Rusya Büyükelçisi'ne suikast!

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyediç Karlov Ankara'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Tekbir çekerek Karlov'u vuran suikastçi öldürüldü.

Gündem 19.12.2016, 19:13 19.12.2016, 22:03
Rusya Büyükelçisi'ne suikast!

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyediç Karlov'a Ankara'da silahlı suikast düzenlendi. Büyükelçi Karlov ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 


Resim sergisinin açılışından sonra konuşma yaparken silahlı saldırıya uğrayan Karlov hayatını kaybetti.

Karlov'u vuran suikastçi özel harekatçılar tarafından öldürüldü. 

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti.

Yaklaşık 70 kişinin katıldığı fotoğraf sergisinin açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Silah takım elbise giyimli saldırgan Karlov'u sırtından vurdu. Havaya da ateş eden silahlı saldırgan daha sonra Büyüleçi'ye birkaç el daha ateş etti. 

SALDIRGAN ARKASINDA BEKLİYORDU!Görgü şahitlerinin ifadesine ve görüntülere yansıyanlara göre polis kimliğini göstererek sergiye girdiği iddia edilen saldırgan kürsüde Karlov'un arkasında duruyordu. Büyükelçi Karlov sırtına isabet eden kurşunlarla yere yığılırken, davetliler panik içerisinde kaçışmaya başladı. Bu sırada seken kurşunlardan da 3 kişi hafif şekilde yaralandı.SALDIRGAN: BURADAN SAĞ ÇIKMAYACAĞIM

Rusya Büyükelçisi'ni vuran suikastçi, Büyükelçi Karlov'u vurduktn sonra tekbir getirerek 'Suriye'yi unutmayın' ve 'Ben buradan sağ çıkmayacağım' diye bağırdı. 
3 KİŞİ YARALI

Saldırı esnasında 3 kişinin hafif şekilde yaralandığı ve hastaneye sevk edildiği bilgisi verildi. İÇERİDEN 10-15 EL SİLAH SESİ GELDİ

Saldırının ardından Özel Harekat ve polis ekipleri binanın çevresini çevirdi. Yaklaşık yarım saat süren ve 15-20 el silah sesi duyulan çatışma sonrasında saldırgan öldürüldü. 
GÖRGÜ TANIKLARI

Saldırı esnasında içerde bulunan bir görgü şahidi "Gözümüzün önünde silahlı saldırıya uğradı. Kendimizi dışarıya zor attık" dedi.

BAKAN SOYLU OLAY YERİNDE

Rus Büyükelçi'nin vurulma haberinden sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ankara Valisi Ercan Topaca olay yerine geldi. 

BOMBA TEHDİDİ

Olayın ardından güvenlik güçleri tuzaklama ve bomba şüphesi nedeniyle Çevik Kuvvet polisleri galeri çevresine bir süre kimseyi yaklaştırmadı. 

RUSYA'DAN AÇIKLAMA: GÜVENLİK KONSEYİ'NE TAŞIYACAĞIZ

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıya uğramasına ilişkin Rusya Dışişleri'nden ilk açıklama geldi. Bakanlık sözcüsü Mariya Zaharova, Karlov'a düzenlenen saldırının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşınacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirdi. Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, “Bugün Rusya Federasyonu tarihinde trajik bir gün” dedi. 

Zaharova, Karlov'un vurulduktan kısa bir süre sonra hayatını kaybettiğini ifade etti.

“Terörizm geçemeyecek! Kararlı bir şekilde terörizmle savaşacağız” diyen Zaharova, şunları söyledi: “Bu olağanüstü diplomatın hatırası, terörle mücadele için çok şey yapan bir adamın hatırası, sonsuza dek kalplerimizde kalacak.”

Karlov’un vurulmasını terör saldırısı olarak gördüklerini belirtenZaharova, olayı BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine taşınacağını ifade etti.

ABD'DEN KARLOV AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD’li yetkililerin gelişmelerden haberdar olduğunu belirterek “Bu şiddet olayını, kaynağı ne olursa olsun kınıyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız onunla ve ailesiyle” dedi.


ANDREY KARLOV KİMDİR?


 

Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 2013 yılından bu yana Ankara'da görev yapıyordu. 

Moskova'da 1954 yılında doğan Karlov, 1976'da Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisi'nden mezun olarak yüksek öğrenimini tamamladı. Karlov, 1976'dan beri diplomatik alanda çalışmalarını sürdürüyordu.

SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatının yanı sıra yurtdışı temsilciliklerinde, özellikle 1976-1981 ve 1984-1990 yıllarında SSCB'nin Kuzey Kore'deki büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında da Rusya'nın Güney Kore Cumhuriyeti'ndeki büyükelçiliğinde farklı görevlerde çalıştı. Karlov, 2001-2006 döneminde ise Kuzey Kore'de büyükelçi olarak görev yaptı.

Karlov, 2007-2013 döneminde de ülkesinin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Büyükelçi Karlov, 2013 yılının Temmuz ayından bu yana Rusya'nın Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürüyordu. Korece ve İngilizce bilen Karlov, evli ve bir çocuk babasıydı.


 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
adnan 5 yıl önce
hayinler pusuda millet gozunu acip ulkeyi korumali gorulen ve duyulan herseyi guvenlik birimine bildirmeli zaman buzaman devletin yanindayiz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@