banner539

banner526

banner533

banner513

Türkiye'den NATO'ya Özür Cevabı: Yetmez

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, NATO skandalına ilişkin, "Bunu yapan memur, NATO tatbikatından uzaklaştırılmış ancak olay bununla sınırlı kalmamalı" dedi.

Gündem 19.11.2017, 21:49 19.11.2017, 21:52
Türkiye'den NATO'ya Özür Cevabı: Yetmez

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kanada'da düzenlenen Halifax Güvenlik Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu.


"GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASI YETMEZ, CEZALANDIRILMALI"

Çelik, NATO skandalına ilişkin, "Genelkurmay Başkanı ile telefon görüşmesinde NATO'daki skandallar, kabul edilemez hadise bildirildi. Derhal oradaki askerlerimizin geri çekilme talimatı verildi. Burada NATO Genel Sekreteri ile Genelkurmay başkanımız görüştü. Her seferinde özür dilediler. Böyle bir şeyin kabul edilemez olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türkiye Cumhurbaşkanına yönelik olarak bu saygısızlığın, hiçbir şekilde tarafımızdan dolayı affedilmeyeceğini söyledik. İlk olarak bunu yapan kişi memur, NATO tatbikatından uzaklaştırılmış, gereken tedbirler alınmış bu şekilde ifade edildi. Olayın bununla sınırlı kalmamasını istiyoruz. Bu kişinin cezalandırılması gerekiyor.

"KONTROL MEKANİZMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

İkincisi Türkiye Cumhuriyeti'ne milletimize dönük hakarettir. Bu kişi bütün bunları gerçekleştirirken, bunu denetleyen mekanizma yok mudur? Bunun bir emir komuta zinciri yok mudur? Memur olsa bile bunun amirleri yok mudur? Bu çerçevede kontrol mekanizmasının gözden geçirilmesi gerekir. Çünkü müttefik ülkelerin güvenliğini sağlamaktan sorumlu NATO'nun, kendi tatbikatın güvenliğini sağlayamaması gibi bir tablo ile karşı karşıyayız.

"ALINACAK TEDBİRLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Bunun için cumhurbaşkanımızı arayıp özür dilemişler. Bundan sonraki beklentilerimiz bir, benzer hadiselerin tekrar etmemesi için ne tür tedbirler alındığını takip edeceğiz. İkincisi, bu kişinin cezalandırılması konusunu takip edeceğiz. Üçüncüsü de bu kişiyi denetleyen emir komuta zinciri her nasıl gerçekleşiyorsa buradaki zaafların da net bir şekilde ortaya çıkması şeklinde takibimiz olacak" dedi.

"TÜRKİYE'SİZ HERHANGİ BİR ŞEKİLDE NATO DÜŞÜNÜLEMEZ"

NATO skandalının FETÖ bağlantısına ilişkin yöneltilen soru üzerine Çelik, "Soruşturma yapıldıktan sonra net tablo ortaya çıkacaktır. Bu kişinin bağlantılarını, onlar da biz de araştıracağız. Onların FETÖ'ye mensup teröristlerin yöntemlerine çok benzer bir yöntem. Türkiye'nin belli yerlerinde, belli kurumlar kullanarak, Türkiye'ye saldırmak ya da Türkiye'nin belli mekanizmaları içerisinde bu şekilde durumlarla karşı karşıya gelmesini sağlamak, bunların zaten var oluş sebebi. Bu şekilde hareket ediyorlar. Bütün varlıklarını Türkiye'ye zarar vermek, Türkiye'de birtakım olumsuz gelişmeler oluşturmak üzere gerçekleştiriyorlar. Bu onların yöntemlerine benzer bir yöntem. İzlenimlerimiz o yönde. Tabi ki araştırılacak. Bütün bağlantıları ortaya çıkartılacak. Bunu takip edeceğiz. Biz NATO'nun kurucu üyesiyiz. NATO'da son derece önemli bir gücüz. Türkiye'siz herhangi bir şekilde NATO düşünülemez. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Türkiye açısından ancak gereği yapıldıktan sonra komuta dönüşecek" dedi.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@