Öğrencilerin kâbusu olmuşlardı! MEB'den flaş açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan siber sapık açıklaması.

Gündem 03.12.2020, 23:15 03.12.2020, 23:41
Öğrencilerin kâbusu olmuşlardı! MEB'den flaş açıklama

Türkiye'nin dijital eğitim platformu EBA'ya rağmen öğrenciler ve öğretmenlerin ders işlemek için buluştuğu zoom programına öğrenci isimleriyle dahil olan siber sapıklar öğrencilerin eğitimin almalarına engel olmuştu. Olay görüntülerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), EBA harici canlı derslere ilişkin "Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir." uyarısında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığınca, öğretmenlerin cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj ile EBA canlı harici derslerde siber saldırılardan korunmak için hatırlatmaların yer aldığı bilgilendirme yapıldı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitim faaliyetlerinin EBA TV kanalları, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) İnternet Platformu ve EBA canlı ders sistemi aracılığıyla yürütüldüğü anlatılan bilgilendirmede, öğrencilerin kendi sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle ders yapabilmesine olanak sağlayan EBA canlı ders özelliğinin uzaktan eğitim için özel olarak geliştirilerek kısa zamanda devreye alındığı aktarıldı.

Okul öncesi eğitimden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinin haftalık ders saatlerinin tamamını uzaktan eğitim ile yapması ve öğrenme eksikliği oluşmaması amacıyla harici canlı ders özelliğinin de ayrıca yayına alındığı ifade edilen bilgilendirmede, "Harici canlı dersler esnasında kamuoyuna da yansıyan siber saldırılara maruz kalınmaması için öğretmenlerimizin dikkate alması gereken hususları, yeniden hatırlatmak isteriz." ifadesine yer verildi.

SAHTE KİMLİKLE DERSE GİREMEYECEKLER

Bilgilendirmede, öğretmenlere şu hatırlatmalar yapıldı:

"Öğretmenlerimizin her ders için farklı ID ve şifre kullanmaları, daha önce çeşitli iletişim kanallarından paylaşılmış olan canlı ders bilgilerini geçersiz kılacaktır. Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir.

Ayrıca öğretmenlerimizin, ders başlarken öğrencilerin isim değiştirmelerine olanak sağlayan özelliği devre dışı bırakmaları, böylelikle gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin sonradan bu bilgileri değiştirmelerine engel olacaktır."

NE OLMUŞTU?
Koronavirüs ile mücadele kapsamında evlerinde uzaktan eğitim alan öğrenciler kullandığı programa siper sapıklar dadanmıştı. Türkiye'nin dijital eğitim platformu EBA'ya rağmen öğrenciler ve öğretmenlerin ders işlemek için buluştuğu zoom programına öğrenci isimleriyle dahil olan siber sapıklar öğrencilerin eğitimin almalarına engel olmuştu. Öğrencilerin isimlerini kullanarak programa katılan sapıklar öğretmen ve öğrencilere ağza alınmayacak küfürler ederek, cinsel içerikli videolar izletmişti. Duruma isyan eden veliler, bir an evvel çare bulunmasını istemişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Öğretmen 10 ay önce
İdamın olmadığı yerde bu tipler her zaman cesaret bulacaktır. Yakalanma korkusu yok. Yakalanırsam da yer içer dinlenir,kaldığım yerden devam ederim diye düşünüyorlar.
Faruk 10 ay önce
Ben de yıllardır idamı savunuyorum. Ölüm korkusunun olmadığı yerde daha çok suçlar işlenir. Devlet öldürecek ki, ölümler en aza insin. Siyasiler asla samimi değiller.
Ercan 10 ay önce
Bu gibi itleri tespit edip ahıra kapatmalı. Ömür Boyu orada tutulmalı.
Trabzonsporlu 10 ay önce
youtube da var avrupada cok meshurdu bunlar, şimdi de türkiyede baslamıs....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@