alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Süleyman Soylu: Size bir hikaye anlatacağım! Umarım Cumhurbaşkanımız kızmaz

İçişleri bakanı Süleyman Soylu Kadın Muhtarlar Derneği 3. Genel Kongresi'nde konuştu.

Gündem 26.10.2021, 13:05
Süleyman Soylu: Size bir hikaye anlatacağım! Umarım Cumhurbaşkanımız kızmaz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadın Muhtarlar Derneği 3. Genel Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, 'Burada size bir hikayemi anlatacağım, inşallah Cumhurbaşkanımız kızmaz' diyerek 2014 yılında yaşanan bir olayı anlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2014'teki yerel seçimler sırasında yaşanan bir olayı, 'Burada size bir hikayemi anlatacağım, inşallah Cumhurbaşkanımız kızmaz' diyerek aktardı. Soylu, Kadın Muhtarlar Derneği 3. Genel Kongresi'nde dikkat çeken açıklamalar yaptı.

SOYLU: SANDIK NAMUSTUR

Size bir hikaye anlatacağım. Yıl 1947, yer Mersin'in bir Yörük köyü. Muhtarlar seçime girerler. Hükümetin desteklediği muhtar seçimi kaybedince jandarmalarla gelir. Türk tarihinin en büyük sandık mücadelelerinden biridir. Kadınlar direnir. Bazıları tutuklanır. 8 ay sonra mahkeme görülür. Hakim sorar siz kimsiniz de böyle bir şey yapıyorsunuz. Halime Hanım der ki, "Biz bu muhtardan çok çektik. Biz bu muhtarı yenmek için kendi aramızda örgütlendik ve karşısına bu adayı çıkardık. Biz 8 aydır cezaevindeyiz ve davamızın arkasındayız.' Türkiye'de tiyatronun ilk oynandığı köylerden bir tanesidir. Dünyanın her noktasına insan gönderen Mersin'i kucaklayan yiğit bir köydür. Bir muhtarlık seçiminde ortaya koydukları "Sandık namustur" sözünü bugüne taşıdıkları için hepsine şükranlarımı sunuyorum.

'İNŞALLAH CUMHURBAŞKANIMIZ KIZMAZ'

Size bir hikayemi anlatayım mı, İnşallah sayın cumhurbaşkanımız kızmaz. 2014 yılı seçimleri... Bir büyükşehir belediye başkanı adayımız listede kadınlara çok az yer vermiş. Nereden bilsin Cumhurbaşkanımızın kulağına gideceğini. Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda şu ilin listesini verir misiniz dedi. Listede 1 erkek, 2 erkek, 3 erkek, 4 erkek, 5 erkek... 5 erkeğin adını çıkarıp kadın ekleyin dedi. Bu listeyi kim yazdı dedi. Ben hakkımı kadınlardan yana kullanıyorum dedi. Oluşturmak istediğimiz farklı bir iklim var. Sosyal alanda kadınların daha çok söz sahibi olmasının önünü açmak istiyoruz.

Kadın muhtarlarımızın talepleri var, bu taleplerin hepsini biz temellendirdik. Meclis'e ilettik.


Yorumlar (9)
Kemalettin 1 ay önce
Hikaye anlatmayın da aç halkı doyurun lütfen . Cumhurbaşkanımızın kızıp kızmaması kadar halkın aç olup olmamasıyla da ilgilenin lütfen
antikus 1 ay önce
evet sandik namustur sizde o namusa o kadar iyi sahip cikiyorsunuzki kac kez oy kullanmada sahtekarlik olmasin diye parmak boyasi teklif edildi ne hikmetse hep red ettiniz.. neden acaba?? sandigin namusunu korumak icin olmadigina inaniyorum
Gazipaşalı 1 ay önce
Açıklamadan bir şey anlayan varmı ? bence aynaya bakmakta fayda var..
Hakkı kılıç 1 ay önce
esenyurt belediyesinde döndürdüğün.. hikayeleride anlat...
Okur 1 ay önce
Sayın Soylu, maharet diye anlattığın, Latin alfabesine geçmişimiz gibi bir kuruluş mecburiyetimiz olmasın. Bunu anlamanız çok zor, gerçi mevcut şartlar altında anlatması daha zor.
Vatandaş 1 ay önce
Maharet kadınları listeye sokmak değil işin ehlini yönetime getirmek
Ali KAYA 1 ay önce
Herhalde ilkokul öğretmenin sana çok hikaye kitabı o0kutmuş. 20 yıldır bize hikaye okuyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@