İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın davetiyle geldiği Malatya’da yoğun ilgiyle karşılaştı. Battalgazi’de Malatyalılarla bir araya gelen İmamoğlu, Türkiye’nin makam sahibi insanlardan “ahlak, adalet ve vicdan” beklentisi olduğuna vurgu yaptı.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

Yaşanan ekonomik zorlukları ve pandemi sürecini, kol kola aşmak zorunluluğu olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Kol kola olmayı başarabilmemiz için de ülke yönetiminde ve siyasette, bu bahsettiğim kimlikte, kişilikte insanlar olması lazım” dedi. Bu anlamda zorluklar yaşadıklarına dikkat çeken İmamoğlu, “Devletin işi mi öncelik; birilerinin kibri ya da birilerinin öç alma duygusu mu öncelik? Kim kazandı İstanbul’u? 16 milyon insan kazandı. İstanbul’u bir kişinin dudakları arasından çıkacak cümle yerine, 16 milyon insanın iradesi yönetiyor artık. Siyasi beklentileri olmadı diye, bir şehrin önceliklerini öncelemeyen bir akıl, bizimle mücadele ediyor. Çok belediyemizle mücadele ediyor. Ama bir karakterimizin farkında değiller: Asla vazgeçmeyen karakterimiz” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisi de Malatyalı olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın davetiyle kente geldi. Havaalanından itibaren yoğun bir ilgiyle karşılanan İmamoğlu, Battalgazi’deki CHP Malatya İl Başkanlığı önünde Malatyalılarla buluştu. İmamoğlu’na Malatya gezisinde; Ağbaba ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, milletvekilleri Abdurrahman Tutdere, Gürsel Erol, Polat Şaroğlu ile CHP PM üyesi Eren Erdem ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi eşlik etti. Otobüs üzerinde gerçekleştirilen konuşmaların ilkini gerçekleştiren CHP Malatya İl Başkan Enver Kiraz, ziyaretinden dolayı İmamoğlu’na teşekkür etti.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

AĞBABA: “İMAMOĞLU, HER TÜRLÜ BASKIYA RAĞMEN HİZMET EDİYOR”

Hemşehrilerine seslenen Ağbaba ise, İmamoğlu’nun seçimlerden önce kendisine, Malatya’yı ziyaret sözü verdiğini aktardı. Sözünü tutan İmamoğlu’na teşekkür eden Ağbaba, “O, İstanbul seçimlerini kazanarak, İstanbul’da Millet İttifakı’nın bayrağını dikerek; sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye umut oldu. Verdiği mesaj açıktı: ‘Türkiye, birden büyüktür. Türkiye, bir kişiden ibaret değildir’ dedi. Şimdi de her türlü baskıya rağmen, boyun eğmeyerek, diz çökmeyerek 16 milyonluk İstanbul’a ayırmadan hizmet ediyor. Bazen, elini arkasına bağladı diye soruşturma açıyorlar; bazen sütü halka dağıttığı için soruşturma açıyorlar… Ama söz verdi, İstanbullulara. Dedi ki; ‘Bedeli ne olursa olsun, İstanbul’u hizmet edeceğim.’ Seçimlerde verdiği sözü yerine getirip, aramızda olan Ekrem İmamoğlu’na Malatyalılar adına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

İMAMOĞLU: “ALLAH’INA KURBAN MALATYA”

Ağbaba’nın ardından konuşan İmamoğlu, alanda toplanan Malatyalıları, “Allah'ına kurban Malatya” sözleriyle selamladı. Yarın Gaziantep'te olacaklarını söyleyen İmamoğlu, “Gaziantep'te, 3 gün Türkiye'nin yerel yönetimler değişimine nasıl imza attığımızı ve nasıl güçlü bir yol yürüyeceğimizi, çok kıymetli Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde konuşacağız” bilgisini paylaştı. Yerel seçim döneminde kendisine verilen destek için teşekkür eden İmamoğlu, “İstanbul, dünyanın en güzel ve en kadim şehri. Ama aynı zamanda İstanbul, Türkiye'nin lokomotifi. İstanbul'da iyi şeyler olursa, iyi biliyorum ki memleketimizde de çok güzel şeyler olacaktır. Dolayısıyla bu sorumlulukla gece gündüz tüm gençliğimizle tüm heyecanımızla çalışmaya devam ediyoruz ve çok başarılı olacağız; hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

