banner536

banner526

banner513

İstanbul'da yeni seçim tarihi belli oldu

İstanbul'da yenilenecek seçimin tarihi belli oldu.

İstanbul 06.05.2019, 21:09
İstanbul'da yeni seçim tarihi belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için yaptığı olağanüstü itirazı kabul etti. Kurul, seçimlerin 23 Haziran'da yenilenmesine karar verdi.

İstanbul ilçe seçim kurullarından gelen belgeleri değerlendiren kurul, AK Parti'li Özelin sunumunun ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri hakkında oylama yaptı. Oylama sonucunda seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. Kurul, kararını 7ye karşı 4 oy çokluğuyla aldı.

SEÇİM 23 HAZİRAN'DA

Bu arada YSK, herhangi bir seçim çevresinde yapılan seçimlerin iptal edilmesi halinde yapılacak yeni seçimin tarihini 2 Haziran olarak belirlemişti. Kurul, incelemeler sırasında geçen süreyi dikkate alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini 23 Haziran 2019a çekti. 31 Mart mahalli idareler seçimlerine katılan siyasi partiler, yenilenen seçime de katılabilecek. Kanuna göre, partiler yeniden aday belirleyemeyezken sadece ölüm ve istifa hallerinde ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar yeni aday belirlenebilecek. Ayrıca 31 Mart seçimlerindeki seçmen listeleri güncellenmeden 23 Haziran'daki seçimlerde de kullanılacak.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
ORHAN AYHAN 1 yıl önce
ADALETMI BU?
ibraam 1 yıl önce
“Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP İstanbul seçimlerini yenilemesi için YSK’ye baskı yaptı. Bu, Türkiye’de seçimler yoluyla iktidarın demokratik devir tesliminin güvenilirliğini bitirmektedir” bu ülkeye yazık. YSK artık yok hükmündedir. huku zaten yok. adalete tecavüz edildi..
vatandaş 1 yıl önce
bence seçim iptali yanlış karardır vicdanlara sığmamıştır...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@