banner555

Ekrem İmamoğlu: “İsraf düzenini kaldırıp attık; İstanbul’un atılım yıllarını başlattık”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2020 yılı faaliyet raporu” gündemiyle toplanan İBB Meclisi’nde konuştu.

İstanbul 27.05.2021, 16:54 27.05.2021, 17:06

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, “2020 yılı faaliyet raporu” gündemiyle toplandı.

Kovid-19 nedeniyle alınan tam kapanma kararı nedeniyle gecikmeli olarak gerçekleştirilen toplantıyı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetti. Faaliyet raporunun tüm parti gruplarına dağıtıldığını belirten İmamoğlu, özetle şunları söyledi: 

“BÜYÜK ATILIMLARA İMZA ATTIK”

“Hatırlanacağı gibi; Mart 2020’de, koronavirüs dünyada ve ülkemizde hayatı alt üst etmeye başladığında, biz, henüz 8 aylık bir yönetimdik. Onlarca yıldır çözüm üretilmemiş İstanbul’un devasa sorunlarının üzerine, pandeminin neden olduğu, yeni büyük ekonomik ve sosyal tahribatlar eklendi.  Üstelik bir de bu süreçte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik, Türkiye tarihinde örneği görülmemiş hukuksuzluklar, uygulamalar, dışlamalar ve engellemelerle karşı karşıya kaldık. Her yeni gün, 31 Mart ve 23 Haziran’da ortaya çıkan millet iradesini yok sayan, o yüce iradeyi bir türlü hazmedemeyen düşünce yapısının ürünü olan tuhaf işlerle karşılaştık. Bütün bu zorluklara rağmen, ‘İstanbul’a yeni bir başlangıç’ diyerek çıktığımız yolda, kararlılıkla ve asla geri adım atmadan hedefimize yürümeye devam ettik. Bir yandan pandemiyle mücadele ederken, bir yandan da söz verdiğimiz hedefler doğrultusunda, pek çok alanda, büyük atılımlara imza attık.”

 Ekrem İmamoğlu: “İsraf düzenini kaldırıp attık; İstanbul’un atılım yıllarını başlattık”

“BÜYÜK SORUNLARI BİRBİRİ PEŞİ SIRA ÇÖZMEYE BAŞLADIK”

“Yıllardır ihmal edilmiş büyük sorunları birbiri peşi sıra çözmeye başladık. İstanbul’da, daha önce yapılmamış çok sayıda icraata imza attık. İstanbullunun yaşamını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmeye başladık. İBB yönetimi olarak 2 yılda ‘israf düzeninin’ belini kırmaya başladık, kırmaya da devam edeceğiz. Kamu kaynaklarını çarçur eden, fırsat eşitliğini, kentsel adaleti ve çevreyi umursamadan, betona, ranta ve kayırmacılığa dayalı iş yapma anlayışını kaldırıp attık ve 2 yılda, İstanbul’da, yepyeni bir düzen kurduk. Adalete, liyakate, kent yoksulluğuyla mücadeleye ve insana özene dayalı olarak kurduğumuz bu yepyeni düzen sayesinde, İstanbul’un atılım yılları başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Haziran’da tarihi oy oranıyla seçilmiş yönetimi olarak burada gururla söylemek isterim ki, israf düzenine karşı aldığımız tedbirlerle, koordineli, titiz ve bilimsel çalışmalarla, İstanbul’un ‘atılım yılları’ başlamıştır.”

Ekrem İmamoğlu: “İsraf düzenini kaldırıp attık; İstanbul’un atılım yıllarını başlattık”

“MİLLETE HESAP VERMEK, BÜYÜK BİR ONUR”

“İstanbul’un atılım yıllarına, bu ülkede uzun zamandır unutulmuş olan iki temel ilkeye dayalı yeni nesil bir yönetim anlayışı damga vurmaktadır” diyen İmamoğlu, bunları, “Katılımcı, demokratik ve ortak akla dayalı bir karar mekanizması” ve “Şeffaf, hesap verebilir ve sürdürülebilir bir finansal yönetim modeli” olarak sıraladı. Kentin geleceğiyle ilgili kararların her seferinde milletle alınması gerektiğine vurgu yapan İmamoğlu, asıl iradenin millet olduğunu herkesin bilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Millete hesap vermenin, sadece ahlaki ve hukuki bir sorumluluk değil, ama aynı zamanda büyük bir onur olduğunu hücrelerine kadar hissedeceksin, özümseyeceksin” diyen İmamoğlu, “Kim ne derse desin, ne tür engel çıkarılırsa çıkarılsın, hangi algı operasyonlarıyla atılımlarımızı küçümsemeye ve görmezden gelmeye çalışırlarsa çalışsınlar; İstanbul’da, daha önce örneği görülmemiş bir yerel demokrasi anlayışı ve insanımızın yaşam kalitesini merkeze alan bir belediyecilik coşa coşa hayata geçiyor. Adil, yeşil ve yaratıcı İstanbul yolunda, çoğulculuğu, demokrasiyi, adaleti, özgürlükleri ve kalkınmayı birleştiren bir belediyeciliktir bu. Gittiğiniz yolun doğru, haklı ve adil olduğundan eminseniz, hiçbir kimse, hiçbir Allah’ın kulu, hiçbir engel, hiçbir iftira ve hiçbir algı operasyonu sizi durduramaz. Koşa koşa yolunuza devam edersiniz. Biz de durmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu: “İsraf düzenini kaldırıp attık; İstanbul’un atılım yıllarını başlattık”

