banner555

İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu.

İstanbul 06.05.2021, 16:34
İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu.

İmamoğlu, inceleme sonrasında, alanda görev yapan gazetecilerin sorularını da yanıtladı. “Hepimize geçmiş olsun” diyen İmamoğlu, “Ne yazık ki İstanbul'un, var olan belki de en büyük tehdidini, yine bu akşam yaşanmış olduk. Ne yazık ki İstanbul'un bu sıkıntılı yapı stokundan her ortamda, her yerde bahsediyoruz. İstanbul'un hangi kaynağı; ülkemizin, hükümetimizin, şehrimizin hangi kaynağı var ise en ciddi çabayı, işbirliği içerisinde bu alanda vermemiz gerektiğini, her ortamda söylüyoruz. Bugün de yinelemiş olalım” İfadelerini kullandı.

İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”

“BELEDİYEMİZİN BÜTÜN BİRİMLERİYLE BURADAYIZ”

Yıkılan binanın ruhsatsız olduğunu hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Allah korusun, şu anda burada bambaşka bir manzara ile karşı karşıya kalabilirdik. İnsanlarımızın farkına varmasıyla, can kaybı olmadan süreci atlattık. Valiliğimizin, AFAD'ın koordinasyonunda, belediyemizin bütün birimleriyle şu an buradayız, başta itfaiye olmak üzere. Yanı sıra, biz de hızlıca çevrenin tetkiki ile ilgili kendi birimlerimize talimat verdik. Yakın çevrede yapı stoku ile ilgili biz de kendi analizlerimizi yapıyoruz ve hızlıca alınması gereken tedbirler var ise, bunları da valiliğin oluşturduğu kriz merkezinde gündeme taşıyor olacağız. Ama günün sonunda şu net: İstanbul'un en kritik meselesi, çare bulmak zorunda olduğumuz en kritik meselesi, bizim tespitlerimize göre, 200 bine yakın riskli yapının bir şekilde dönüştürülmesi. Ve bu, bir seferberlikle olur. Tekrar altını çizeyim; bunun siyaseti olmaz. Bunun A,B,C,D partisi olmaz. Bunun A,B,C,D kişisi olmaz. Hep birlikte, ağız birliğiyle bu süreci çözmeliyiz diye ifade ediyoruz. Yoksa her kurum, elinden geleni yapıyor. Ama bu, seferberlik duygusuyla çözülmeli. Yöntemlerimiz var. Allah korudu. Can kaybı olmaması sevindirici. Umarım, başımıza bu işler gelmeden, bir an önce bu süreci hep beraber çözüme kavuştururuz.”

İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”

“YIKILAN BİNAYLA İLGİLİ BİZE BAŞVURU YOK”

İmamoğlu, “Bu binayla ilgili daha önceden başvuru oldu mu size yönelik” sorusuna, “Yok. Biz, şu anda bir tetkik çalışmasının içindeyiz. Zeytinburnu da bunlardan bir tanesi. Tetkik, belli bir sıralamaya da geliyor. Silivri, Avcılar bitirildi; Küçükçekmece, Beylikdüzü, Büyükçekmece çalışmaları sürüyor. Oradan bu tarafa doğru Bakırköy, Zeytinburnu geliyoruz… Bu, bizim kendimizce aldığımız birebir yapı stokunun analizi ile ilgili bir karar sonucu yaptığımız çalışmalar. Ama burayla ilgili bize, hiçbir başvuru ya da ihbar gelmemiştir” yanıtını verdi.

