alexa metrics

banner536

banner572

Sümela'da ayine gelecek olan Pontus başkanı sınır dışı edildi!

Trabzon'daki Sümela Manastırı’nda Patrik Bartholomeos’un yapacağı ayine katılmak üzere Türkiye’ye gelen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı Yorgos Vartihimadis’in ülkeye girişine izin verilmedi.

Gündem 14.08.2021, 13:15
Sümela'da ayine gelecek olan Pontus başkanı sınır dışı edildi!

Trabzon'da, 15 Ağustos'ta (yarın) Sümela Manastırı'nda düzenlenecek olan Patrik Bartholomeos’un yapacağı ayine katılmak üzere Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı Yorgos Vartihimadis de Türkiye'ye gelmek istedi. Bunun için yola çıkan ve yurda giriş yapan Vartihimadis, dün akşam saat 19.00'da Atina'ya geri gönderildi.

YUNANİSTAN'DAN PROTESTO
Bu gelişmenin ardından ise Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye protesto verip olayla ilgili bilgi istedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Yunan vatandaşının Türkiye’ye girişine izin verilmemesiyle ilgili açıklamasına yönelik soruya yazılı yanıt verdi.

"YUNANİSTAN'IN AÇIKLAMASINI YADIRGIYORUZ"
Bilgiç, "Resmi bir görevi ve unvanı olmayan, umuma mahsus pasaport hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz. Ülkeye giriş koşullarını belirleme yetkisinin, her devletin egemenlik hakkı olduğunu Yunanistan'a hatırlatırız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye giriş koşullarını taşımayan bu Yunan vatandaşı hakkında, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve Türk kanunlarına uygun şekilde havalimanında işlem yapıldığını ve işlemlerin tamamlanmasının ardından ülkesine geri gönderildiğini kaydeden Bilgiç, bu süreçte söz konusu kişinin Konsolosluğu ile temas etmesinin sağlandığı bilgisini paylaştı.

YUNAN KAFİLESİNE GİRİŞ İZNİ VERİLDİ
İstanbul Havalimanı’nda ülkeye girişinin yasak olduğunu öğrenen Yorgos Vartihimadis Atina’ya akşam uçağı ile geri gönderildi. Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı, Türk makamlarının ülkeye girmesine izin vermediğini Facebook hesabından duyurdu. Bu arada Sümela Manastırı’ndaki ayine katılmak isteyen Yunan kafilesine giriş izni verildiği öğrenildi.

Habertürk


Yorumlar (7)
Davut 6 ay önce
Bop eşbaşkanı katılacak mı?
Davut 6 ay önce
Neye alındınız? Milliyetçiliğin kalesi, ümmetin oy deposunda rum ibadeti yapılıyor. Bence sorun yok.
Utrechtstraat 6 ay önce
Sen ne ayaksın David!!!
ercan 6 ay önce
Fetö sevicileri katılır herhalde. Hdp de temsilci yolluyor. Tümünüz buluşursunuz orada..
Topal Osman Ağa 6 ay önce
Trabzon Türk yurdudur pontus hayali kuran Rumlar ve onların ülkedeki mübadele artıkları bunu iyi bilsin ki Trabzon yaylalarındaki taşların hepsini üstünüze yigariz kimse Türkün sabrını zorlamasın pontus çetelerine Osman Ağa neler yaptı en iyi rum kalıntıları bilir Osman Ağa ölmedi ruhu yaşıyor ilgililere duyurulur!
Sendesor 6 ay önce
Basit papazlar işe uğraşacağınıza, Türkiye’yi 19 yılda “ne vereyim abime” pozisyonuna düşüren gaflet delalet ve hatta ihanet içindekileri görün... 19 yılda Serv kıvamına geldik... hesap hesap, az kaldı....!!! Sendesor
Ercan 6 ay önce
Onu sen Bidon babanız ‘Türk muhalefetini güçlendireceğiz ‘ dediğinde düşünseydin ya.
Düğün değil seyran değil enişteniz sizi niye öpüyor diye düşünmezsiniz. Sizi gidi mandacılar ve müstemlekecilet sizi. Sizi gidi bayı hayranı batı uşakları sizi !

Gelişmelerden Haberdar Olun

@