Oflu İsmail tahliye edildi

İstanbul'da bir suç örgütüne yönelik düzenlenen ''Çetele'' adlı operasyona ilişkin görülen davada, İsmail Hacısüleymanoğlu'nun da aralarında bulunduğu tutuklu sanıklardan 7'si tahliye oldu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, İsmail Hacısüley

Gündem 12.11.2008, 13:14 14.08.2018, 17:42
Oflu İsmail tahliye edildi

İstanbul'da bir suç örgütüne yönelik düzenlenen ''Çetele'' adlı operasyona ilişkin görülen davada, İsmail Hacısüleymanoğlu'nun da aralarında bulunduğu tutuklu sanıklardan 7'si tahliye oldu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, İsmail Hacısüleymanoğlu ile akrabaları Serdar ve Şükrü Hacısüleymanoğlu'nun da aralarında bulunduğu tutuklu 18 sanık ile tutuksuz yargılanan 19 kişi katıldı.


Duruşmada, bazı sanıklar tarafından öldürüldüğü iddia edilen Erkan Ünlü'nün annesi Sultan Ünlü, müşteki olarak verdiği ifadede, oğlunun, karanlık ilişkileri nedeniyle öldürüldüğünü söyledi.


Sultan Ünlü, oğlunu öldüren sanıkların cezalandırılmasını istedi.
Duruşmada dinlenilen diğer 10 müşteki de kimseden şikayetçi olmadıklarını belirterek, davaya müdahil olmak istemediklerini kaydetti.


Duruşmada söz alan sanık avukatları, tahliye talebinde bulundu.
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan ''Oflu İsmail'' olarak tanınan İsmail Hacısüleymanoğlu, Ferdi Bükenler, Hüseyin Bender, Engin Kurt, Şahin Kurt, Namık Kemal Toksözlü ve Battal Ufuk Hacısüleymanoğlu'nun tahliyesine karar verdi.
Duruşmalara katılmayan tutuksuz sanıklar Kadir Öktülük ve Jale Baysal'ın, suçlarının niteliği ve duruşmalardan kaçmalarını göz önüne alarak bu kişiler hakkında yakalama emri çıkarılmasını hükme bağlayan mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

6,5 YILDAN 12,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, Serdar, Ata, Başar ve Şükrü Hacısüleymanoğlu'nun, ''tasarlayarak adam öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.


Bu sanıklardan Ata Hacısüleymanoğlu'nun ayrıca, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek'', ''13 kez yağma'', ''3 kez yağmaya teşebbüs etmek'', ''hürriyetten yoksun bırakmak'', ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''tehdit'' suçlarından 162 ile 259 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, benzer suçlamalara ilişkin Serdar, Başar ve Şükrü Hacısüleymanoğlu hakkında da 160 ile 255'er yıl arasında hapis cezası talebinde bulunuluyor.


İddianamede, İsmail Hacısüleymanoğlu'nun, ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'' ve ''vahim nitelikli silah bulundurmak'' suçlarından 6,5 ile 12,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.


Diğer 45 sanığın da 1,5 ile 217 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@