İş var ama insanlarımız iş beğenmiyor öyle mi!

   Ülkemizde ve ilimizde genç işsizlik oranı artmaya başladı… Neden mi? Çünkü her ilde bir üniversitemiz var artık!

   Gençlerimiz; ‘ben üniversite mezunu oldum’ diyerek okudukları alanda iş bulmak istiyorlar. Doğrusu da bu aslında fakat durum pek de öyle olmuyor…

   Çünkü ilimizde olduğu gibi birçok ilde kurumsallaşmış işletme sayısı yok denecek kadar az, sanayi sektörü gelişmemiş. Bu nedenle de birçok işyerinde uzmanlık alanlarına göre meslek ayrımı yapılamıyor.

   Örneğin; işyerindeki işe alım süreçlerini ve mülakatları o işyerindeki muhasebeci gerçekleştiriyor. Bu durumda da benim Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden mezun olan bölümdaşım işsiz kalıyor ya da farklı alanlarda iş arama sürecine giriyor. Bir süre sonra pes ederek işsiz kalıyor ve ülke ekonomisine zarar veriyor.

   Üniversitelerde hemen hemen her bölümün gündüz öğrenimi ve gece öğrenimi (ikinci öğretim ) bulunuyor. Bu da yetmiyor aynı bölüm için açık öğretim sisteminden de mezun veriliyor.

   Hiç aklınız alabiliyor mu mesela, Hukuk eğitiminin bile gece öğrenimi var…

   Gençlerimize ‘mezun olduktan sonra rakiplerinle yarışacaksın’ diyoruz. Fakat bulundukları ilde iş imkanı sunamıyoruz.

   Bunu dediğimde bazı arkadaşlarımız; ‘Olur mu, iş var ama Trabzon’da iş beğenmemezlik var ‘diyorlar.

   Kısmen doğru olabilir fakat fen bilgisi öğretmenliği okuyan bir arkadaşımıza gel telkari örücülüğü yap diyemezsin, peyzaj mimarlığı okuyan bir gencimize gel muhasebeci ol diyemezsin, işletme bölümünden mezun olan bir arkadaşımıza gel döner ustası ol diyemezsin, orman mühendisliğinden mezun bir arkadaşımıza gel mağaza da satış ve pazarlama yap diyemezsin.

   Kısacası 2 yıl, 4 yıl, 5 yıl ya da 6 yıl yüksek öğrenim eğitimi verdiğin bir bireye kendi uzmanlık alanları dışında bir mesleğe yakınlaştırmak çok zor. İşsiz genç ya bunu kendine yediremez, ya toplum baskısından korkar ya da ben koca üniversite mezunuyum bu işi mi yapacağım zaten asgari ücret veriyorsun diyerek bir şekilde o işlerden uzak durur.

   Siz buna iş beğenmemezlik diyorsanız haklısınız! Sözüm ona senin kızın, senin oğlun ya da senin kardeşin olduğunda da bu kadar rahat konuşabiliyor musun? Bence konuşamıyorsun… O zaman lütfen bu algıyı yıkalım, işsiz kalan gençlerimizin neden işsiz kaldığını anlamak için sorunun temeline inelim. Genç işsizliğin artışının nedenini bu basit cümlelerle geçiştirmeyelim, sorunu görmezden gelmeyelim.

   Her ilin istihdam politikası farklıdır ya da farklı olmalıdır. Trabzon’da örneğin 2018 yılı içerisinde 50 makine mühendisine ihtiyaç varsa İzmit’te 5 bin makine mühendisine ihtiyaç vardır. Eskişehir’de 40 ön büro ( resepsiyonist ) personeline ihtiyaç varsa Trabzon’da 300 ön büro personeline ihtiyaç vardır.

   Çünkü ilimizde sanayi değil hizmet sektörü daha ön plandadır. O zaman üniversite sanayi işbirliğinden daha çok üniversite esnaf işbirliği olmalıdır. Birçok bölümün 4 yıllık lisans programı olana kadar Turizm ve Otelcilik ile ilgili 4 yıllık lisans programı olmalıdır.