İNÖNÜ VE ÖZAL’I UNUTMADI

Konuşmasında, her ikisi de Malatyalı olan merhum Cumhurbaşkanları İsmet İnönü ve Turgut Özal’ı rahmetle anan İmamoğlu, “Böylesi iki insanı, bu ülkeye hediye etmiş bir şehrin bireyi olmakla gurur duymalısınız. Geçmişinde böyle güzel insanları yetiştirmiş ve o insanların yaptığı güzel işlerle gurur duymuş Malatyalılara diyorum ki; ‘Ben de yapacağımız güzel işlerin ülkemizin her yanında en iyi biçimde hissedilmesini sağlayarak, Malatyalıların İstanbul’da gurur duyduğu bir kardeşi ve bir hemşerisi olmak istiyorum” dedi. Malatya’dan sonra Hekimhan, Arguvan ve Arapgir ilçelerine de ziyaretler gerçekleştireceğini belirten İmamoğlu, “Üç belediyemizle de iş birliklerimiz olacak. Onlara güzel katkılarımız olacak. Ve her yerde söylüyorum: Beni Türkiye’nin hangi belediye başkanı ziyaret ederse, başımızın üstünde yeri var. Siyasi parti ayrımı yapmaksızın” diye konuştu. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın kendisini aradığını, il dışında olduğunu aktardığını ve kendisine “Hoş geldiniz” dediğini paylaşan İmamoğlu, “Burada olmadığı için buluşamıyoruz. Kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

“ASLA VAZGEÇMEYEN KARAKTERİMİZİN FARKINDA DEĞİLLER”

Türkiye’nin makam sahibi insanlardan “ahlak, adalet ve vicdan” beklentisi olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Halkının önünde saygıyla eğilen, onur duyan kişilikli insanlar talep ediyor. Hukuksuz, adaletsiz zeminlerle ilişki kurmayan, her anını ülkesinin vatandaşına hizmet etmekle geçiren yöneticilere ihtiyacı var. İnsan ayır etmeyen, inancına, yaşamına etnik kökenine bakmaksızın bu milletin birliği ve beraberliği için sonsuz mücadele eden yöneticilere ihtiyacı var. Bunu istiyor” şeklinde konuştu. Ekonomik zorlukları ve pandemi sürecini, kol kola aşmak zorunluluğu olduğunun altını çizen İmamoğlu, şu uyarılarda bulundu:

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

“Kol kola olmayı başarabilmemiz için de ülke yönetiminde ve siyasette, bu bahsettiğim kimlikte, kişilikte insanlar olması lazım. Ama biz, zorluklar yaşıyoruz. Devletin işi mi öncelik; birilerinin kibri ya da birilerinin öç alma duygusu mu öncelik? İstanbul’u kazandık. Kim kazandı İstanbul’u? 16 milyon insan kazandı. İstanbul’u bir kişinin dudakları arasından çıkacak cümle yerine, 16 milyon insanın iradesi yönetiyor artık. Siyasi beklentileri olmadı diye bir şehrin önceliklerini öncelemeyen bir akıl, bizimle mücadele ediyor. Çok belediyemizle mücadele ediyor. Ama bir karakterimizin farkında değiller: Asla vazgeçmeyen karakterimiz.”

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

“BİZE YAPILAN OLUMSUZLUKLARIN HİÇBİR KIYMETİ YOK”

Yola, “En demokrat, halkçı ve özgürlükçü Belediye Başkanı” olma hedefleriyle çıktığını kaydeden İmamoğlu, “Her etnik kökenin insanının karşılık bulduğu bir Belediye Başkanı göreceksiniz. Liyakatle yönetilen bir belediye göreceksiniz. Her gencin umutla yaşadığı bir Belediye Başkanı göreceksiniz. Onun için, bizimle nasıl mücadele ederlerse etsinler; hiç görmüyoruz. İnanın, bize dair yapılan birtakım olumsuzlukların, zihnimizde ve gözümüzde hiçbir kıymeti, değeri yoktur. Başarılı olacağız. Bu başarımızı, Malatya ile paylaşmaya geldik. İyi ki varsınız. Biz il başkanlığımızı ziyarete geldik. Ama sizler, bizi öyle güzel kucakladınız ki; ne mutlu bana. Sizleri çok seviyorum. Ülkemi çok seviyorum. Ülkemin insanlarını çok seviyorum. Allah, bizi, İstanbul’umuza ve bizim bütün ülkemizin her köşesinde destekleyen vatandaşlarımıza mahçup etmesin. Unutmayın, her şey çok güzel olacak” diye konuştu.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

