alexa metrics

banner536

İmamoğlu: "Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var; Başaracağız"

İBB, İstanbul’un kurtuluşunun 98’nci yıldönümünü, “zafer yürüyüşünün” başladığı Gülhane Parkı’nda kutladı. 

İstanbul 07.10.2021, 09:57
İmamoğlu: "Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var; Başaracağız"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 6 Ekim İstanbul’un kurtuluşunun 98’inci yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutladı.

Toplu taşımanın tüm gün ücretsiz olduğu kentte, şehir hatları vapurları ile deniz taksiler, görsel şovlarıyla İstanbul Boğazı’nda görsel şölen yaşattı. İstanbul’daki kutlama etkinliklerinin merkezi ise, 4 yıl 10 ay 23 gün süren düşman işgalinden Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu tarafından kurtuluşun, 6 Ekim 1923’te “zafer yürüyüşüyle” taçlandırıldığı Gülhane Parkı oldu.

Gün boyunca çeşitli etkinliklere sahne olan Gülhane Parkı’nın akşam saatlerindeki konuğu şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın oldu. İşgal yıllarını ve işgale karşı direnenleri kendine has üslubuyla anlatan Sunay, izleyicilere yaklaşık 1 saat süren bir “tarih şöleni” yaşattı.

İmamoğlu: "Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var; Başaracağız"

“İSTANBUL, İŞGAL EDİLMİŞ, AMA ASLA ESİR EDİLEMEMİŞ BİR ŞEHİRDİR”

Anma törenine eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da etkinlikte bir konuşma yaptı. “Bugün 98’inci kurtuluş yıldönümünü sevinç ve gururla kutladığımız, göz bebeğimiz İstanbul, işgal edilmiş, ama asla esir edilememiş bir şehirdir” diyen İmamoğlu, “İstanbul’u işgal edenler, bu şehirden Türk bayrağını selamlayarak ayrıldılar. Savaşı kaybettikleri için değil, asla kazanamayacakları bir savaşa girdiklerini anladıkları için çekip gittiler. Çünkü bu millet, o bayrağın altında tek yürek olmuştu ve son derece gür bir sesle aynı şeyi söylüyordu: ‘Ya istiklal ya ölüm.’ İstanbul’un kurtuluşunu, Anadolu’nun o eşsiz mücadelesi sağladı. Anadolu İhtilalini başlatan, o mücadeleyi ateşleyen ise İstanbul’du” dedi.

“BAĞIMSIZLIK ATEŞİ BİR ÇİFT MAVİ GÖZLE, İSTANBUL’DAN YOLA ÇIKTI”

“Özgürlük ve bağımsızlık ateşi, 16 Mayıs 1919 günü, Bandırma gemisiyle ve bir çift mavi gözle, İstanbul’dan yola çıktı” diyen İmamoğlu, “1453’te fethedilmesiyle birlikte dünya tarihinde yeni bir çağ açan İstanbul, 1923’te işgalden kurtuluşuyla da yepyeni bir çağa öncülük etti. Bu yeni çağ, mazlum milletlerin emperyalist boyunduruktan kurtulup bağımsızlıklarına kavuştukları çağdır. Bu yeni çağ, Anadolu ihtilalini başlatanların ilham verdiği bir çağdır. Saltanattan Cumhuriyete, kul olmaktan vatandaş olmaya geçilen çağdır” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet’in İstanbul’un kurtuluşundan 3 hafta sonra ilan edildiğini hatırlatan İmamoğlu, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, birlik ve bütünlüğümüzün temellerini güçlendirip; özgürlük, adalet ve demokrasi yolunda daha büyük, daha ileri adımlar atmanın gayreti içindeyiz. Kurucu ilke ve değerlerimize sahip çıkarak, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışan, yeni amaç ve hedeflerle yolumuza devam edeceğiz. Ve elbette dün olduğu gibi, yarın da yine başaracağız” dedi.