“VATANDAŞLARIMIZDAN KATKI BEKLİYORUZ”

İmamoğlu, “Yıkılan binanın olduğu yerde pazar kuruluyor. Fatih ve Zeytinburnu gibi bölgelerde kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarınız olacak mı” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”

“Az önce söylediğim gibi, yani ilk kez başladığımız, bir gözlemle değil, birebir yapının içine girip, yapının riskli olup olmadığına dönük ilk kez başladığımız bu tespit çalışması, sadece sayıyı tespit değil, aynı zamanda bu tür riskler varsa, ona dönük ama bizim elimizde olan yetkiyi kullanmak; ama başka mercileri de uyarmak söz konusu var. Bu gündemi kovalıyoruz bu yaptığımız çalışmayla. Ama bu, kolay bir iş değil; 1-1,5 yıla yakın bir zaman alacak. Ciddi de bir bütçe ayırdık. Bunu şu anda sağlama şansımız yok. Şöyle de bir zorluğumuz var: İnsanlarımıza bundan çağrı yapıyorum. Evine girmek istediğimiz, binasına girip tespit yapmak istediğimiz bazı binalara, belediyeler sokulmuyor bile. Yani bu yaşanıyor. Yani insanlar, yüzleşmekten uzak duruyor. İnsanlar hala kentsel dönüşümü bir ticari alan gibi düşünüyor. Bu, ticari bir alan değildir. Evet; devletin, hükümetin, belediyelerin, hepimizin sorumluluğu var, ama unutulmasın ki, dönüşümde en önemli sorumluluk yine vatandaşa da düşüyor. Beraber, paylaşımcı bir biçimde, yani bir ticari kazanç alanı değil bu, insanların canını güvence altına alma alanıdır. Dönüşümü böyle hissetmeli, pazarlık arsası, pazarlık borsası şekline dönüştürülmelidir. Bu manada vatandaşlarıma da lütfen dönüşümle ilgili atılan her adıma saygıyla ve güvenle baksınlar. Zaten devletin kurumları işin içerisinde. Lütfen bir an önce insanlar, kendi çocuklarına, ailelerine güvenli yuvaların sağlanmasını öncelik olarak ruhlarına yerleştirsinler. Biz, öyle çalışmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da katkı bekliyoruz.”

İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”

SAKİNLERİNİN DİKKATİ CAN KAYBINI ÖNLEDİ

Zeytinburnu Sümer Mahallesi 27/2 Sokak 27 numaralı binada, bugün saat 10.30'da çökme meydana geldi. 1955 yılında inşa edilen, 6 daire ve 1 dükkandan oluşan binanın yapı ruhsatının bulunmadığı öğrenildi. Bina sakini Kadir Yılmaz, gece saat 23.00 sıralarında çatlama sesleri duyduklarını, camlarda kırılmalar olduğu için toplam 17 kişinin yaşadığı apartmanı tahliye ettiklerini belirtti. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından çöken bina etrafındaki bina boşaltıldı ve tespit analizlerine başlandı. Bölgede, güvenlik önlemleri artırılırken, İBB de başta itfaiye ekipleri olmak üzere, gerekli tüm birimleriyle enkazda çalışmalara başladı.