İYİ PARTİ İL BAŞKANLIĞI’NI ZİYARET ETTİ

Konuşmasının ardından, yoğun ilgi altında CHP Malatya İl Başkanlığı’na geçen Ağbaba, Adıgüzel, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, burada bir süre soluklandı. Gençlik kolları üyeleriyle fotoğraf çektiren heyet, otobüsle Malatya turu attı. Malatyalılar, kendilerini selamlayan İmamoğlu’na yol boyunca sevgi gösterilerinde bulundu. İmamoğlu, kentteki ikinci ziyaretini İYİ Parti Malatya İl Başkanlığı’na yaptı ve İl Başkanı Süleyman Sarıbaş ile bir araya geldi. İYİ Parti ziyaretinin ardından Malatya sokaklarına dönen heyet, zaman zaman otobüsten inip esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinleyen İmamoğlu, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini, bu günleri hep beraber aşacaklarını söyledi.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

Malatya’dan Adıyaman Gölbaşı’na hareket eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yolu, Haçova Köyü’nde kesildi. İmamoğlu’nu karşılayan vatandaşlar, bölgelerinde açılmak istenen taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyi anlattı, İBB Başkanı’ndan kendilerine “ses” olmasını istedi. İmamoğlu’nun köylülere yanıtı, “Biz, bu koruyucu duygunuza gerçekten derin saygı duyuyoruz.

Elimizden ne gelir, bilemeyiz; ama duyurulmasında, anlatılmasında size katkı sunmayı elbette isteriz. İnşallah başarılı oluruz. İnşallah engel oluruz bazı şeylere. Çünkü, malum bu tahribatın en derinini şu an İstanbul yaşıyor ve yaşamak üzere. Ona da engel olmak için mücadele veriyoruz. Memleketimizi Allah korusun diyelim” oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün, Malatya Merkez, Hekimhan, Arguvan ve Arapgir’e yaptığı ziyaretlerin bir benzerini, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde gerçekleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberlerindeki heyetle birlikte sabah saatlerinde Malatya’dan hareket eden İmamoğlu, yol boyunca yerleşim noktalarında, vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılaştı, onlardan gelen farklı sorunları dinledi.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

HAÇOVALILARIN TALEBİ: “SESİMİZ OLUN”

Malatya’ya 10 kilometre uzaklıktaki Haçova Köyü’nde İmamoğlu’nu karşılayan vatandaşlar, bölgelerinde açılmak istenen taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyi anlattı. Vatandaşlar sorunlarını, “Kayısı bahçelerimiz, üzüm bağlarımız olmasından dolayı hepimiz tepki gösteriyoruz. Ama bir türlü hükümete sesimizi duyuramıyoruz. Bundan dolayı sizlerden destek istiyoruz. Köyümüz; taş ocaklarına, mermer ocaklarına peşkeş çekilmesin. Toprağımız verimli. Arıcılık yapıyor, Malatya’nın en meşhur kayısısını burada yetiştiriyoruz” sözleriyle dile getirdi. İmamoğlu’nun Haçovalılara yanıtı şöyle oldu:

“Doğa tahribatlarına karşı her yerde, bütün arkadaşlarımız mücadele veriyorlar. Biz de bu koruyucu duygunuza, gerçekten derin saygı duyuyoruz. Elimizden ne gelir, bilemeyiz; ama duyurulmasında, size katkı sunmayı elbette isteriz. İnşallah başarılı oluruz. Çünkü, malum bu tahribatın en derinini şu an İstanbul yaşıyor ve yaşamak üzere. Ona da engel olmak için mücadele veriyoruz biliyorsunuz. Memleketimizi Allah korusun diyelim” oldu.

AĞBABA: “GENEL BAŞKAN’IMIZIN SÖZÜNÜ TUTUP, İMAMOĞLU’NU SİZE GETİRDİM”

Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuğun ardından Gölbaşı’na ulaşan heyeti, coşkulu bir kalabalık karşıladı. Ziyarette sırasıyla; Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, CHP Adıyaman milletvekili Abdurrahman Tutdere ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba birer konuşma yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim döneminde, “Gölbaşı’nda İskender Başkan, İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu kazanacak. Ben de Ekrem İmamoğlu’nu size getireceğim” sözü verdiğini anımsatan Ağbaba, “Genel Başkan’ımızın vekaletiyle İmamoğlu’nu size getirdim” diye konuştu.

