banner518

YSK Başkanı konuştu: "Ümidimiz sonuçları saat 24.00'ten önce açıklamak"

YSK Başkanı Sadi Güven açıklamalarda bulundu.

Gündem 24.06.2018, 09:51
YSK Başkanı konuştu: "Ümidimiz sonuçları saat 24.00'ten önce açıklamak"

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bugün yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimiyle ilgili her türlü çalışmayı tamamladıklarını belirterek, "Halkıma sükunet tavsiye ediyorum. Sandıkların başında siyasi partilerin temsilcilerinin bulunması gerekir. Onların tutmuş olduğu tutanaklar taranmak suretiyle YSK'ye geldiği anda biz aynı zamanda siyasi partilere de bu tutanakları, sonuçları gönderiyoruz. YSK'nin yapmış olduğu iş bu, oyları saymak değil." dedi.

Güven, Türkiye'de bugün yapılacak seçim için 60 ülkedeki 123  temsilcilikte kullanılan ve tamamı Türkiye'ye getirilen oyların saklandığı ATO  Kongre Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

YSK Başkanı Güven'in incelemeleri sırasında, gözlemci sıfatıyla  Türkiye'de bulanan Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) gözlemcileri de ATO Kongre  Merkezi'ne geldi.

YSK Başkanı Güven, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu,  Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan'dan gelen  gözlemcilerin oluşturduğu gözelmecilere seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Şangay İşbirliği Örgütü gözlemcilerine, kongre merkezinde oyların  saklandığı alanları, bugün oyların sayımının yapılacağı alanları ve oyların  sisteme girileceği bilgisayar alanlarını gezdirdi ve yapılacak işlemleri anlattı.

Gözlemcilerin sorularını da yanıtlayan Güven, yurt dışı oylarının  sayılacağı bu alanda 7 bine yakın kişinin görev yapacağını, buradaki oyların  Türkiye genelindeki oylarla aynı anda sayılacağını kaydetti. Güven, son derece  şeffaf ve güvenli bir seçim yapıldığını söyledi.

"HER TÜRLÜ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMIŞ DURUMDA"

Güven, incelemelerinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

YSK olarak seçime hazır olduklarını, tüm ekiplerle her türlü çalışmayı  tamamladıklarını bildiren Güven, ATO Kongre Merkezi'nde, yurt dışından gelen  oyların 5 asma kilidin olduğu depoda saklandığını belirtti.

Dünyada 60 ülke, 123 temsilcilikten gelen oyların bu sabah  itibarıyla siyasi parti temsilcileriyle tasnifinin yapılcağını anlatan Güven,  görev yapacak tahmini 7-8 bin kişiyle, müşahitlerin bulunduğu salonda sayımların  yapılacağını ifade etti.

Güven, yurt dışı oyların da Türkiye'deki sandıklarla saat 17.00  itibarıyla açılacağını hatırlatarak, "Burada ve tüm Türkiye'de gerekli her türlü  güvenlik tedbirleri alınmış durumda." dedi.

Elektrik kesintilerinin her seçim döneminde gündeme getirildiğini  aktaran Güven, bununla ilgili de tedbirlerin alındığını bildirdi. Güven, "İlçe  seçim kurullarında enerjiyle ilgilenen kurumlar teyakkuz halinde olacaklar. Hem  de elektrik kesintilerine karşı jeneratörlerimiz hazır olacak. Kazasız, belasız  bir seçim diliyorum." diye konuştu.

Başkan Güven, 24 Haziran'ın demokrasi adına önemli bir gün olduğunu  vurgulayarak, şunları söyledi:

"Seçimle ilgili her türlü çalışmayı tamamladık. Halkıma sükunet  tavsiye ediyorum. Sandıkların başında siyasi partilerin temsilcilerinin bulunması  gerekir. Onların tutmuş olduğu tutanaklar taranmak suretiyle YSK'ye geldiği anda  biz aynı zamanda siyasi partilere de bu tutanakları, sonuçları gönderiyoruz.  YSK'nin yapmış olduğu iş bu oyları saymak değil. Siyasi parti temsilcilerinin  çoğunlukta olduğu sandık kurullarının saymış olduğu oyları alt alta toplamak  suretiyle ki bunu da bilgisayarlar topluyor, sonuçları vatandaşlarımıza  açıklamak. YSK'nin yapmış olduğu iş bu. Bir de herhangi bir itiraz gelirse  bununla ilgili karar vermek. O nedenle vatandaşlarımızın seçimi takip etmeleri  gereken yer sandıkların başıdır. Siyasi partilerimiz burada olsunlar. Sükunet  olmalıdır, aksi sıkıntılara sebebiyet verir."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@