İmamoğlu’ndan “hasar tespit” sitemi: “Bazı binalara belediyeler sokulmuyor bile”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (17)
Davut 2 ay önce
Belediyeyi binaya sokmayanlar deprem olup bina yıkılınca da sokmayacak sanırım?
Vatandaş 2 ay önce
DAVUT. Sende senin zihniyetin gibi iyi kıvırıyorsun onlarda başta kurumları eleştirmek için algı yaptılar olmayınca kıvırdılar sende aynı körler sağırlar birbirini ağırlar
Davut 2 ay önce
Ben zaten vatandaşı eleştiriyorum ama senin ak zekan bunu idrak edemedi sanırım
Vatandaş 2 ay önce
Yalancının şahidi şıracı olurmuş. Hemen atladın konuya zannettinki devlet kurumlarını eleştirdi balıklama daldın sende. Gerçi sizin gibi çamur at izi kalsın zihniyetindeki insanlardan be beklenirdiki zaten. ( bina sankinlerini kastetmiş senin zihniyetinin partisi herşeye boş torum yazan arkadaş )
antikus 2 ay önce
yok canim o zaman suclayacak birileri lazim olur o zaman belediyeyi elestirirler simdide oldugu gibi, belediye is yapamasin diye olmadik engeli cikartacaksin sonra tv,de gecrek gevrek bunlar is yapamaz diyeceksin maalesef türkiyede isler böyle umarim halk gözünü acar hizmet eden ile konusani ayirt ederr..
GÖNÜLLÜ 2 ay önce
Bu ülkede bağnazlık her alanda devlet bürokrasisine hakim olmuş.Hatırlayın TOPAL ÖRDEK ile ne demek isteniyordu ???
Ekko 2 ay önce
Bakın ben size bişey söyliyeyim. Biz herkesi kucaklayacağız. Çok üzülüyorum falan filan. Yalan dolan. Yerim dar oynayamıyorum. Seçimden önce yasin okudum seçimden sonra kendimi bodrum plajlarına vurdum. Rakı şarap hep efkardan. Deprem oldu ben kayak kaydım teselli için. Hevallere selam merallere kelam. Fırıldaklığa lüzum yok hasılı dünya yalan.
Ekko 2 ay önce
Yalan konuşmak yasak olsa kılıçdaroğlu ve imamoğlu ağzını açamaz. Allah korkumuzu sorgulayacak chpli bir adım öne çıksın. Hırsızlık taciz tecavüz terör seviciliği görmek istiyorsan en yakın chp teşkilatına şöyle bir gözat.
antikus 2 ay önce
yalan söylenidinde dile bakan bir kemik olsaydi sen ve senin gibiler agzini acamazdiniz, lan su hayir mubarek günde yalan konusmayin ayip be ayip Allah,tan korkumuyorsunuz hirsizdan korktugunuz kadar adamliginiza insanliginiza yazik
Ertem 2 ay önce
Hayret bina yıkıldı tatile gitmedi cok ilginc tek bina kesmedi herhalde
Davut 2 ay önce
Hangi il yönetiminden bu yorumlar yapılıyor acaba :)
Baha burak 2 ay önce
2 sene oldu, İstanbul da bu binalar için ne çalışma yaptınız? Yapılacaklar belli ama yapılan hiç bir şey yok. Sadece bir güzel
konusuyorsunuz sayın başkan. Hazırlanmış planları bile uygulamaktan acizsiniz. Hala mazeret uretiyorsunuz? Artık icraat zamanı gelmedi mi? İstanbul un kaybedecek bir dakikası yok dediniz, iki seneyi harcadınız. Trabozn içinden önemli bir adam çıktı diye umutlanmistik. Sadece hayal kırıklığı yarattınız. Lütfen artık icraat, hemşehrimiz olarak arkanızda bizi istiyorsaniz, lütfen artık icraat yapın.
Mustafa 2 ay önce
Senin yaşın yetmez bu işlere sen git misketlerinle oyna paşam hadi bakim
Garip38 2 ay önce
Yav he he , binanın ruhsatı olmayınca ihbar gelmedi, ruhsatlı bina yıkılsa inceleme sırası gelmedi,tvlerde hergün görüyoruz belediyelere bildirdik bakan yok heralde yıkılınca gelecek diyenleri , Yav He He
TRABZONLU 2 ay önce
Sayın İmamoğlu belediyenin bütün imkanları ile buradayız diyor. Ancak daha geçen gün ortaya çıktı ki Büyükşehir Belediyesi bütçedeki kentsel dönüşüm destek oranını yüzde 5 ten yüzde 1 in altına çekti. Yani gerçekler acıdır ve algıyla bir yere kadar işler yürür. Biraz samimiyet...
Seerkan 2 ay önce
Bina yıkılınca mı geldi aklina !!Fazla atıp tutuyosun !!egeer birsey yapacaksan devletle isbirliği icinde ol. coktan beri istanbuldaki binalar hakkinda konusuldu kentsel dönusumler yapiliyor.önemli olan duyarlı vatandas olması ama ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@