7m


7m

hyundai

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 1 Haziran'da yeni dönem başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 26.05.2021, 18:06 26.05.2021, 19:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. Bu kapsamda 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacak” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı.

Toplantının gündeminde aşı tedariği ve aşılama planı vardı. Ayrıca bugün BioNTech aşılarının yeni sevkiyatı da Ankara'ya ulaştı.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “Bugün Koronavirüs Bilim Kurulumuz ile aşı programımız ve salgının seyri ile ilgili değerlendirmelerimizi yaptık. Öncelikle vatandaşlarımıza vaka sayılarını önemli ölçüde düşüren kısıtlamalara ve tedbirlere gösterdikleri uyum için teşekkür ederim. Vaka sayılarındaki düşüşü kalıcı kılmak için gayretlerimiz devam edecek. Birlikte mücadele ederek başardık, birlikte mücadele ederek salgını sona erdireceğiz. Normalleşme döneminde kısıtlamaların giderek azalacağı ancak bireysel tedbirlerin öne çıkacağı ve yaygın aşılama ile güçlendirilmiş bir uygulama hedefliyoruz. 1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. Bu kapsamda 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacak” ifadelerini kullandı.

“(Sinovac) Çok yakında önemli bir miktar daha aşı ülkemize ulaşmış olacak”

Aşılama programı ile ilgili bazı önemli konulara da değinen Sağlık Bakanı Koca, “Salgının en can yakıcı olduğu günlerde ülkemiz tüm aşı adaylarını titizlikle inceleyerek, Faz 3 çalışmalarının ülkemizde de yürütülmesi için gayret göstermiştir. Çalışması ülkemizde tamamlanan aşı adaylarından biri olan inaktif aşıyı ülkemize getirmek üzere 100 milyon doz aşı için anlaşmayı yapmıştık. Yaklaşık 30 milyon doz aşıyı da teslim alıp uyguladık. Aşı tedarikinin en sıkıntılı olduğu günlerde dünyanın en hızlı aşı kampanyalarından birini yürüttük. Aşı tedarikinde son iki ayda bir yavaşlama olsa da bunun haziran ayı ile birlikte hızlanacağını belirtmiştik. Aşı üretmeyen ülkeler içinde en çok aşıyı en kısa sürede temin eden bir program yürüttük. Çok yakında önemli bir miktar daha aşı ülkemize ulaşmış olacak. Buradan Çin makamlarına gösterdikleri destek ve anlayış için teşekkür ediyorum. Tüm girişimlere rağmen aramızdaki anlaşma ve iyi ilişkilerin devamı için karşılıklı büyük gayretler gösterdik” şeklinde konuştu.

“(BioNTech) Önümüzdeki hafta başında yaklaşık 5 milyon doza yakın aşı daha ülkemize ulaşacak”

Aşı tedarikinin devamlılığının esas amaç olduğunun altını çizen Bakan Koca, bu konuda yüksek miktarda anlaşma sağlanan BioNTech aşılarıyla da ilgili olarak, “Aşıların etkinlikleri ve yan etkileri daha iyi anlaşıldıkça aşı çeşitliliğini ve yeni teknolojilerle üretilmiş aşıları da ülkemizde kullanıma almaya devam ediyoruz. İlk geliştirilen Covid-19 aşısı olan BioNTech aşısını da ülkemizde de yürütülen Faz 3 klinik çalışmalarının başından beri takip ediyoruz. Gurur verici bir başarıya imza atan bilim insanlarımız Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile sürecin başından beri irtibat halindeyiz. Üretim kapasitesi ile ilgili gelişmeler ile birlikte daha önce 27 Aralık 2020’de 30 milyon doz olarak imzaladığımız anlaşmayı geçtiğimiz günlerde 120 milyon doza çıkardık. Haziran ayında 30 milyon doz teslim edilecek olan aşıların ilk bölümü bugün ülkemize ulaştı. Önümüzdeki hafta başında yaklaşık 5 milyon doza yakın aşı daha ülkemize ulaşacak. Destek ve gayretleri için bir kez daha Uğur hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Nüfusumuzun üç katını aşan 270 milyon doz aşıyı imza altına almış olduk”