   Çözüm basit fakat önemli olan egosuz, yürekli ve geleceği düşünen insanların bu İŞE bir el atması.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sumeyye
Sumeyye - 2 yıl Önce

Biri lisans diğeri önlisans olmak üzere iki diplomam var. Bir mağazada yardımcı personel ,aşçı olarak çalışıyorum. Durumu açıklamaya yeter sanırım.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Sumeyye - 2 yıl Önce

Merhaba Sümeyye Hanım; tam olarak da değinmek istediğim konu buydu. Ne yazık ki alanınız ile ilgili bir işte çalışamıyorsunuz. Tez zamanda hak ettiğiniz yerlerde olmanız dileğiyle. Yorumunuz için teşekkürler.

Emre kolçak
Emre kolçak - 2 yıl Önce

Ağziniza saglik erhan bey cok dogru tesbit

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Emre kolçak - 2 yıl Önce

Emre Bey yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

Abdulmecit eroğlu
Abdulmecit eroğlu - 2 yıl Önce

Balık bastan kokar demeliyiz buna aslında. Bireyi zamnında doğru yönlendirip doğru eğitim almasını saglayabilirsek is problemini de çözmüş oluruz. Şahsen zaman meslek zamanı altın bileziği olan her yerde her koşulda isini kurar is bulur. Yani devir ne okudun değil ne yapabilirsine dönmüş. Düzelmesi de çok zor gibi.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Abdulmecit eroğlu - 2 yıl Önce

Abdulmecit Bey çok haklısınız, belki şuanda farkında değiliz toplum olarak ama ilerleyen zamanlarda meslek ustaları çok değerli olacaklar. Doğru ve yerinde yönlendirme çok önemli, umarım bu temennilerimiz gerçekleşir. Yorumunuz için teşekkürler.

mustafa özcan
mustafa özcan - 2 yıl Önce

katılıyorum size erhan bey bence de bu durumların düzeltilmesi gerekiyor.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @mustafa özcan - 2 yıl Önce

Teşekkürler Mustafa Bey, inşAllah bu sorunları hep beraber düzelteceğiz. Yorumunuz için teşekkürler.

İsmail Ersoy
İsmail Ersoy - 2 yıl Önce

İş var işi beğenen yok işçi var emekçi var düzgün patron yok ama iş de var iş verende var biz küçükken okul her tatile girmesinde gider ya ayakkabı boyardık yada su satardık işimizi kendimiz yaratırdık..

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @İsmail Ersoy - 2 yıl Önce

İsmail Bey yorumunuz için teşekkürler.

Gökhan Katırcı
Gökhan Katırcı - 2 yıl Önce

Okumuş insanların iş bulamadığı için okumamış insanların yapacağı işleri yapmasıda sorun bu memlekette. Mesela inşaatta, çay ocağında, mağazada vg yerlerde dört sene üniversite okumuş insanların çalışması bu devletin ayıbıdır.
Bi yazında okumamış gençlerden bahset!!!

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Gökhan Katırcı - 2 yıl Önce

Gökhan Bey Merhaba; durumu bir de böyle bakmak gerekiyor çok haklısınız. Okuyan okuduğu işi yapmayınca okumayanın kolaylıkla yapacağı işi sahiplenmeye çalışıyor ve bir çatışma meydana geliyor. Yorumunuz için teşekkürler.

Türker
Türker - 2 yıl Önce

Otellerde,restoranlarda,kafelerde çalışan elemanlar felaket. Bence de Trabzon a 4yıllık turizm bölümü açılmalı

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Türker - 2 yıl Önce

Türker Bey Merhaba; henüz açılmamış olması çok büyük bir eksiklik. Yorumunuz için teşekkürler umarım tez zamanda bu temennilerimiz yerine gelir.

Tolga yazıcı
Tolga yazıcı - 2 yıl Önce

Yerinde tespitlerle bölgenin gerçeklerine ışık tutan bir yazı olmuş.

Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU @Tolga yazıcı - 2 yıl Önce

Tolga Bey çok teşekkür ediyorum.


banner513