Vakfıkebir Haberleri

7m


7m

hyundai

Vakfıkebir haber konusunda gelişmelerin anında sizlere ulaşması için hazırlamış olduğumuz bu kategoride güncel gelişmeler yer alacaktır. Vakfıkebir haberleri böylelikle önünüze sıralancak ve sayfalarca habere kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Vakfıkebir hakkında: Kuruluş tarihi net olarak bilinmeyen bu ilçenin eski isimleri Büyük Liman ve Fol dur. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan bu ilçe 1461 yılında Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra Büyükliman olarak anılırken Büyük Vakıf anlamına gelen Vakfıkebir adını almıştır. Rivayete göre ise Trabzon'da bulunan I.Selim'i ziyaret etmek için kente gelen Gülbahar Hatun, denizde fırtınaya yakalanmış ve karaya çıktığı ilk yeri vakfedeceğini söylemiştir.

Fırtına sonrasında karaya ulaştığı yer Vakfıkebir olunca Gülbahar Hatun bu topraklardaki geliri kurduğu vakfa vermiştir. İlk belediye teşkilatı 1877 yılında kurulan ilçe 1. dünya savaşında 20 Temmuz 1916'da Ruslar tarafından işgal edilmiştir. 14 Şubat 1918'de ise işgal ortadan kaldırılmıştır. Büyük bir ilçe olan bu topraklardan sırasıyla Tonya,Beşikdüzü,Şalpazarı ve Çarşıbaşı ayrılarak ilçe olmuştur. Trabzon'un 40 km batısında olan ilçede Karadeniz'in Doğu bölgesindeki iklim görülmektedir. İlçenin en önemli gelir kaynağı tarım, hayvancılık, fındık ve balıkçılıktır. Ayrıca ilçenin ekmeği ve tereyağı dünyaca üne kavuşmuştur. Vakfıkebir, Trabzonun 40 km batısında olup, ilçe toprakları Doğuda Çarşıbaşı, Batıda Beşikdüzü, Güneyde Tonya ilçeleri ve Kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. İlçe merkezi; doğuda Işıklı (Yeros), batıda Zeytin (Yobol) burunları arasında meydana gelmiş genişçe bir merkezin en uç noktasında kuruludur.
vakfıkebir haber
Bu nedenle ilçe adı, Coğrafi kitaplarında Büyükliman olarak da gösterilir. Işıklı fenerinden itibaren kıyı, Güney Batıya ve daha sonra Kuzey Batıya yönelerek Büyükliman adıyla anılan geniş koyu meydana geldikten sonra Zeytinburnuna ulaşır. Büyükliman koyu, karayele kısmen kapalı olup, denizciler için iyi sayılan bir demir atma yeridir. Vakfıkebir, Karadeniz Bölgesi Doğu bölümünün iklim şartlarının etkisi altında olup burada iklim, ılıman iklimin denizsel karakterini taşır. Yazlar orta sıcaklıkta, kışlar ılık ve mevsimler yağışlı geçer. Yağmurun en yoğun olduğu mevsim sonbahar, ilkbahar ve kıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@