“DÖNÜP ARKAMA BAKIYORUM; TARIM BAKANI YOK”

Konuşmasında, tartışma konusu olan Adalar’daki atların durumu ile ilgili açıklama yapan İmamoğlu, muhalefet sıralarından gelen sataşmalara kayıtsız kalmadı.

“Adalar’da, 25 yıldır göz göre göre sokaklarda 300-400 atın katledilmesine son verdik” diyen İmamoğlu, sataşmalara, “Her anında İstanbul Valiliği, İl Tarım Müdürlüğü, belediyemizin yetkilileri, atların gönderildikleri şehirlerdeki tarım müdürlükleri, gönderilen kurumlar ortak karar alınarak, gönderme işinin tüm mali yükümlülüğünü de üstümüze alarak bazılarının anlayamayacağı şekilde torpil yapmadan, kayırma yapmadan bir canlıyı koruma taahhüdü üzerine en titiz uygulamalarla gönderildi. Tarım Bakanlığı’nın yetkisine aktarılmıştır. Takibi Tarım Bakanlığı’ndadır. Valimiz, Tarım Bakanı şahittir. Soru sorulurken, üstüme almıyorum. Dönüp arkama bakıyorum; Tarım Bakanı yok. Gidin, ona sorun. Allah için, Adalar’da 25 yıldır katliama uğrayan canlıların sürecine son verildi. Sizin cesaret edip yapamadığınız işi yaptık diye, canınızın yanmasını anlamakta zorluk çekiyorum. Alkışlama marifetini bile unutmuşsunuz, üzülüyorum size” şeklinde karşılık verdi.

Ekrem İmamoğlu: “İsraf düzenini kaldırıp attık; İstanbul’un atılım yıllarını başlattık”

“HALKA HİZMET, KURUMSAL VE KAMUSAL BİR GÖREV”

Faaliyet raporunda yer alan hizmet konularının özetini geçen İmamoğlu, metro ve ulaşım yatırımlarından kreşlere, sosyal yardımlardan tarımsal desteklere, depreme hazırlıktan kültürel mirasların korunmasına kadar birçok alandaki kurumsal çalışmalarla ilgili bilgiler paylaştı. “İsraf düzeninin İstanbul’da yıllardır çöreklendiği alanları dağıtıyor ve kamu kaynaklarının yönünü halkımızın yararına çeviriyoruz” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu: 

“Bu şehirde, gelmiş geçmiş en demokratik, en halkçı belediyecilik örneklerini bir bir hayata geçiriyoruz. Bize göre; bir devlet, bir belediye, bir kamu kurumu böylesi zamanlarda önceliklerini değiştirmeli ve yasalar dahilinde tüm gücüyle halkının yanında olmalıdır. Biz de özetle bunu yapıyoruz. Ama biliyoruz ki, yolumuz uzun… Bu uzun yolda tüm gücümüzle, bu ülkenin ihtiyacı olan en temel değerleri herkese tekrar tekrar hatırlatmak istiyoruz: Etik duygusunu, ahlakı, liyakati ve adaleti; kardeşliği, birliği ve beraberliği; insana saygı ve kente özeni; ama en önemlisi kul hakkı yememeyi; israfı engellemeyi, israf düzeninin belini kırmayı; bir de memleket sevgisini; devlet ciddiyetini ve hesap verebilme onurunu; biz, bu temel değerlerin yeniden kamu yönetiminin özü olmasını sağlamak için çalışıyoruz… Halka hizmetin, kurumsal ve kamusal bir görev olduğunu biliyoruz.”

