Soylu "Ters bir şey söyleyeceğim belki" deyip sosyal izolasyon konusunda iki bölgeyi uyardı

İçişleri Bakanı Soylu, "Sosyal izolasyona uyuluyor mu?" sorusuna iki bölgeyi uyararak cevap verdi.

Gündem 26.03.2020, 12:54 26.03.2020, 13:03
Soylu "Ters bir şey söyleyeceğim belki" deyip sosyal izolasyon konusunda iki bölgeyi uyardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, canlı yayında koronavirüs salgınına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulunuyor. Bakan Soylu, "Sosyal izolasyona uyuluyor mu?" sorusuna "Ters bir şey söyleyeceğim belki ama... Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkıntı var. Ankara, İstanbul, İzmir'de şehir çekilmiş durumda" şeklinde yanıt verdi.

"TÜRKİYE'DE HAYATIN YÜZDE 80'İ DURDU"

Sokağa çıkma yasağı hakkında konuşan Soylu, Şuana kadar sadece bizim bakanlığımız 38 genelge yayınlamış. 17'si sınırlarla alakalı. Çok üst düzey tedbirler alındı. Türkiye'de şuan hayatın yüzde 80'i durmuş durumda. Şehirler arası trafiği ölçüyoruz. Yolcu sayılarını, yolcu otobüsü sayılarını ölçüyoruz. Tüm bunların rakamları gün gün elimizde var. Şuandaki rakamı söyleyeyim. Şehirler arası otobüslerdeki azalma yüzde 73. Yeni bir rakam vereceğim. Dün yüzde 65'ti. Şuan yüzde 80. 4 temel noktaya bakıyoruz. Sağlık sisteminin ayakta kalması. Kamu düzeninin devam etmesi. Sosyal izolasyonun sağlanması ve tedarik zincirinin aksamaması. Bu dördünü sağlarsak sistemi ayakta tutmuş oluruz. Tedbiri yükseltiyoruz. Yeni bir durumla karşı karşıyayız. Onun için yapılması gerekenler bu 4 temel maddeyi sağlamak.

Bakan Soylu'nun açıklamaları şu şekilde:

Hastalığın, salgının nasıl yayıldığını, hangi yaşlara ulaştığını Sağlık Bakanlığımızla birlikte takip ediyoruz. Alınan tedbirleri de seviye seviye yükseltiyoruz. Bir organizasyon yönetiyoruz ve tüm köşelerini iyi bir şekilde tutmak zorundayız. Kamuoyuna şeffaf bilgi vermek durumundayız. Meselenin nereye gittiğini ifade etmek durumundayız.

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGELERİNDE SIKINTI VAR"

"Sosyal izolasyona uyuluyor mu?" sorusuna da yanıt veren Soylu, "Ters bir şey söyleyeceğim belki ama... Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkıntı var. Ankara, İstanbul, İzmir'de şehir çekilmiş durumda. Yapılan her işlemde atılan her adımda bu izolasyonu sağlamak ve sosyal mesafeyi ortaya koymak. Size bir şey söyleyeyim... Kamuda seyrekleştirme var, esnek çalışma var. Benim bakanlığımda böyle bir şey yok. Sağlık Bakanlığımızda da böyle bir şey yok. Full çalışıyoruz" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GÜNDEMDE Mİ?

Soylu, "Sokağa çıkma yasağı gündemde mi? Şu anki tedbirler nasıl?" sorusuna ise,"Tam sosyal izolasyon her zaman gündemimizde. Bugünkü tedbirlerle bunu karşılayamazsak, tedbirleri yükseltebiliriz. Alacağımız, önereceğimiz tedbirler var. Eğer bu tedbirlerle ilgili salgının önüne geçemezsek, en yüksek tedbiri elbette ki alabiliriz. 65 yaş üstü için alınan karar olumlu sonuç verdi" yanıtını verdi.

