Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor! Kiralık ev şirketleri geliyor

Vatandaşı isyan ettiren kira artışları için çözüm olarak kiralık ev şirketleri öngörülüyor.

Gündem 14.09.2021, 09:47
Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor! Kiralık ev şirketleri geliyor

Hükümet son dönemde vatandaşları isyan ettiren ev kiralarındaki artış için harekete geçti. Avrupa'daki gibi ev kiralama şirketleri modeli üzerinde durulurken, çalışmayla inşaat firmalarının kiraya verecek evler yapmasını sağlayacak bir mevzuat oluşturulması hedefleniyor. Milletvekilleri illerde yaşanan kira sıkıntılarını Hazine ve Maliye Bakanlığı'na iletirken, kısa sürede alternatifli öneri paketi hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Kira fiyatlarında yaşanan artış için hükümet düğmeye bastı. Avrupa'da olduğu gibi ev kiralama şirketleri modeli üzerinde duruluyor. Çalışmayla, inşaat firmalarının kiraya verecek evler yapmasını sağlayacak bir mevzuat oluşturulması hedefleniyor.

ÖNERİ PAKETİ HAZIRLANIP CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK

Azalan yeni Konut arzına karşılık artan konut talebi, salgın nedeniyle ertelenen evlilikler, yüz yüze eğitimin yeninden başlayacak olması, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık konut talebine bir de fırsatçı ev sahipleri eklenince ev kiraları son dönemde katlandı. Araştırmalar 81 ilde son bir yılda kiraların ortalama yüzde 55 arttığını ortaya koydu. Özellikle üniversite illeri olan Bursa, Konya, Erzurum ve Samsun gibi yerlerde kiralar son bir yılda yüzde 50'nin üzerinde arttı. Milletvekilleri illerde yaşanan kira sıkıntılarını Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlara iletti. Sorunun çözümü için çalışma başlatıldı. Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre kısa sürede alternatifli öneri paketi hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

AVRUPA MODELİ

Çalışmalarda Avrupa modeli üzerinde duruldu. Avrupa başta olmak üzere batılı ülkelerin büyük çoğunluğunda kiralık evler kişilere değil şirketlere ait oluyor. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler çerçevesinde kiralarını alıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmuyor.

İNŞAAT ŞİRKETLERİ KİRAYA VERECEK EVLER YAPACAK

Yapılan çalışma kapsamında bu modelin Türkiye'ye de uyarlanması düşünülüyor. Ancak, inşaat şirketlerinin yaptıkları evleri satmak yerine kiraya vermesinin önünde mevzuat ve vergiler açısından sıkıntılar bulunuyor. Çalışmayla inşaat firmalarının kiraya verecek evler yapmasını sağlayacak bir mevzuat oluşturulması hedefleniyor. Avrupa'da kiralık evleri şirketler vatandaşlar ile yaptıkları sözleşmeler çerçevesinde kiralıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürede vatandaşın dairesinden çıkarılması söz konusu olmuyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Mikail kurbaga 5 gün önce
Avrupada geliri az olanlara kira yardimida ediyorlar bu yüzden halklarindan sez cikmiyor kavga dövüs olmuyor avrupada sadece bizleri sanki makinaya koyuverdiler robot gibi geciyor ömür sabah aksam corba parasina calisiyoruz aksam eve varincada perdeler kapaniyor hemen uykuya daliyoruz bir pazar günümüz var burada köy olmadigi icin cay evine gidiyor türk erkekleri..artik kumarhaneler var her sokak basinda gencler buralara gidiyor calistiklari tüm maaslarini kumarda kayip ediyorlar..havasi nasilsa insanlarida öyle buranin soguk..akraba denilen olay da avrupada son buluyor burada abini amcani dayini görmek imkansiz parayi bulan kendi karanlik deligine cekiliyor parasiz kalanlar amca dayi abi olayini bir süreligine devam etiriyorlar
OFLU61 3 gün önce
Dön lan dön,niye dönmiyon.Aglarsiniz sadece başkası gelip de pastayı bölmesin diye.
israfil yılaaağğğn 5 gün önce
işte o kurulu düzen yok mu o kurulu düzen.. yoksa tüm gurbetçiler ülkeye döner de olmuyor işte.. yazık bu gurbetçilere yaa.. devletimiz gurbetçilere cüzzi de olsa bir maddi destek sunmalı..
Vatandaş 5 gün önce
Araya mal sahibi ile bir şirket daha sokup kirayı düşürmeyi nasıl hedefleyebilirsiniz. Ticari olarak mümkün olmayan birşey. Kiraları azaltacağına emin olun artırır.
Tolga 5 gün önce
Hükümet bu ikinci el araçlar için niye bir çözüm bulmuyor acaba,arabalar değerinin 3 katı nerdeyse yazık değil mi bizde ihtiyacımız olan arabayı alamıyoruz maalesef,herkes fırsatçı oldu tepeden tırnağa kadar
CENGİZ 5 gün önce
Bu ev sahiplerini doyuramadık doymuyorlar hala öteki tarafa götürecekler bende 23 yıldır kiracının kadının 3 dairesi var gelirleri yüksek hala dini imanı fazla zam para ne olacak bu devran böyle devam eder hiç kimse ümitlenmesin aileden bir şey kalmadıkça sonra gerisi hikaye bence böyle. Ev sahipleri insaflı olun asgari ücretlilerin düşünün.
süleyman 5 gün önce
Kiralar yüksek değil, gelirler çok düşük.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@