Türkiye ile ABD arasında mutabakat sağlandı! İşte o 13 maddelik anlaşma!

Türkiye ile ABD arasındaki 13 maddelik anlaşmanın detayları belli oldu.

Gündem 17.10.2019, 21:32
Türkiye ile ABD arasında mutabakat sağlandı! İşte o 13 maddelik anlaşma!

Ankara'daki kritik zirveden sonra Türkiye ve ABD arasında anlaşma sağlandı. Türkiye-ABD ortak açıklamasında, 'ABD, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar. :İki ülke kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin ortak çıkarlar temelinde daha yakın eş güdüm gerektirdiğini kabul ediyor. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineliyor. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır.' ifadeleri yer aldı.

KUZEYDOĞU SURİYE'YE İLİŞKİN TÜRKİYE-ABD ORTAK AÇIKLAMASI

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD "hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için" anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8. Her iki ülke Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9. Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Eyüp 2 yıl önce
Masada böyle kazanılır işte... Artık eski Türkiye yokayağımıza gelirler istediğimizi verirler...
kadim güçlü 2 yıl önce
Bizim anlamadığımız ne verdiler acaba daha açık yazar mısınız?
Cc 2 yıl önce
Ne boş konuşuyorsunuz adamın başkan yardımcısı bizim Cumhurbaşkanımızla yanyana oturuyor farka bakarsanız kim kime istediğini yaptırdığını ilerleyen zamanda anlarsınız.
Selim 2 yıl önce
Adamları resmen elimizden alıp kurtardılar. Biz kazandık bizi ciddiye aldılar gözü ile bakıyoruz. Nereye gidecek onlar?İş kurup düzgün bir insan mı olacaklar? İlerde ne yapacaklar. Bizden uzak olsun yeter mi diyoruz?Bir daha hiç yakında olmama yada Türkiyeye sızmama garantisi mi aldık?
Haktan Şaşmaz 2 yıl önce
Bunlar bu anlaşmaya uyarsa bende birşey bilmiyorum. Bence anlaşma falan yapılmasaydı. Oralar komple temizlenseydi. Şimdi yaşamlar sadece iç bölgeye çekilip varlıklarını devam ettirecekler ki bu her han tekrar tehlike olusturabilecek
No name 2 yıl önce
Adamlarin orda muhbirleri var askerleri var adi ypg deas pkk.( TSK tek tek indiriyor onlari canlari yandi mecbur kaldilar masaya oturmaya sali günü durdugu yerden devam edecek bunlarda lawrence ler bitmez)
Alp 2 yıl önce
Helal olsun cumhurbaşkanına gerçekten güçlü birisi yapar yaptığını
DuRsUnTeMeL 2 yıl önce
Anlat anlat heyecanlı oluyor Eyüp kardeş.
mk61 2 yıl önce
Ne bekliyordunuz ? Tüm dünya ile savaş mı ? Onun da zamanı gelecek elbet ama şimdi değil.
İster sevin ister sevmeyin, ister kabul edin ister etmeyin lakin bu bir kazanımdır. Eskiden sahada kazandığımızı masada kaybederdik. Şimdi her iki tarafta da kazanıyoruz. Nefretiniz gözünüzü köreltmesin arkadaşlar. Başka Türkiye yok!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@