Daha önce anlaşmaya varıldığı açıklanan Rus Covid-19 aşısı Sputnik V hakkındaki son durumu da değerlendiren Bakan Koca, “Bunlara ek olarak etkinliğini ve başarısını ispat etmiş bir aşı olan Sputnik V aşısını da temin için geliştirildiği günden beri devredeyiz. 50 milyon doz Sputnik aşısının da anlaşmasını imzalamış bulunuyoruz. Bu anlaşmaya verdikleri destekler için de Rus makamlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Böylece nüfusumuzun üç katını aşan 270 milyon doz aşıyı imza altına almış olduk. Ayrıca yerli aşımızla ilgili de son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Faz çalışmaları devam eden üç aşı adayımızdan biri insan deneylerinin son safhası olan Faz 3 aşamasına gelmiştir. En kısa sürede Faz 3 aşılamaları başlayacaktır. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığımızın liderliğinde yürütülen çalışmalar başarıyla sonuca yaklaşmıştır. Kendi geliştirdiğimiz aşımızın kullanımının da yaklaştığı müjdesini vermek isterim” açıklamasında bulundu.

“Bu yaz salgının yıkıcı etkisinden ülkemizin kurtulacağı açıkça görünür hale gelmiştir”

Alınan bireysel önlemler ve aşılama programı ile birlikte yaz aylarının daha iyi geçmesinin ümit edildiğinin altını çizen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm dünyada çok sıkı koşullarda aşı temini ile ilgili büyük zorluklar yaşanırken ülkemizin menfaatlerini ve vatandaşlarımızın sağlığını önceleyerek önemli miktarda aşıyı temin etmiş bulunuyoruz. Aşı tedariki yavaşladığında sizi ne kadar açık bilgilendirmişsek bugün de bu güzel haberleri aynı açıklıkta takdirlerinize sunuyorum. Her olumlu gelişmeyi eleştirmeye devam edenler elbette olacaktır ve bu saygı çerçevesinde kaldıkça haklarıdır da. Mevcut gelişmeler ve normalleşme ile ilgili yeni planlarımızla bu yaz salgının yıkıcı etkisinden ülkemizin kurtulacağı açıkça görünür hale gelmiştir.”


Yorumlar (10)
Ali 1 yıl önce
Gene oyalama olmasın Sayın Bakanım yılın başında söylediklerinizle birlikte Haziran’da ülke tamamen imün olunacak tı.
Neden?? 1 yıl önce
"Aşı üretmeyen ülkeler içinde en çok aşıyı en kısa sürede temin eden bir program yürüttük." diyen devlet bakanı. Ağlanacak halimizle gurur duyalım öyle mi? Neden üretmedik? Üretemedik? Uğur Şahin ve özlem Türeci neden ülkemizde değilde Almaya da bilim insanı oldular? Neden ülkemizin genç beyinleri , gelecekleri, yarınlarımız ülkemizden beyin göçü ediyor. ..
OFLULAr 1 yıl önce
Garip denen zat.onu bilmem ama sende beynin nöronlari bile yok,su yorum varya ilkokul seviyesinde bile degil yazik cokkkk yazik.
Garip38 1 yıl önce
Şimdi sende bu ülkede yaşıyorsun, madem ülke dışına çıkıp önemli bir meslek sahibi olamadın bende sana burada kaldın diye beyinsiz mi demem gerek , ne boş yorumlar bunlar, neymiş beyin göçüymüş, şimdi sen beyinsizmisin?
ahmet sali 1 yıl önce
anap zamanında radyasyonlu çayı içen tarım bakanıyla nasıl ki bu millet 40 yıl dalga geçmişse, ilerleyen yıllarda devletin sağlık bakanı milletin gözüne baka baka 2 yıl yalan söyledi diye dalga geçecekler.. o zamanın gençleri de bizim büyüklerimiz nasıl şuursuzsa bu adama 2 yıl boyunca inandı diyecekler
Sıtkı 1 yıl önce
Yerli aşı olayı vardı ne oldu chp iptal mi ettirdi??
Garip38 1 yıl önce
Yok onlar daha çok dinle, imanla, baş örtüsüyle uğraşır, hani evlerde Kuranı Kerim yasaklanır, Camiiler ahıra çevrilir,Ezan Türkçe okunur, baş örtüsü takıyor diye eğitim hayatı elinden alınır devlet memuru olamazlar,hatırlatayım dedim kızma birader
Kantinci 1 yıl önce
yani asiyi baska ulkeden aldiklarini soylemelerini ballandira ballandira anlatmanizida anlamis degilim hani senin aşin biz bi aşiyi cikaramadiysak yazik bizeb
Garip38 1 yıl önce
Seni duyanda dünyadaki bütün ülkeler aşıyı buldu bir sen kaldın zannedecek, şakamısınız siz?
Cesur 1 yıl önce
Hiç yüzünüz kizarmaz nede olsa genetiğinizde var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@