SGK ve Vergi yapılandırması yapılacak mı? Borcu olanlar için güzel haber

Vergi ve SGK prim borcuna yapılandırma geliyor.

Gündem 17.10.2020, 10:48
SGK ve Vergi yapılandırması yapılacak mı? Borcu olanlar için güzel haber

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışmaları bulunduğunu söyledi. TBMM'ye sunulan 43 maddeden oluşan ekonomiye ilişkin torba teklifiyle ilgili açıklama yapan Muş ''Şu anda teknik kısımlar üzerinde çalışıyoruz. Planladığımız tekdirde bu kanun teklifi görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelecek'' dedi. 43 maddelik torba yasa teklifinde kısa çalışma, vergi indirimi ve yurt dışında bulunan döviz, altın gibi sermaye piyasası araçlarının Türkiye’ye getirilmesinde vergi alınmamasına ilişkin düzenlemeler yer alıyor

Vergi ve SGK prim borçlarına yapılandırma yolda. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin detaylarını, Meclis'te gazetecilerle paylaştı. "Vergi ve SGK borcu yapılandırması için çalışma yapıyoruz" diyen Muş, şu anda teknik kısımlar üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Muş, çalışmanın torba kanun teklifi görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu’na geleceğini belirtti.

TBMM'YE SUNULDU

Kovid-19 salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması, salgın nedeniyle işçi ve işverenler üzerinde oluşan yükün sosyal devlet ilkesi gereğince paylaşılması ve giderilmesi, normalleşme sürecinde hareketlenecek ekonomik aktivitenin istihdamla desteklenmesi, istihdamda devamlılığın sağlanabilmesi amacıyla destek tedbirlerinin düzenlendiği teklifin, 43 maddeden oluştuğunu belirten Muş, Kovid-19 salgınının ekonomi ve istihdam üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için belli düzenlemeleri bugüne kadar hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Kanun teklifiyle, kısa çalışma ve çalışmanın sona ermesini takiben sağlanan normalleşme desteğine ilişkin sürelerin uzatılmasını gündeme aldıklarını belirten Muş, bu sürelerin, 30 Haziran 2021'e kadar cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabileceğini bildirdi.

ESNAF AHİLİK SANDIĞI'NIN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞİ ERTELENDİ

İşverenlerce 2019 Ocak ile 20 Nisan 2020 tarihleri arasında en düşük sigortalı sayısına ek bir ilave istihdam yapılması durumunda, bu çalışanların SGK prim desteğinin, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağını söyleyen Muş, "Kısmi zamanlı çalışmanın teşvik edilmesi, yeni istihdam artışını sağlamak amacıyla kısmi zamanlı çalışmayı kabul eden hizmet erbabına gelir vergisi ve damga vergisi istisnası getiriyoruz." dedi.

Esnaf Ahilik Sandığı kurulduğunu anımsatan Muş, "Bunu iki kez ertelemiştik, pandemi sürecinden dolayı bunun yürürlüğe girme süresini 2023 sonuna kadar erteliyoruz." diye konuştu.

Muş, teklifle evlerinde ürettikleri malların, internet ve benzeri ortamlar üzerinden satışını yapanlara belirli şartlarda gelir vergisi muafiyeti getirileceğini, buradaki sınırın 220 bin lira olduğunu bildirdi.

KONAKLAMA VERGİSİ ERTELENDİ

Turizmde konaklama vergisi getirildiğini hatırlatan Muş, "Sektörün içinde bulunduğu şartlardan dolayı bunun yürürlüğünü de 2022'nin başına erteliyoruz." dedi.

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet gibi ekonomik, sermaye piyasa araçlarının Türkiye'ye getirilmesinin önünün açılacağını belirten Muş, "Burada herhangi bir vergi talep etmeyeceğiz. Sıfır vergi. Yurt içinde de döviz, altın, menkul kıymeti bulunanların, bunları resmi defterlere kaydetmesi durumunda yine herhangi bir vergi alınmayacaktır. Bunun süresini de 30 Haziran 2021'e kadar belirlemiş durumdayız." ifadelerini kullandı.

