banner526

banner533

banner535

Prof. Dr. Tevfik Özlü bilinmeyenleri anlattı: “İyileşenlerde dahil hiç kimse kendini korunmuş zannetmesin”

KTÜ’lü Sağlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bu kez bilinmeyenleri anlattı. “Hiç kimse, kendisini virüse karşı korunmuş zannetmesin”

Gündem 14.07.2020, 21:33 14.07.2020, 21:38
Prof. Dr. Tevfik Özlü bilinmeyenleri anlattı: “İyileşenlerde dahil hiç kimse kendini korunmuş zannetmesin”

Haber61 – Haber Servisi – Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, önemli açıklamalarda bulundu.

“Bu kez bilinenleri değil, bilinmeyenleri yazacağım” diyen Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Covid 19’la karşılaşanların ne kadarında virüse karşı antikor geliştiği; bu antikorların, ne kadarının ikinci hastalıktan koruduğu; koruyucu antikorların, ne kadar süre kalıcı oldukları ve antikor dışında T hücre bağışıklığı gelişip gelişmediği belli değil.

Virüsün, aşıyla kazanılacak bağışıklıktan kendisini kurtaracak mutasyonlar geçirip geçirmeyeceği; aşıyla kazanılan bağışıklığın, ne kadar süreceği; tekrar aşılamanın gerekip gerekmeyeceği; gerekecekse, hangi aralıklarla olacağı da meçhul.

Sonuç: hastalanıp iyileşenler de dahil olmak üzere hiç kimse, kendisini virüse karşı korunmuş zannetmesin. Virüs hepimize bulaşabilir, hastalandırabilir ve öldürebilir. Halen tek korunma yolumuz tedbirli olmak: maske, mesafe ve hijyen.” dedi.

Prof. Dr. Tevfik Özlü bilinmeyenleri anlattı: “İyileşenlerde dahil hiç kimse kendini korunmuş zannetmesin”


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Hayat 4 hafta önce
Bugün valilikte asansöre binmek zorunda kaldım , maskemi takmışım tuşa bastıktan hemen sonra elimde olan dezenfektan ile ellerimi dezenfekte ettim. Asansörün içerisinde bulunan beyefendi bu koronayı amma abartıyorsunuz Karadeniz’de insanlar koronadan değil kanserden ölüyor, bu kadar da abartmayın yahu Diyor. Bu işin şakası olmadığını binlerce vatandaşımızın bu illet yüzünden Öldüğünü söyledim . Yine de abartıyorsunuz diyor .
Beyefendi maskesini takmıştı ancak tek basına maske de birşey ifade etmiyor , önlemimizi iyi almak gerek. Yoksa bu iş bitecek gibi değil. Gerçi önlem de diyoruz ama sabahları belediye otobüslerimiz tıka basa dolu. İnsanlar işe veya tıp fakültesine gitmek zorundalar , mecburen kullanıyorlar . Hal böyle olunca da tüm bu uyarıların bir anlamı kalmıyor. Toplu taşımalar %50 kapasite bu illet 100 lü rakamlara düşene kadar devam etmeliydi , çok şükür ilk zamanki yayılma hızı ile yayılmıyor , yoksa bugün binli rakamlar değil abartınız yüz bim rakamı görülürdü . Allahım tez zamanda bizleri bu musibetten kurtarsın .
Trabzonlu 3 hafta önce
Bu sabah yıldızlı toki dolmuşuna bindim şöför maske takmıyordu yanında oturan iki kişide neden maske takmıyorsunuz dedim bozuldular denetim yok kimse görevini yapmıyor sağlık bakanı ne yapsın
Trabzonlu 3 hafta önce
Trafik polisleri dolmuşları devamlı denetlemeli köy dolmuşlarıda disiplini sağlamaları gerekiyor yoksa bu illet daha cok başımızı yakacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@