella üzümümüzün etken maddesinin ne olduğunu ve katma değeri yüksek ürün haline nasıl getirebiliriz diye araştırılması için Avusturya’da bir enstitüsü ile protokol yaptık. Krem konusunu ön plana alarak bunun formülasyonu yapılması gerekiyordu. Uluslararası firmalarla çalışarak yaptık. Onlara formulasyonu yaptırdıktan sonra artık sıra ticari adım atılmasına gelmişti. Tasarımı Avusturya'da bir firmayla yaptık. Marka olarak bu ürünün satılacağı düşüncesiyle latince "vis amari" ismini kullandık. Anlamı "sev beni". Kullandığımız üzüm hiçbir kimyasalları olmayan tamamen organik ürün. Avrupa’da bu işin içerisinde olanlarla yaptığımız görüşmelerle çok kaliteli bir ürünün ortaya çıktığını söylediler. Amacımız bunun piyasaya çıkması. Önümüzdeki günlerde Avrupa'da lansman yapmayı planlıyoruz. Karayemiş konusunda çalışmaya başladık. Etken maddesini Avrupa'da baktırdık. Zifin çiçeği konusunda da baktırdık. Alzheimer ile ilgili etken maddesi olduğu hakkında çalışmalar devam ediyor. Pandemi ortaya çıktığında bizler de bunlarla ilgili araştırma yapmayı düşündük. Özellikle virüsle ilgili Japonya ile araştırma başlattık ve tamamladık. Bu neticede iki adet patent çalışması devam ediyor. Bu merkezin işlevi ilaca kadar gidecek doğrultuda planlandı. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Karadeniz'de "isabella" olarak bilinen üzüm böyle değerlendirilecek

Kadınlar halinde inşaat durdu mu? Açıklama geldi Kadınlar halinde inşaat durdu mu? Açıklama geldi

Karadeniz'de "isabella" olarak bilinen üzüm böyle değerlendirilecek

Karadeniz'de "isabella" olarak bilinen üzüm böyle değerlendirilecek

Karadeniz'de "isabella" olarak bilinen üzüm böyle değerlendirilecek