Türkiye'den Kerkük'te Kürt bayrağı asılmasına sert tepki

Kerkük'te kamu binalarına Kürt bayrağının asıldığı görüntüler Türkiye'den tepki gördü.

Gündem 28.03.2017, 18:39
Türkiye'den Kerkük'te Kürt bayrağı asılmasına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Kerkük'te resmi dairelerde Kürt bayrağı asılmasına tepki göstererek "endişeyle karşılıyoruz" denildi.


Irak'ta Kerkük Şehir Konseyi kamu binalarında Irak'a bağlı Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bayrağının kullanılmasını oy çokluğuyla kabul etmişti. Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının, hükümet binalarına asılmasının endişeyle karşıladığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük Vilayet Meclisindeki oylamada, IKBY bayrağının vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla asılmasına ilişkin kararın kabul edilmesinin doğru bulunmadığı ve endişeyle karşılandığı belirtildi.

"IRAK ANAYASASINA AYKIRI"

Açıklamada, şunlara ifadelere yer verildi:

"Vilayet Meclisinin Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettikleri oylamada alınan kararı doğrudan Kerkük'ün ihtilaflı statüsüyle ilgili ve Irak anayasasına aykırı tek taraflı bir tasarruf olarak değerlendiriyoruz. Farklı kimliklere mensup Irak vatandaşlarının ortak varlığı olan Kerkük'ün statüsüyle ilgili tek taraflı adımlarda ısrarcı olunması uzlaşı, diyalog ve anayasal süreçlere bağlılık kavramlarına zarar verecektir. Bu tür yaklaşımlar, ülkede kalıcı güvenlik ve istikrar çabalarını da olumsuz etkileyecektir. Irak'ın geçmekte olduğu kritik süreçte ilgili tüm tarafların sağduyu, sorumluluk ve itidal içinde hareket etmesi gerekmektedir."

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
murat yılmaz 4 yıl önce
Ankara'ya İstanbul'a barzani paçavrasını astınız yol oldu şimdi de Türkmen Soydaşlarımızın toprağına asıyor soyu soysuz sütü bozuklar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@