Soylu: "Kandil'e gidip oturacağız"

Bakan Süleyman Soylu'dan önemli açıklamalar...

Gündem 15.11.2017, 21:24 15.11.2017, 23:27
Soylu: "Kandil'e gidip oturacağız"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ben hiçbir gün 'PKK şu tarihte bitecek' demedim. Ben hep mümkün olduğu ölçüde süreç tanımı yapmaya çalıştım. 'Baharda şunu yapacağız, sonbaharda şunu yapacağız.' Nasıl strateji ile gittiğimizi biliyoruz. Yapacağımız şey açık ve nettir. Bir, sınırımızın 25 kilometre ötesindeki kampların tamamını tarumar etmek. İki Kandil'e gidip oturacağız ve orada bizim hakimiyetimizin ortaya konulduğunu göreceğiz." dedi.
 

İçişleri Bakanı Soylu, bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Doğu ve Güneydoğu'da bazı belediyelere başkan vekili atanması konusunda sürekli eleştirildiğini belirten Soylu, kayyum belediyelerin vatandaşa hizmet etmelerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminde gerekli dersi çıkardıklarını dile getiren Soylu, "15 Temmuzdan çıkardığımız ders, aslında Türkiye'yi geçmiş hükümet sisteminde karşı karşıya getirdikleri istikrarsızlıklardan, sadece kendi sistemimizi korumak adına uğraşmamızdan ve siyasetin sürekli oyuncak olmasından kurtarmaktır." diye konuştu.

16 Nisan referandumunun bu ülkenin bir daha aynı badirelerle karşılaşmaması için adım olduğunu ifade eden Soylu, Türkiye'nin istikrara ve siyasetin şeffaf olmasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Soylu, muhalefetin iç siyasette iktidara karşı kendi pozisyonunu alacağını belirterek, "Karşı tarafta Avrupa, ABD benimle eş kampanya yürütürse işin altına başka olgular sokmaya çalışıyorsa, ben buna bakmak zorundayım. Hepimiz bakmak zorundayız. Biz tehditleri görmek zorundayız." değerlendirmesinde bulundu. 

Terörle mücadelede bir süreç olduğunu ve 14 aydır İçişleri Bakanlığı yaptığını anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

"Ben hiçbir gün 'PKK şu tarihte bitecek' demedim. Ben hep mümkün olduğu ölçüde süreç tanımı yapmaya çalıştım. 'Baharda şunu yapacağız, sonbaharda şunu yapacağız.' Nasıl strateji ile gittiğimizi biliyoruz. Yapacağımız şey açık ve nettir. Bir, sınırımızın 25 kilometre ötesindeki kampların tamamını tarumar etmek. İki Kandil'e gidip oturacağız ve orada bizim hakimiyetimizin ortaya konulduğunu göreceğiz. Kürt vatandaşımız Kandil'in korkusundan ve endişesinden, istediği kadar siyaset yapsın istediği kadar başka partiden olsun, istediği yere oy verebilme hakkı olsun, sonuna kadar hürmetimiz ve saygımız sonsuz ama tehditle değil.

Soylu: "Kandil'e gidip oturacağız"

Ben nasıl tehdit edildiğini gördüm. Batıdaki hiçbir siyasetçi Doğu'da ve Güneydoğu'da bir seçimde bulunmamıştır. Ben bulundum. Nasıl insanları tehdit ettiklerini, nasıl arabalara doldurup teker teker oy verme konusunda yönlendirdiklerini, nasıl insanları korku içerisinde tuttuklarını... Kolay kolay bir teşkilat başkanı okulda sorumluluk yapmaz. Bilerek ve tecrübeyi yaşayabilmek için, nasıl bir süreç var görebilmek için oraya gittim."

Yapılması gerekenin demokrasiye sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Soylu, demokrasinin sürdürülebilir hale getirildiği andan itibaren Türkiye'nin yükseleceğini ve yükselmeye devam edeceğini belirtti. 

Türkiye'ye gelen bazı yabancı ülke vatandaşlarının gözaltına alınması nedeniyle kendisine kızıldığını ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

"Senin ne işin var PYD kampında? Benim ülkemde ne işin var? Hadi bakalım gidelim Almanya'ya, İngiltere'ye, Amerika'ya da onlara karşı olan ülkelerin, terörist olanların kamplarında bulunalım, ondan sonra orada o işi yapmaya çalışalım, bakalım bizi sokacaklar mı?

Ben İçişleri Bakanı olduğum sürece, Sayın Cumhurbaşkanımızın da hepimizin bilgisi dahilinde, bu ülkede ajan faaliyeti yapmaya çalışan kimseye müsaade etmeyeceğimizi bilmenizi istiyorum. Çok net. Bu bizim görevimiz. Bu kararlılığı ortaya koymalıyız. Avrupa'dan geldiler, söyledim onlara. 'Suriyeliler'e yardım etme adı altında Suriye ile Türkiye arasında ajan faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz, ajanlarınızı alın. İnsani yardım yapmak istiyorsanız boynumuz kıldan ince kardeşim, yapın ama bu ülke sizin tarlanız falan değil'. İstedikleri gibi oynayacaklar, eski Türkiye kodlarıyla beraber hareket edecekler, biz hiçbir şey yapmayacağız öyle mi? Birçok dernek kapatıldı. Bana dediler ki 'Bu dernekler niye kapatıldı?' 'Alın, şu adamlarınız yüzünden.' Çok önemli bir mücadele gerçekleştirdiğimizi ve bu mücadelenin tek bir alanda yürümediğini ifade etmek istiyorum. Bu bizim mücadelemiz ama bunu terörden arındırabilme fırsatını ortaya koymak gerekir düşüncesi içerisindeyim." 

TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİLER

Türkiye'de 3 milyon 402 bin 808 Suriyeli bulunduğunu kaydeden Soylu, "Suriyeliler kayıt altındadır, sürekli güncellemeleri yapılmaktadır. Emniyet ile Göç İdaresi arasında bir entegrasyon sağlanacak. Göç İdaresi tamamen kendisine aldı. Bundan sonra bütün işlemler daha hızlı." dedi.

Belediye başkanlarının yurt dışına çıkışlarında izin alma şartına ilişkin bir soruya Soylu, "Bunlar yerel yönetici, uluslararası yönetici değil. Bana isterse kızsınlar. İzin vermiyor değiliz, veriyoruz. Partisini söylemeyeyim, ilçesini de söylemeyeyim, 2014'ten 2016'ya kadar, bu yasak gelene dek toplam 185 çıkış yapmış, 557 gün yurt dışında kalmış beyefendi." yanıtını verdi.

Süleyman Soylu, yüzlerce gün yurt dışına çıkan başka belediye başkanlarının da olduğuna dikkati çekerek, "Bunlar kamu yöneticisi. Bu bizim sorumluluğumuzda." diye konuştu. Soylu, AK Parti'li 347 belediye başkanına bin 388 gün, CHP'li 165 belediye başkanına 610 gün, MHP'li 48 belediye başkanına 188 gün yurt dışına çıkış izni verildiğini söyledi.

Ailevi nedenler ya da uluslararası toplantılara katılım konusunda belediye başkanlarının yurt dışına çıkışına izin verdiğini dile getiren Soylu, siyaset kurumunu halk nezdinde itibarlı tutmak zorunda olduklarının altını çizdi. Soylu, belediye başkanı yurt dışında olduğunda belediye hizmetlerinde aksamaların olabileceğine işaret etti.

Soylu: "Kandil'e gidip oturacağız"

BİREYSEL SİLAHLANMA

Soylu, 2016 ve 2017 yıllarında polis bölgesinde bulundurma, taşıma ruhsatı, yivsiz tüfek olmak üzere toplam ruhsat verilme sayısının 233 binden 174 bine, oransal olarak yüzde 25'e düştüğünü anlatarak, jandarma bölgesindeki düşüşün yüzde 39 olduğunu kaydetti. 

Bu konuda idari para cezalarını artırdıklarını, tüfekler için 200 lira olan cezayı 2 bin liraya çıkardıklarını anımsatan Soylu, ruhsatsız tüfek bulunduranlara kesilen cezanın 500 lira olduğunu söyledi. 

Tüfeklerin kargoyla gönderilmesi konusunda tek tek araştırma yaptıklarını ifade eden Soylu, merdivenaltı üretime müdahale edildiğini kaydetti. İnternet satışları konusunda da tedbirler aldıklarını belirten Soylu, 55 internet sitesinin kapatıldığını, idari para cezaları kesildiğini bildirdi.

"YENİ SİSTEM KURUYORUZ"
 
Diyarbakır Belediyesi üzerinde yaptıkları araştırmada, belediye işçileri ve memurlardan "PKK'nın maaş kestiğini" gördüklerini anlatan Soylu, vergi veren vatandaşın hakkını korumanın görevleri olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanı Soylu, memuriyetle alakalı 54 bin 696 şahıs hakkında güvenlik soruşturması olduğunu, 11 bin 114 vatandaşın işlemlerinin devam ettiğini açıkladı. Soylu, yeni bir sistem kurduklarını, vatandaşı mağdur etmeden bir hafta, 10 gün içerisinde bunu bitirme fırsatlarının olacağını söyledi.

Soylu, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin 2017 yılında 23 bin 896 asayiş olayına karıştığını, bunların polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen toplam asayiş olayları içindeki oranının yüzde 1.45 olduğunu dile getirdi. Bu oranın 2016 yılında yüzde 1.56 olduğunu aktaran Soylu, bu konuyu sürekli takip ettiklerini, Göç Politikaları Kurulunun en önemli gündem maddelerinden birisinin de bu konu olduğunu söyledi.

Yorumlar (2)
İbrahim çevik 3 yıl önce
Süleyman Şah türbesinide yerine koyacakmısın? 18 adayı Yunan’dan geri alacakmışım? 7 haziran seçimlerinden sonrada bana vizesiz Avrupa demiştin, ben vazgeçtim vekilin bakanın gidemiyor Avrupa’ya .
alirıza 3 yıl önce
Allah(c.c.) yar ve yardımcınız olsun sayın bakanım adamsın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@