7m


7m

hyundai

Türkiye Karadeniz'deki doğalgazdan ne kadar kazanç sağlayacak?

Karadeniz'de 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz rezervi bulunmasıyla toplam keşif 540 milyar metreküpe çıktı. Daha önce bulunan 405 milyar metreküplük rezervin maddi karşılığı 85 milyar dolara tekabül ederken, yeni keşfin karşılığı ise 25-28 milyar dolar arasında olacak. Türkiye böylece Karadeniz gazından 110 milyar dolardan fazla kazanç sağlayacak.

Gündem 05.06.2021, 11:13
Türkiye Karadeniz'deki doğalgazdan ne kadar kazanç sağlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı açılışında Türkiye'nin beklediği müjdeyi açıkladı. Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nin Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu duyurdu.

TOPLAM REZERV 540 MİLYAR METREKÜP OLDU

Geçtiğimiz yıl Karadeniz'de 405 milyar metreküp doğal gaz bulunmuştu. 135 milyar metreküplük yeni keşifle toplam rezerv 540 milyar metreküpe çıktı.

 TÜRKİYE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKISI OLACAK

405 milyar metreküplük doğal gazın maddi karşılığı bulunduğu dönemde 85 milyar dolara tekabül ediyordu. Amasra-1' kuyusunda bulunan 135 milyar metreküplük doğal gazın parasal karşılığı ise 25-28 milyar dolar arasında bulunuyor. Böylece her iki keşfin toplamı olan 540 milyar metreküplük doğal gaz ile ülkeye 110 milyar dolardan fazla döviz girişi sağlanacak.

12 YILLIK İHTİYACI KARŞILAYABİLİR

Öte yandan Türkiye'nin yıllık ortalama doğal gaz tüketiminin 40-45 milyar metreküp olduğu biliniyor. Bu doğrultuda 540 milyar metreküplük yeni rezervi Türkiye'nin 12 yıllık ihtiyacına denk geldiği belirtiliyor. Ayrıca, keşif sonrası açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de rezervlerin Türkiye'nin doğal gaz tüketimine bağlı olarak 10 yılın üzerinde ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

2023'TE KULLLANIMA SUNULACAK

Karadeniz gazının 2023'te kullanıma sunulması bekleniyor. Dün akşam müjdeyi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında, "Kanuni Sondaj Gemimiz Fatih'in açtığı kuyuları üretime hazır hale getirmek üzere faaliyete başlayacak. Karadeniz gazını 2023'te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Filyos'taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye'yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtaracak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir." dedi.

Haberler


Yorumlar (21)
tugrul 1 yıl önce
abovvvv yine zam gelecek iyi haber diye duyurdular
Muhittin irlandalı 1 yıl önce
5+1 müteahhit kazanacak yine! zam yaparlar yakında doğalgaza neye seviniyorsunuz ? evinize giren ete bakın, ya da giremeyen ete!!!
Yerli 1 yıl önce
Nasıl bir kafa yapısı taşıyoruz.
Milli jaynaklarımıza bile sevinemiyoruz.
Ruhsuz bir toplum oluyoruz
Burak 1 yıl önce
Yakın zamanda doğal gaza zam gelecek.
BenDeniz 1 yıl önce
Yürü be az kaldı 128 milyar Dolar’a.
Yasin 1 yıl önce
Venezuela etkisi yapar. Venezuela dünyanın en büyük petrol ülkesi .
Hamza 1 yıl önce
Niye sevinilmiyor çünkü inandırıcılığı kalmadı yıllardır ğözümüze baka baka her türlü yolsuzluk pislik adam kayırma eş dost akraba partili zenğin etme her taşın altından çıkma her işte vurğun talan yalan her ihalede yandaş arkadaş imar yolsuzlukları sırifırlama tapeleri şikede bile suçu işleyen koruma pislikleri örtme yasaları millete kemer sık derken saraylarda hertürlü şaşaa zevk keyif milyonlarca lira ğider 6 uçak sayısız danışman araç yurt dışı ğezileri ailece 59 bin dolarlık hermes çanta ve sonunda sedat Peker in ifşa ve itirafları bu ve bunun ğibi milyonlarca pislik mevzu yüzünden değil doğalğaz ölüme çare bulsan itibarın yok yoksa insan sevinmez mi ama bunda da bir çapanoğlu var olmasa bile yandaşlara bir rant olur bize faydası olmaz çünkü 3 kere aynı müjde den sonra tam 25 kere zam yapmışsın be insafsız
Bilal 1 yıl önce
Size bu milletin çoğunluğu neden inanmıyor din kisvesi altında vatanı talan ettiniz bir yüzüğün var diye açıkladığın servetin i şimdi deve sürüleri taşımaz oğluna milyon euroluk ğemi aldın ğemicik diye alay ettin ki bu ülkede 3 binlira ile aile ğeçinderemeyen çalışan 1500 lira ile yaşayamayan emekli varken değil ğemi almayı taka alamayan var taka efendi Allahın dinini kullanarak trös oldunuz alayınız bunlar bilinmiyor mu sandın o yüzden dopalğazın bize bir faydası olmaz olsa olsa senin cüzdana olur anladın
Bilenbiri 1 yıl önce
Sfnin Erdoğan'la değil galiba dinle ilgili bi kaşıntın var.....!
Agasarli 1 yıl önce
Cokkk güzel ve doğru yorum.
Salpazarli 1 yıl önce
Ha gayret 25 yıl boyunca mütahitlerrin parasi garanti altinda,bizede sogan patates oda satilmayip elde kalirsa.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@