TOKİ'den krediyle ev almak caiz mi? Diyanet açıkladı

Diyanet, TOKİ kampanyası kapsamında devlet bankasından kredi kullanarak ev almanın caiz olup olmadığına dair soruya yanıt verdi

TOKİ'den krediyle ev almak caiz mi? Diyanet açıkladı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)tarafından düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılan konut kampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet'e yöneltildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin söz konusu borçlandırmada amacının faiz elde etmek olmadığı için bu yolla ev almanın caiz olduğu ifade edildi.

SORU-CEVAP
Diyanet, "TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?" sorusuna şu cevabı verdi:

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ'nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
yorumcu
yorumcu - 3 ay Önce

Devletin amaci faiz degil ama Bankalarin verdigi paranin fazlasini almak gibi bir amaci var.Onuda tokide 6 ayda bir yapilan odeme/aidat guncellemesi vasitasiyla yapiyor.Adina faiz denmiyor ama maksat gonuller rahat olsun.Satilamayan evler tokinin elinde mi kalsin yani? Sayin cumhurbaskanimiz ne demisti hatirlayin; “Bazi hocalarin islam dininin guncellemesi gerektiginden haberi yok galiba” demisti. Ve iste Allahin dininden cok hukumetin siyasetine hizmet eden diyanetten sasirtmayan bir aciklama. Daha neler gorecegiz

Murat
Murat - 3 ay Önce

Faize helal diyen çağdaş diyanet

Fanatik
Fanatik - 3 ay Önce

Alan da. Verende hesap vercek

Kral
Kral - 3 ay Önce

Vay be faiz de helal oldu

Trabzon
Trabzon - 3 ay Önce

Faiz haramdir. 1 kuruş bile olsa. Dikkat lazım. Şimdi laiklik ülkedeyiz derler Onlar cevabım faiz emek sömürüsüdür hakkı olmayanı almadır. Değişik kılıflar helal yapmaz. Net fiyat olmalı yok 6 ay fiyat artışı hikaye..

Cellat
Cellat - 3 ay Önce

Faizin her türlüsü haramdır diyor,orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için devlet tarafından kredilendirmeye faiz değil caizdir diyor,faiz şöyle olmadığını kanısındayım,eğer kredi 100000 TL 10 yılda bölündüğünde banka vatandaş a 100000 tl üzerinde faiz uygulamiyorsa faiz değil,egerki uyguluyor da faiz dir

Trabzon arff
Trabzon arff - 3 ay Önce

Tokiye ödenen paranın tefe tüfe oranındaki artışı banka kredisiyle alınmış eve ödenen paraya göre çok daha fazla.. Birinin adı artış diğeri faiz.. İkiside aynı şey.. Devletin kazancı nasıl faiz olmaz 150 bin liralık evi sana 400 bine satıyor.. Nasıl faiz olmaz.. Eyvahh halimize eyvah..

Sistem
Sistem - 3 ay Önce

Çok komik çok sistematik. Faiz alıyor dimi banka bitmiştir. Dar gelirliymiş bakın araştırın toki lerde oturanlara gayet de dar gelirli değiller yüzde fazlası değil. Devlet borçlu vatandaş borçlu. Devlette faize gömülmüş vatandaş ta. Diyanet bir kaç yıl önce yine böyle bir şeyler söylemişti sisteme uygun. Aksi bir fetva veremez.


SIRADAKİ HABER