KORONAVİRÜS FIRSATÇILARI

"Maske üreticileri fabrikalara gittik, uyarıları yaptık. Biz ne kadar maske üreticisi varsa bunu Sağlık Bakanlığına iletmek durumundayız. Burada kimseye tolerans gösteremeyiz. Değerlendirmeleri arkadaşlarımız yapıyor. Fahiş fiyatlarla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Şu ana kadar 113 ürün tespit edildi. Vatandaşlarımız nereye bildirirlerse bildirsinler, fırsatçıların tepesindeyiz.

STOK VE FAHİŞ FİYATLI ÜRÜNLER

Kamuoyu ilk kez duyacak... Sadece maske üretmek değil, üretilen maskenin kumaşının da fiyatı yükselmeye başladı. İlgili firmalar ile toplantı yapıldı. Bizim arkadaşlarımız bu grubun tepesinde. Gün tedbirlere uyma günüdür."

Yorumlar (5)
BenDeniz 11 ay önce
Önce ülkemizin sınırlarında bu önlemi alsaydınız keşke daha İran kara sınır kapısını dün kapattınız, ümreden gelenlerin üçte ikisini serbest bıraktınız virüs bulaştı...
Ali Papa 11 ay önce
Şu anda tüm ülkeler, belkide dünya savaşından daha ağır şartlar altında. Bir savaş durumunda alınacak en ağır tedbir ve cezai işlemlerin geçerli olması lazım.Neredeyse 2 aydır bir maske sorunumuz var. Ceğiz, cağız, cek, cak la biten konuşmalar harici bir tedbir yok. Mücbir sebeplerle sokağa çıkmak zorunda olan birçok vatandaş maske bulamıyor veya bulsada fahiş fiatından alamıyor. Maskesiz çıkıyor ve belkide bu yüzden virüsle muhatap olup hasta oluyor ve ne yazıkki ölme ihtimali ile karşı karşıya geliyor. Piyasayı bilenlerin ifadesi ile günlük 30 milyon maske üretim kapasitesi var. (Meslek liseleri hariç) İki ayda bu soruna çözüm bulamıyan kim olursa olsun insani bir suç işliyor demektir. Maske üretim tesisleri kısıtlı olan ülkelerde bu sorun olabilir. Bizdede oluyorsa bu bazı paragözler kadar bu işi beceremiyen, yönetemiyen ilgillerde tam anlamıyla suçludur. Dün akşam, özel hastanelere 50 şer bin maske gönderildi açıklaması oldu. Olumlu bir haber. AMA sokağa çıkmak zorunda olup maskeye ulaşamıyan ve 65 yaşında altında olan dar gelirliye maske temini hakkında bir konuşan yok. 65 yaş üstü şimdilik evden çıkamıyor. Maske önceliğini önce sağlık çalışanına ve dışarı çıkmak zorunda olanlara vermek gerekiyor.
Tahir 11 ay önce
Bendeniz senin beynin almadığı belli inancın olmadığı belli.Hemen sucu irana ümreden gelenlere yüklüyorsun.
Oysa virusun baş yeri avrupada cinden başlamış irandandan devam etmiş.Şükürler olsun başımızda chp zihniyeti yok hemen tedbirleri almış RTE Avrupada binlerce öli varken Türkiyede 59 ölü var.Chp başta olsaydı Türkiyenin yarısı korona virüsüne bulaşmıştı çünkü onlar ilgilenmezlr bol bol aşköl tüketirler.
Avrupadan ülkemize gelen 372 bin kişi umreden 21 bin kişi.Sanki umreden gelenlerin hepsinde korona virüsü var.Asıl virüs taşıyanlar izmirde biz cenabet gezeriz gusul almayız diye yürüyüş yapan chp li kadınlardır.Allah bu zihniyeti başımıza bela etmez inşAllah
Murat 11 ay önce
Bugüne kadar okuduğum en saçma yorum .Aynı ülkede yaşadığımız için utanıyorum. Maalesef en tehlikeli virüs sizin gibilerin beyinlerinde yaşıyor.
Murat 11 ay önce
Bugüne kadar okuduğum en saçma yorum .Aynı ülkede yaşadığımız için utanıyorum. Maalesef en tehlikeli virüs sizin gibilerin beyinlerinde yaşıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@