İmamoğlu: "Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var; Başaracağız"

“SÖZÜMÜZ VAR”

“Başaracağız, çünkü; bu ülkenin bağımsızlığı, bu şehrin kurtuluşu için gözünü kırpmadan canını ortaya koyan kahramanlarımıza sözümüz var” diyen İmamoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Başaracağız, çünkü; fikri hür, vicdanı hür Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var. Başaracağız, çünkü; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sözümüz var: Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacağız ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma hedefimizden asla vaz geçmeyeceğiz. Söz veriyoruz. Kurtuluşun kutlu olsun; sonsuza dek özgür ve mutlu ol İstanbul. Çağdaş uygarlıklar seviyesinin üstüne çıkma hedefimizde asla vazgeçmeyeceğiz. Hep birlikte söz veriyoruz. Umudumuz hep yüksek olsun. Bu milletin özgüveni buna yeter. Bu milletin çocuklarının, gençlerinin o ışıl ışıl gözleri, bu söylediğimiz sözleri yerine getirmeye yeter. Bu duygularla güzel İstanbul, kurtuluşun kutlu olsun. Sonsuza dek özgür, mutlu, adil, yeşil ve bütün yeteneğine güvenen insanlarıyla mutlu ol İstanbul.”

Gülhane Parkı’ndaki anma, Ceylan Ertem konseriyle devam etti. Vatandaşlar, yağan yoğun yağmura rağmen Ertem’in şarkıları ve türküleriyle coştu.

İmamoğlu: "Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var; Başaracağız"

İmamoğlu: "Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var; Başaracağız"


Yorumlar (13)
Kemalettin 4 ay önce
Bize rum diyen, bize yunan dostu diyen tevfik göksuya ve keşke yunan kazandaysı diyenlerin elini öpen hainlere sandıkta sözümüz var. Başkanımız İmamoğlu. Trabzon düşmanlarını koruyan içimizdeki irlandalıları yeneceğiz
Hasan 4 ay önce
Yaşa be Kemalettin. Bizi vatan hainliğiyle suçlayanlar vatanın parasını yediler vatanı sefil bıraktılar. İmamoğlu çomak soktu bunların kovanlarına
Burak 4 ay önce
Çıldırın Aktroller!
Noname 4 ay önce
Buna biri söylesin istanbul ayasofya acılişyla kurtarıldı !!!!
nuri 4 ay önce
Doğaz Bey, şunu anlayın artık, bu noname gibi insanlar cumhuriyet düşmenıdır, yunan yanlısıdır. İngilizler biz sömürsün diye çok uğraştılar. Hedefleri belli; İslam ile kandıracaklar halkı, sonra da verecekler vatanı Katoliklere
Noname 4 ay önce
Doğan yıldız ben senin önüne bir tas corba koyuyorum ama içemezsin söylüyorum !!!şimdi ben sana bir tas corba vermişmi oluyorum ???cahıl sizin sihniyet ölüden fayda beklemek !!!sen git o kuş peynini biraz geliştir !!!kuşlardan özür diliyorum !!
doğan yıldız 4 ay önce
ayasofyayı 1922 de ingilizlerden ve yunanlılardan kim kurtardı cahil.
S KINAY 4 ay önce
Yolun açık olsun hemşehrim. "Tek dişi kalmış canavar" bizleriz....sen bu ülkenin geleceğisin...
O k u r 4 ay önce
Keşke Yunan kazansı dedi diye itham ettiğin kişiyi Yunanlılar hiç sevmez. Ama senin gibilere bayılır... Siyaset sahnesi Mart kedileri ile doldu.
Sersali 4 ay önce
Bu rum denildimi üstüne alinanlara söyleyin. Altin yere düserek mangir olmaz. Yani biri rum dediyse bile rum olunmaz. Ama rumlara yalakalik yapanlara ne diyelim simdi
Kemal 4 ay önce
Kendini kandırma. Biri Trabzonlulara rum derse üzerine alınmak zorundasın. Gurbette yaşa da gör. Tevfik gibiler nasıl bize rum der? Ak Parti nasıl tevfiki başüstünde tutar? Sorgula bunu eyyy öcalan katilini trtye çıkaranları alkışlayan kişi
hosoooo 4 ay önce
oglum bak gitttt....
Trabzonlu 4 ay önce
Zengin zengin olmuş fakir zaten fakir biz hala neyi konuşuyoruz bir ülke nasıl ucuruma gider biliyormusunuz herkes cıkar peşine koşarsa sonumuz hic iyi olmaz bu ülkeyi hic bir karşılık beklemeden kurtaracagız gece gündüz calışacağız herkes işini eksizsiz yapmalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@