7m


7m

hyundai

10.02.2009, 12:02

Karadeniz kulüplerine; Lütfen...

Ekonomiye girmeyeceğim, bölgemizin hali ortada. Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Ekonomiden bağımsız gibi görünse de sporda iç karartıcı bir durum var. Trabzonspor dışında bölgenin ikinci bir kulübü olamamış maalesef. İstanbul"un (Marmara) 3, bazen 4, Ankara"nın  ( Orta Anadolu) 3, Kayseri ve Konya ile 5 kulüple temsil edildiği futbolumuzu Kocaeli"nden Artvin"e sadece Trabzonspor temsil ediyor.

 

Bu durum hiç kimsenin kafasında nasıl şimşekler çaktırmıyor merak ediyorum. Futbol eskisi gibi bir lokma bir hırka uğruna oynanmıyor. Bakın Sivasspor"a. Başarılılar, para kazanıyorlar. Kulüp kazanıyor. Kent kazanıyor. Reklamın bedelini ölçebilir misiniz?

 

Neredesin Samsun, Ordu, Giresun, ya Rize..!

 

Anlamıyorum, dünyanın en değerli ürünü fındık. Yüzde 80"i ihraç ürün. Fiskobirlik diye marka bir kurumumuz var ama bu kurumu arkamıza alıp Süper lige bir kulüp gönderemiyoruz. Ne acı?

 

Hadi Rizeli işadamları Rizespor"dan vazgeçti diyelim. ÇAYKUR gibi dev bir firma arkanda ey Rizespor. Senelerdir arkanda. Tek bir başarı da gelmez mi senden? Senelerdir süren sponsorluğun anlamı bu mu?

 

ÇAYKUR arkanda olmaz, ekonomik sorunların olur anlarız. O da olmadığına göre bu başarısızlığın bir açıklaması olmalı.

 

Hangi sponsor sürekli başarısız olan kulüplerin arkasında duruyor? Durmazlar uzun süre, bırakırlar. Milli Takım"ı bile bırakmadılar mı?

 

Ben Rizeli olsam herhalde koyu bir Rizesporlu olurdum. Ben Ordulu, Giresunlu olsam herhalde ne pahasına olsun fındığı süper lige taşırdım. Ankara"dan üç, İstanbul"dan dört kulübün futbol pastasını -yani parayı- paylaştığı ortamda yerimde duramazdım.  

 

Orduluyum, Rizeliyim diyerek İstanbul"da hava atmakla olmuyor, yürümüyor bu işler. Yerel televizyonlara, radyolara çıkıp ahkam kesmekle de olmuyor. Biraz kendinize gelin lütfen.

 

Kendinize gelmeniz için Trabzonspor"a bir şey düşüyorsa o da üzerine düşeni yapsın. İsteyin bakalım. Vermiyor mu? Futbolcu mu istiyorsunuz, akıl mı istiyorsunuz. Diyaloga geçin. Ne zararı var eliniz uzatsanız!

 

Trabzonspor"dan faydalanmayan Anadolu kulübü kaldı mı? Bırakın Anadolu"yu, Rusya"dan Almanya"ya, Hollanda"ya her yere oyuncu gönderdi. Dünya Trabzonspor"dan haberdar oldu da bizimkiler haberdar olamadı.

 

Trabzonspor"dan daha efektif mi faydalanacaksınız yoksa düştüğünüz yerden mi kalkacaksınız bilmiyorum ama Karadenizli genlerinize ihanet etmeyin lütfen.

Lütfen...

 

 

Yorumlar (3)
MURATTALHAKALYONCU 13 yıl önce
güzel kardeşim.zamanında hepsi vardı ne olduda peş peşe hepsi gitti nasıl gitti .öyle bir senaryo yazıldıki o takımları birbirlerine öyle düşman ettilerkibu illerin insanları birbirlerine giremez oldular.bunu kim yaptı ozaman o bölgenin kalkınmasını yükselmesini istemeyen insanlar.sıvas şu anda cicim zamanlarını yaşıyor herkes sempatiyle yaklaşıyor.az daha gitsinler ben göreceğim nasıl ayak oyunları oynanıyor.şimdi biraz zevkini çıkarsınlar.her zaman şunu söylüyorumşu karadeniz takımlarının artık trabzonun çevresinde birleşmesi lazım ve birer birer bunlarınlige çıkması lazım ve birbirlerine kenetlenmeleri lazım.ha bu kolaymı derseniz çok zor bir olgu.ha olsa müthiş bir şey olur.
cagriiozde 13 yıl önce
doğru söylüyorsun.2. lige baktığımızda hep karadeniz takımları var.birlik olup kendi aralarında karadeniz takımı çıkarmaları lazım adil değil ama karadenizin buna ihtiyacı var.
kelmas 13 yıl önce
Bu düşünceyi 80 li yıllardan beri hep düşündüm anlatacak bir organ bulamadımama ve kimseye derdimi anlatamadım.Türkiyenin her takımında 28,52.53,54,55 ve 61 sırt numası taşıyan bir sürü oyuncu var.Hem de takımlarında başarılılar.Ama gören ve elinden tutan yok.Sebsbi ise Karadeniz takımlarındaki diyalog eksikliği.Bu yazıyı okuyan istanbuldaki Rizeli iş adamları inşallah bir feyz alır ve takımlarına sahip çıkarlar.Destekledikleri üç hacimli takımlara onlardan başkaları sahip çıkar zaten.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@