'VERGİ VE SGK PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI ÇALIŞMASINDA TEKNİK KISIMLARI HAZIRLIYORUZ'

Muş, açıklamalarının ardından bir soru üzerine, "Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili çalışmamız var. Teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Tamamladığımızda kanun teklifimizin görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonuna sunacağız." dedi.

'SİCİL AFFIYLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA ŞU AN SÖZKONUSU DEĞİL'

Sicil affına ilişkin çalışma yapılıp yapılmadığıyla ilgili soruya Muş, "Daha önce sicil affı sağlanmıştı. Bunu pandemi sürecinde yapmıştık. Bununla alakalı bir çalışmamız şu an söz konusu değil." karşılığını verdi.

Yurt dışından para, altın getirilmesine yönelik düzenleme yapılacağı dile getirilerek, "Bu konuda sınır var mı?" sorusu üzerine Muş, "Hayır, istedikleri kadar getirebilirler. Bunun transferini Türkiye'ye rahat şekilde gerçekleştirip, herhangi bir vergi, resim ve harca tabii olmadan kayıt altına alabilirler." diye konuştu.

Eski HDP Milletvekili Altan Tan'ın, "HDP ile PKK'nın ilişkisini saklamak beyhude." yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Muş, bu açıklamayı, "malumun ilanı" olarak değerlendirdiklerini söyledi.

TORBA'DA NELER VAR?

43 maddelik torba yasa teklifinde kısa çalışma, vergi indirimi ve yurt dışında bulunan döviz, altın gibi sermaye piyasası araçlarının Türkiye’ye getirilmesinde vergi alınmamasına ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

İLAVE İSTİHDAM SAĞLAYAN İŞLETMELER VERİLEN PRİM DESTEĞİ 2023 SONUNA KADAR UZATILABİLECEK

-Prim desteği uygulamasının 31 aralık 2023 tarihine kadar uzatılması için cumhurbaşkanına yetki verilecek.

-İlave istihdam sağlayan işletmelere verilen prim desteği 2023 sonuna kadar uzatılabilecek.

HIZLI İŞE DÖNÜŞE PRİM DESTEĞİ

-İlave istihdam sağlayan işletmelere verilen vergi ve stopaj desteği 2023 sonuna kadar uzatılabilecek.

-Ahilik sandığı uygulama yürürlük tarihi 2023 sonuna kadar uzatılacak.

NORMALLEŞME DESTEKLERİ HAZİRAN 2021'E UZATILABİLECEK

-Kısa çalışma ödeneği uygulamasının bitiş tarihi Haziran 2021'e kadar uzatılabilecek.

-Kısa çalışma ödeneği şirketleri alan şirketlerin normalleşme destekleri 30 haziran 2021'e kadar uzatılabilecek.

EVDE ÜRETİP İNTERNETTEN SATANLARA VERGİ MUAFİYETİ

-Evde üretilen malları internetten satanlar için vergi muafiyeti getiriliyor.

İHRACATTA YENİ PAZARLARA VERGİ İNDİRİMİ

-İhracatta yeni pazarlar oluşturanlara vergi indirimi öngörülüyor.

-Kendi hisse senetlerini alan şirketler için vergisiz kar dağıtımının önüne geçiliyor.

-Geçici 67. Maddenin uygulama süresi 12/2025'e uzatılıyor.

-Esnek çalışmanın teşvik edilmesi için gelir ve damga vergisi istisnası getiriliyor.

-Haziran 2021'e kadar vergi incelemesi olmaksızın yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet gibi ekonomik, sermaye piyasa araçları Türkiye'ye getirilebilecek

ECRİMİSİL ÖDEME SÜRELERİ 1 YIL ERTELENİYOR

-Turizmde ecrimisil ödeme süreleri faizsiz, 1 yıl erteleniyor.

