banner526

banner533

banner513

Prof.Dr Akyüz'e BÜYÜK DESTEK

İstanbul  üniversitesi rektörlük seçimlerinde en çok oyu almasına karşın YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede ismi 2'nci sıraya koyulan, Trabzonlu Prof Dr. Ali Akyüz'e sağduyulu kesimlerden büyük destek geliyor.Hür iradeye ambargo koyulam

Gündem 27.12.2008, 10:54 10.09.2018, 11:57
Prof.Dr Akyüz'e BÜYÜK DESTEK

İstanbul  üniversitesi rektörlük seçimlerinde en çok oyu almasına karşın YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede ismi 2'nci sıraya koyulan, Trabzonlu Prof Dr. Ali Akyüz'e sağduyulu kesimlerden büyük destek geliyor.

Hür iradeye ambargo koyulamaz

İstanbul Barosu'nda yapılan ortak toplantıda başta Trabzon ve Karadenizliler olmak üzere Akyüz'e büyük destek geldi.

Trabzon işadamları Derneği (TİAD) Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, Ordu Dernekler Federasyon Başkanı, Giresun Dernekler Birliği Başkanı, Gümüşhaneliler yardımlaşma Derneği Başkanı, Artvinliler Yardımlaşma Derneği Başkanı katıldı.


Ortak toplantıda bildiriyi TIAB Genel Sekreteri Yaşar Aşcıoğlu'nun okuduğu bildiride şu ifadelere yer verildi.

"Prof. Ali Akyüz, geçen hafta yapılan rektörlük seçimlerinde birinci sırada yer almış, ancak YÖK'ün kendi değerlendirmesi sonucu ikinci sıraya kaydırılmıştır. Ali Akyüz, hemen her Karadenizlinin yakından tanıdığı bir profesör, alanında başarılı bir hekimdir. Kapısı herkese açıktır, aynı zamanda da çevresinde çok sevilen bir öğretim üyesidir. Nitekim seçimlerde aldığı oy ve birincilik de bunu göstermektedir. Sayın Cumhurbaşkanı, seçilir seçilmez ilk açıklamasında rektör seçimlerini kendisinin yapmaması gerektiğini söylemiş, aynı şekilde YÖK de rektör seçimlerinin kendi uhdelerinde değil, bağımsız ve akademik dünyaya özgü bir şekilde yapılması gerektiğini açıklamıştı. Yasal olarak elbette Sayın Cumhurbaşkanı bu seçimde son söz sahibidir. Biz de mutlaka Prof. Ali Akyüz seçilsin demiyoruz. Ancak İstanbul Üniversitesi camiası söylemesi gerekeni söylemiş ve hür iradeleriyle Prof. Ali Akyüz'ü seçmiştir. Bundan sonrası demokrasi sınavıdır. Başta Trabzonlu İş Adamları ve Bürokratları Derneği (TİAB) olmak üzere, bütün Karadenizliler olarak Sayın Cumhurbaşkanı'ndan demokrasiyi işletip vicdanları rahatlatmasını bekliyoruz.

Yorumlar (9)
cevahiroğlu 12 yıl önce
tüm trabzonlular olarak dualarımız seninle....
trabzonof 12 yıl önce
Hür iradeye saygı diyorlar nasıl bir şeydir,anlatsalarda bizlerde öğrensek,bir önceki cumhurbaşkanı beş oy alan bir şahsi rektör yaparken,bu hür iradeciler nerdeydiler,ne demek istiyor bunlar,onlar her istediklerini yapacaklar,onların her yaptığı doğrudur,onların yaptıkları asla eleştirilemez,ama başkaları yaptığı zaman hemen hür iradeye saygısızlık oluyormuş.Bu trabzonlu işadamları çok iyi anlarmış gibi konuşup durmasınlar,onlar önce Sayın Ahmet Necdet SEZER'in yaptığı hür iradeseizliği ve haksızlığı anlatsınlar,ondan sonra irade sözünden bahsetsinler.Şurası bir gerçek.eğer iradeye saygı diyorsak,bugünkü cumhurbaşkanımız o iradeye son derece saygılı bir şekilde devam ediyor,böyle cumhur başkanları başımızdan eksik olmaz inşallah.
ucbaskan 12 yıl önce
SEZER yaparken olay ABDULLAH GÜL yaparken ali akyüz hemserimiz bile olsa abdullah gül ün yaptıgını savunan kişiler iradeden bahsetmesin.benim hırsızım sucsuzdur mantıgından vazgeçin.keske burada binlerce ali akyüze destek veren yorum olsa..
bora xxx 12 yıl önce
kemal alemdaroğluda hemşerimizdi ama rektörlükten başka her şeyi yaptığı aşikar.cumhurbaşkanının seçiminde objektif davranacağına inanıyorum.birde bu ülkede birinci seçilenlerin birinci gösterilmek zorunda olunduğunu bilmiyordum ,daha önceki rektör seçimlerindeki haksız uygulamalarda bu feryat edenler nerdeydiler acaba
saharsu 12 yıl önce
YOK (yök) madem kimin birinci sirada olacağını belirliyor ozaman üniversite mensupları niye seçim yaparlar anlamak mümkün değil bu ister sezer olsun ister başkası halkın seçtiği kim olursa olsun ilk sira ve hak onun olmalı demokrasi budur onun dışındakilerede benim anlayışımla kakagrasi olur .ayrica yorumcular daha dikkatli ve yormlayacakları konuyu biliyorlarsa yorum yazsınlar yazılanlara bakılırsa alemdaroğlunu gündeme getirerek mukayese yaparak yazmak yorum değil taraflılıktır ayıp oluyor
akcaabatli 12 yıl önce
Sayın Akyüz'ün hakkının teslim edilmesini,layık olduğu bu göreve gelip,gerçek anlamda hizmet etmesini istiyoruz.
muzaffer-peker 12 yıl önce
kimseyi hemşehri ayaklarıyla kandırmaya çalışmayın,zaten istesenizde yapamazsınız sezer bir oy alan adamı atarken nerelerdeydiniz,sezer sizin adamınızdıda o yüzdenmi sesinizi çıkarmıyordunuz?sizin zihniyetinizdekileri atıyorduda o yüzdenmi sesinizi çıkarmıyordunuz?doğrudur o sezer teröristleri affederkende sesinizi çıkarmamıştınız,o dediğiniz barolarda oralı ile olmamıştı,kimseyi yönlendimeye kalkmayın ben desteklemiyorum sayın akyüzü biz %47 ile iktidara gelen bir partiyi destekliyoruz ve onun seçtiği cumhurbaşkanını destekliyoruz...
yasin YLMZ 12 yıl önce
bizim adımıza karar vermeyin ben desteklemiyorum. bi arkadaşın da dediği gibi alemdaroğlu da trabzonlu değilmiydi. üstelik aynı üniversitede. şimdi sırf trabzonlu diye alemdaroğlunu da savunalım. o zaman sezerin 3 -5 oyla atadıkları ne olacak. üstelik burda çok da fark yok. ben trabzonluda olsa bu vatandaşın değil, yökün birinci sırada gösterdiği adayın seçilmesini istiyorum. sayın cumhurbaşkanı en doğru kararı verecektir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@