7m

7m

hyundai

Özgecan'ın katilini öldüren adamın cezası belli oldu

Hükümlü Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda  ölmesi olayıyla ilgili tutuklu yargılanan sanık ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl  9 ay 10 gün hapis cezası aldı.

Gündem 17.07.2017, 16:57
Özgecan'ın katilini öldüren adamın cezası belli oldu

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın  öldürülmesine ilişkin davada ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırılan  hükümlülerden Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda  ölmesi, babası Necmettin Altındöken'in ise yaralanmasıyla ilgili davada  sanıklardan tutuklu Gültekin Alan ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 29 yıl 9 ay  10 gün hapis cezasına mahkum edildi, tutuksuz 6 sanık ise delil yetersizliğinden  beraat etti.


Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu Gültekin  Alan, tutuksuz sanıklar Ferat Yüksel, infaz koruma memuru Hacı Ahmet Özdoğan,  Gamze Bağlar, Serkan Akkoca ile avukatları katıldı. Başka suçtan cezaevinde  tutuklu bulunan sanıklar Ahmet Tekin Baykal ve Hüsamettin Bağlar ise Ses ve  Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemi ile duruşmada hazır oldu.

Öldürülen Ahmet Suphi Altındöken’in olayda yaralanan babası Necmettin  Altındöken de hükümlü olduğu Silivri Cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya  katıldı.

İddia makamının geçen celsede verdiği esas hakkındaki mütalaasını  tekrarlamasının ardından sanıklara son savunmaları soruldu.

Sanık Gültekin Alan savunmasında, 18 duruşmanın 3’üne katıldığını,  bunlardan birinde de susma hakkını kullandığını ifade ederek, mahkemede düzgün  savunma yapamadığını öne sürdü.

Suç aleti silahı bir yıl önce tuvalette bulduğunu ve bacak arasında  sakladığını ifade eden Alan, Ahmet Suphi Altındöken'i korkutmak isterken  öldürdüğünü ve babasını yaraladığını söyledi.

Alan, olay anını yazılı savunmasından şöyle okudu:

"Silahın nasıl cezaevine sokulduğunu bilmiyorum.  Olay günü halı  sahaya çıkacağımız belli değildi. İnfaz koruma memuru daha sonra halı sahaya  çıkacağımızı söyledi. Bu sırada infaz koruma memurları, Özgecan Aslan’ı öldüren  ile babasının F Tipi Cezaevine getirildiğini ve hangi koğuşta kaldıklarını  konuşurlarken duydum. O günler kafam dağınıktı. Özgecan Aslan’ın öldürülmesi  rüyalarıma giriyordu. Benim de 2 kızım var. Görevli halı saha kapısını açtı.  O  sırada sinema perdesi gibi Özgecan Aslan ve kızlarımı gördüm. Halı sahaya  girmedim, kendi kendime 'Hadi ne bekliyorsun?' diyerek saniyeler içinde karar  verdim."

Merdiven boşluğuna doğru ateş edip ölüm korkusu vermek istediğini  anlatan Alan, şunları dile getirdi:

"Cezaevinde en büyük ceza birisine ölüm korkusu vermektir. Kaldıkları  kapının mangalını açtım. Orta yaşlı biri mangala doğru geldi. Ahmet Suphi’nin  babası olduğunu bilmiyordum. 'Suphi’yi çağır, evrakı var' dedim. 'Suphi' diye  seslendi. Yukarı merdivenlerden inerek mazgalın önüne geldi. Diğer kişinin babası  olduğunu bilseydim o anda ikisinin de kafasına sıkabilirdim. Ahmet Suphi ile  karşı karşıya geldik. Namlunun ucu ona doğruydu. İsteseydim kafasına sıkardım.  Ona 'Özgecan Aslan’ın selamı var, geri çekil' dedim. Geri geri kaçarken merdiven  boşluğuna doğru gitti. 2 defa tetiğe bastım. Kurşunlardan biri sol göğsüne isabet  etti.  Öldürmek amacım olsaydı tabancamdaki diğer kurşunları da boşaltırdım.  Hedef gözetmeden ateş ettim. Göz ucuyla içeri baktığımda bir kişinin kaçtığını  gördüm. Ahmet Suphi sandım. Bir el ateş daha ettim. Oysa babasıymış. Tasarlayarak  yapmadım. Biri bizi gözetliyor gibi her yerde kamera var, tasarlamam imkansız.  Spontane gelişti. 1 dakikada oldu bitti."

Alan, olay anında 2 infaz koruma memurunu silahla rehin aldığını ancak  daha sonra bir kişinin "Vuruldu" diye bağırması üzerine silahını bıraktığını  söyledi.

Diğer sanıkların bu olayla ilgisinin bulunmadığını savunan Alan,  sanıklardan Ahmet Tekin Baykal'ın kendisini azmettirdiği iddiasını "gülünç  bulduğunu" ifade etti.

Baykal da Alan’ın eline geçirdiği bir silahla aldığı hapın etkisiyle  olayı işlediğini iddia etti.

Diğer sanıklar da olayla ilgilerinin bulunmadığını belirtip  beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Alan’ı "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Ayrıca, Alan'a "tasarlayarak  adam öldürmeye teşebbüsten" 18 yıl, "hakaretten" 1 yıl 4 ay, "yasak eşyaları  cezaevine sokmak, 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 6 yıl, "infaz koruma  memurlarını hürriyetlerinden alıkoymadan" da 4 yıl 5 ay 10 gün olmak üzere toplam  29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası daha verildi.

Cezalarda indirim yapılmazken, diğer sanıklar delil yetersizliğinden  beraat etti.

Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü  bulunan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi  Altındöken (26) ile babası Necmettin Altındöken (51), 12 Nisan 2016'da Gültekin  Alan'ın silahlı saldırısına uğramıştı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü  Suphi Altındöken hayatını kaybederken, babası ağır yaralanmıştı.

Soruşturma kapsamında Alan ile olaya karıştıkları iddia edilen  Hüsamettin ve eşi Gamze Bağlar ile Hacı Ahmet Özdoğan, Ahmet Tekin Baykal ve  Ferhat Yüksel tutuklanmış, Serkan Akkoca tutuksuz yargılanmak üzere serbest  bırakılmıştı. 25 Ocak’ta yapılan duruşmada Gültekin Alan dışındaki 5 sanığın  tahliyesine karar verilmişti.


 

Yorumlar (1)
manuel 5 yıl önce
o cocuk yasiyordur bi yerlerde

Gelişmelerden Haberdar Olun

@