ESNEK ÇALIŞMA

-25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerle yapılacak çalışma şartları esnetilecek.

-25 yaşın altında olan çalışanlar için daha düşük prim ödeme olanağı sağlanacak.

KURUMLAR VERGİSİ 5 PUAN İNEBİLİR

- Cumhurbaşkanına kurumlar vergisini 5 puan indirme yetkisi verilecek.

HALKA ARZ OLACAK ŞİRKETLERE KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİ

- Yüzde 20'den fazlası halka arz edilecek şirketlere 5 yıl boyunca kurumlar vergisinden 2 puan indirim yapılabilecek.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
? 12 ay önce
yapılandırın çok iyi olur......ödeyen enayiler ödemeye devam etsin........ benim hakkım haram olsun........
Murat 12 ay önce
Ödememek baska,odeyememek başka,olupta ödememek başka,, benim evim ,aracım banka hesaplarını hacizli SGK dan ne satabiliyorum ne hesabımı kullanabiliyorum nede bir TL kredi cekebiliyorum borcum faiz üstüne faiz senin tuzun kuru herhalde kardeşim benim gibi nice insanlar var işi düzeni bozulan
? 12 ay önce
bana diyorsan hiçte tuzum kuru değil.....cep telefonum eski tipte......kredi çekip araba yada evde almıyorum......ayak yorgan meselesi..........markete gidip alacağımın yarısını alıyorum... vs vs...
yorumcu 12 ay önce
Beni askere aldilar gencligimin en guzel zamanlarinda isimden gucumden ayirdilar "vatan gorevi" dediler.Benim Askerlik bitti , bedelli askerlik cikardilar.Hem calisip maasimi alamadim hem askerde cebimden para harcadim Hem kidemim yerinde saydi hem sigortam odenmedi Hem ailemle esimle dostumla gecirecegim zamanlari silah altinda gecirdim.Eee ne olmus yani hepimiz yaptik vatan borcu namus borcu demesin kimse.Yanlis anlasilmasin askerlik yapilmasin demiyorum ama devlet millete esit davransin diyorum.Simdikiler Neden askerlik yapmiyor?Madem bunun bedeli 18 bin liraydi, devlet o zaman geriye donuk 18 bin lirami odesin.Ben bu devlete en az 18 bin liralik hizmet verdim.Bedel odedim.Yani 18 bin ver deselerdi bende verirdim benim gunahim neydi??? İs yeri actim 1 kurus vergi borcum olmadi ne var ne yok tertemiz oderim ama sagolsun devletimiz burada da iyi olani odullendirmek yerine kotu olani odullendirdi.Borcu olanin borcunu sildi ,taksitlendirdi ,yapilandirdi.Ev almak istedim ,Aman dedim iskan olsun, kat mulkiyeti olsun , Cok daha ucuz diye ruhsatsiz evlere yanasmayalim derken SAAK diye imar affini cikardi devletimiz.Butun tapusuz ,kacak ve Oturuma musait olmayan yerleri tapulandirdi devletimiz.Ben de Keske o kacak evlerden bir tane almis olsaydim dedim.Bu devlet boyle iste.Yeterki para lazim olsun.Yapmayacagi is yok.Basta devlet kendi insanini uydurulmus Milli ve dini duygularla somuruyor.Zaten Milliyetcilik ve din dunyanin basina gelmis en kotu iki sey.İnsan irki tek bir turdur bunun ingiliz fransiz turk gibi alt kategorilere ayrilmasi tamamen siyasal bir olaydir.İnsan insandir.
Hasan 12 ay önce
Yapılandirma cikmasi güzel borcumu ödemek istiyorum.ama iş zaten yok yapılandirma süresi 9ay olmasa ve yapılandirilan miktar faizi 1.50yerine 1.10olsa bizde devlete güzelce ödesek cok iyi olurdu.herseyim icra oldu malimi satsam faizine gidiyor malesef

Gelişmelerden Haberdar Olun

@