İMAMOĞLU: “KENDİMİ MEMLEKETİN HER YERİNE SORUMLU HİSSEDİYORUM”

Ağbaba, Tutdere ve Yıldırım’ın konuşmalarının kendisine ayrı sorumluluklar yüklediğini belirten İmamoğlu, “Tabi Türkiye’nin her noktasına dokunmak zorunda olan bir şehirdir İstanbul. İstanbul iyi işler yaparsa, memleket de çok iyi olur. Onun için ben kendimi, 16 milyon İstanbulluya sorumlu hissediyorum; ama ben, kendimi memleketin her yerine sorumlu hissediyorum, Gölbaşı’na da. Seçim döneminde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu size bir söz vermiş; ‘Ekrem İmamoğlu kazanacak ve buraya gelecek, sizlerle beraber de güzel işler yapacak’ demiş. Ben, bugün çok mutluyum. Bugün burada Genel Başkan’ımın sözünü yerine getiriyorum; ne mutlu bana” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: İnsan ayırmak Türkiye’yi yoruyor

“İNSAN AYIRMAK TÜRKİYE’Yİ YORUYOR”

Gölbaşı’na İstanbul’da yaşayan Adıyamanlıların da selamını, coşkusunu ve sevgisini getirdiğini söyleyen İmamoğlu, “Bir dahaki sefere Adıyaman’a geleceğiz. Adıyaman’ın tamamını dolaşacağız. Bu topraklarda, belediyelerimizin her birisine katkı sunmak istiyoruz. Bugün, CHP’li bir belediye başkanımızın misafiriyiz. Ama biliniz ki; kapımızı kim çalarsa, bizden kim destek isterse, başımızın üstünde yeri var. Birileri gibi, biz bakmayız o partiliymiş, bu partiliymiş bakmayız. Çünkü benim makamım da milletin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de milletin, o bildiğiniz bütün makamlar milletin. O makamlar sizin. Kimseye mülk değil” dedi. Türkiye’yi yoran konulardan birinin de “insan ayırmak” olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Partisine bak, insan ayırt et; inancına bak, insan ayırt et; ırkına bak, insan ayırt et... Usandık, bıktık, bunaldık; olmaz böyle bir şey. Şu güzel insanlarımıza bakıyorum. Herkes burada. Allah aşkına, hepinizin gözüne kurban. Hepinizin vicdanına kurban. Şu insanların birini diğerinden ayıranlardan bu memlekete hayır olmaz. Bu ülkenin her insanını eşitlemek zorundayız. Gencimiz iş bulacak, değil mi? İlla ona torpil mi lazım? Liyakat kazanacak artık. Benim çok yakın tanıdığım bir genç ile şuradan herhangi bir genç, -Ekrem İmamoğlu olarak söylüyorum- vicdanımda tamamen eşittir. Ve bu memleketin en doğusundan, en batısına, en güneyinden, en kuzeyine her yurttaşımız eşittir. 84 milyon insanımızın kazanması için çalışacağız.”

“NİFAK TOHUMU SAÇANA KULAĞINIZI TIKAYIN”

“Bu ülkenin çocuklarına baktığımda geleceği görüyorum” diyen İmamoğlu, “Burası Mezopotamya. Burası Anadolu. Burası medeniyetlerin beşiği. Dünyada medeniyet yok iken, burada vardı. Böyle bir toprağın nimetini, hep birlikte geleceğe taşımalıyız.

Güzel insanlarımız; sakın aramıza nifak sokmaya çalışanlara aldanmayın. Sakın birilerini kötüleyerek oy kazanmak isteyenlere aldırmayın. Kulağınızı tıkayın. Kötü konuşanların, kötü sözlerin sahiplerine ait olduğunu unutmayın. Yüzünüzü, bağrınızı, zihninizi güzel sözlere çevirin. Güzel dili dinleyin. Projeleri dinleyin, iş üretenleri dinleyin. İş yapmak isteyenleri engelleyenleri dinlemeyin. Onlara kulaklarınızı tıkayın. Hele hele kendi çıkarları için değerleri kullanan inancı ve milli değerlerimizi kullananlara kulağınızı tıkayın. Milli değerler, hepimizin. Kimseye ait değil. Kimse inanç değerleri üzerinden, milli değerler üzerinden siyaset yapmaya, oy devşirmeye kalkmasın. Yeni bir gelecek, yeni bir süreç başlıyor. Bu değişime hazır olun. İstanbul’da hayat çok güzel oluyor, çok güzel şeyler geliyor. Unutmayın ki memlekette de Türkiye’mizde de her şey çok güzel olacak. Sizin inancınıza kurban olayım” dedi.

Heyet, konuşmaların ardından Gölbaşı Belediyesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.