Ekrem İmamoğlu: “İsraf düzenini kaldırıp attık; İstanbul’un atılım yıllarını başlattık”

“KAMU HİZMETİ, TEK BAŞINA BİR SİYASİ PARTİNİN ÜSTLENECEĞİ BİR İŞ DEĞİLDİR”

“Biliyoruz ki, kamu hizmeti, herhangi bir partiye bağlı, tek başına bir siyasi partinin üstleneceği bir iş değildir” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: 

“Çünkü merkezi idare veya yerel idare dahil, tüm devlet yapısı ve bütçesi kamuya aittir. Millete ait olan yapı, bütçe ve hizmet ise partiye aitmiş gibi gösterilemez. Biz, görev yaparken atalarımızı örnek alıyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’ın, Kanuni’nin ve Aziz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan şaşmadan gitmek için çabalıyoruz. Çalışmayı, hizmet etmeyi ve insanlarımıza adil koşullar sağlamayı heyecanla seviyoruz. Yüce Allah, bizi şaşırtmasın. Evlatlarımızın ve milletimizin karşısında bizi utandırmasın. Nihayetinde biz, aziz İstanbul’umuzu; tüm sakinlerinin ve tüm ziyaretçilerinin yaşamaktan, zaman geçirmekten, hissetmekten ve keşfetmekten mutluluk duyacağı ve onsuz yapamayacağı; emeğiyle hayatını kazananların onuruyla üretip, aileleriyle birlikte huzurla ve insanca yaşayacakları; girişimcilerin, yaratıcı kesimlerin ve genç nesillerin tereddütsüz işletmeler, start-uplar kurup, tereddütsüz yatırım yapacakları ve şevkle çalışıp kazanacakları bir kent haline getirmek için yol alıyoruz.  İBB, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerinin yönetimine getirdiğimiz bütünsel yönetim anlayışıyla çok daha koordineli, verimli, hızlı ve etkin yapıyla kamuda işe alım dahil örnek oluyoruz. Bütün faaliyetlerimizin arkasında yatan felsefe ve ruha inanan, amaç ve hedeflerimizi emekleriyle hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her kademesinde fedakarca çalışan tüm mesai arkadaşlarıma, Büyükşehir Belediye Meclisi’mize ve bize bu enerjiyi veren tüm İstanbullulara çok teşekkür ediyorum. Kovid-19 sürecinde kaybettiğimiz 56 mesai arkadaşımı da saygıyla anıyor, onlara yüce Rabbimden rahmet, camiamıza ve ailelerine başsağlığı diliyorum.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (23)
selim 2 hafta önce
Neremizle gülelim eko ben 17 yıldır İstanbuldayım 2 yol oldum mazbatam mazbatam diye ağlayıp mazbatayı alalı bir çivi çakmadın isparkı pkklı hdp ye istanbul büyükşehirede ne kadar gezici çapulcu varsa doldurdun evet hizmetin onlara çünkü onların oylarıyla geldin ekocan
Ters uçan mantıkli kuş 2 hafta önce
En güzel meyvesi suya yaptığı yüzde 40 lık su zamcığı. Daha ne zamları pardon meyveleri varda saydırmayin
Mantıklı 2 hafta önce
“ Meyve veren Ağaç taşlanır “ deyiminden yola çıkarak, Ekrem Başkanı ne kadar kıskandığınızı ele veriyorsunuz. Size tavsiyem, Meyve yerine Salatalık yeyin ! :-))
Trabzonlu 2 hafta önce
Sayın başkan istanbulda yaptığın işleri yerinde gördüm halkın metro ve başka ulaşım araçlarında söylemlerine tanık oldum. Pandemi döneminde garip gurabaya yaptığın işler takdire şayan bir durum. Bir teşekkürlerde sayın kılıçtaroğluna gelsin 11 tane büyük şehir Bld başkanlarına fakir mahallelerdeki bakkalların veresiye defterine kapatın söylemi.. Bu insanlar yeri zamanı geldiğinde yapılan iyilikleri asla unutmaz.
Baybars 2 hafta önce
Milli irade ile aynı seçimi iki kere kazanan kaç kişi vardır? Helal olsun.
Ercan 2 hafta önce
İsraf var mıydı? Evet. Hem de tonla. Şimdi kalktı mı ? Hayır.
mehmet 2 hafta önce
Yalandan kim ölmüş Ekrem? Açtığın lüküs araç ihaleleri nedir peki? Sergilesene onları.
Vatandaş 2 hafta önce
Atılım derken ??? Yav sen ne boş adamsın utanmadan birde konuşuyorsun
GÜRKAN 2 hafta önce
Atılım göremiyoruz. Kasıntı, laf ve kandırılmış İstanbullu görüyorum.
Saban Sen 2 hafta önce
Belediyenin öz ve öz malını saattir israf diye sonra git kira olarak ayni mali tut.Millet nasil olsa anlamaz
Mithat bolat 2 hafta önce
Sayın İmamoğlu’nun söyledikleri tamamen izafi somut bir göstergesi yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@