7m

7m

hyundai

tamfinans

31.01.2022, 15:00

İstihdamı artırmak için KOSGEB'den sıfır faizli kredi desteği

salgınından etkilenen Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) yönelik olarak 2021 yılında KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı - JICA işbirliğinde “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” başlatılmıştır. Programın amacı; imalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile salgını etkilerinin nispeten yoğun olduğu diğer sektörlerdeki MKİ’lerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.

Proje kapsamında KOSGEB tarafından hazırlanan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” ile imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ve Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere ve yenilikçi genç işletmelere faizsiz ve teminatsız geri ödemeli işletme sermayesi desteği sağlanacaktır.

1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü” ve “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden (Aralık 2021) önceki ayda (Kasım 2021) işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler ise en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

Destekten yararlanabilecek MKİ’lerin sektörleri; KOSGEB’in resmi internet sitesinde yer alan “Program Kapsamındaki Sektörler Tablosu”nda belirtilmektedir. Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir. Başvuru şartlarını karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KBS - KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapabilecektir. Bütçe imkânları ölçüsünde başvuru sırasına göre geçici onay verilecek, yeni personeli istihdam eden MKİ’lerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir.

Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde ve destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir. Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile MKİ’ler, kullandıkları desteği 24 aylık geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir. Taahhütleriyle ilgili yükümlülüklerini varsa verilen ek sürede de tamamlayamayan MKİ’lerden ise, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte verilen destek geri alınacaktır. Geri ödemeli bu destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.

Yorumlar (6)
Organizasyon 4 ay önce
Yazıyı paylaşmanız güzelde…Basvuruda en önemli kriter belirlemişler2019 yılı kar satış geliri 75 bin tl nin üstünde olanlara bu hak veriliyor 2019 yılında nasıl organizasyon yapacaktık da 75 bin kar yapacaktıkKim uyuyor bu şartlara ??????
organizasyon 4 ay önce
sizinde yazınızın hiçbir yerinde bu 75 bin kuralı yok...
2019 yılında yeni açmıştım firmamı o yüzden yapamazdım 75 bin tl..
burda amaç hem işlerimi geliştirmek hem istihdam saglamak
benim firmam 3 yıldır vergisini veriyorsa bu 75 bin tl neden?
Erhan EROĞLU 4 ay önce
Merhaba; 2019 yılında COVİD-19 salgını yoktu. Bir işletmenin 1 yılda 75.000,00 TL net satış hasılatı yapması bence çok zor değil. Ayda 7 bin TL satış yapıyor olsanız 12 ayda 84.000,00 TL yapar. Sanırım siz kar açısından değerlendirdiniz, kar demiyoruz net satış hasılatı diyoruz. Selamlar ve saygılar.
doğan yıldız 4 ay önce
bilin bakalım yatırım yapmak için alınan makineler hangi ülkenin parasına endeksli? geçen seneye göre % kaç artmış?
doğan yıldız 4 ay önce
erhan hocam yanıtınız için teşekkürler. şunu demek istedim keşke faizler aynı kalsaydı düşürülmeye çalışılmasaydı. hem banka faizleri düşmedi,üstüne hammadde ve makine fiyatları ikiye katlandı. kredi almanın da hiçbir anlamı kalmadı demek istedim. teşekkürler.
Erhan EROĞLU 4 ay önce
Doğan Bey Merhaba; çok ama çok haklısınız. Her şeyin fiyatı arttı ama verilen desteklerin üst limitleri biraz sabit tutuldu. Bu konuda bir revizyon yapılması bence de şart.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@