Öcalan'a "İfade Özgürlüğü" kararı!

PKK Lideri bebek katili Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT ekranlarına çıkmasına savcılık ifade özgürlüğü dedi.

Öcalan'a "İfade Özgürlüğü" kararı!

31 Mart yerel seçimlerinden önce PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT Kurdi'ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusuna savcılık, 'ifade özgürlüğü' diyerek soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi

 Yenilenen İstanbul seçimlerinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusu hakkında savcılık, ‘soruşturma yapılmasına yer yok’ dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan’ın TRT’ye çıkartılması ve Abdullah Öcalan’ın mesajının Anadolu Ajansı’nda yayınlanmasını ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirdi.

SAVCILIK BASININ GÖREVLERİNİ HATIRLATTI

İstanbul’da yaşayan Nuri Başkapan adında adlı şikayetçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT Kurdi Genel Koordinatörü Mustafa Ekici ve Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı hakkında ‘terör örgütüne yardım ve yataklık, vatana ihanet, suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Şikayeti Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceledi. Savcılık, “Terör olayları toplumu en çok etkileyen hadiseler olmasından dolayı bu eylemlerin medya için haber değeri büyüktür” dedi. Savcılık şöyle devam etti: “Toplum tarafından en çok ilgi gören haberlerin terör haberleri olması nedeniyle bu haberlere yazılı, görsel, işitsel, dijital mecralarda hatta sosyal medyada sıkça yer verilmektedir. Terör haberlerinin önemi ve medyanın halkı bilgilendirme yükümlülüğü bu haberlerin medyada yer almasını zorunlu kılmaktadır. Haberlerin ilkeli, bilinçli ve propagandaya mahal vermeyecek şekilde ölçülü biçimde yayınlanması medyanın görevini yapmasını sağlar.”

‘SUÇ UNSURU TAŞIMADIĞI…’

 Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü kapsamındaki ilkelerini hatırlatan savcılık, ‘Soruşturma yapılmasına yer olmadığı’ gerekçesini de şöyle açıkladı: “Basın organlarınca yayınlanan haberin toplumun ilgisini çeken, güncel bir niteliğe sahip olup halkı kin ve düşmanlığa sevk etmemesi, şiddete teşvik etmemesi ve nefret ayrımcılığı içermemesi, terör veya ayrılıkçı hareketleri övmemesi, yapılan faaliyetin basının haber verme özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gerektiğinden suç unsuru taşımadığı değerlendirilmekte.”

NE OLMUŞTU?

Munzur Üniversitesi’nden Doç. Ali Kemal Özcan’ın, 20 Haziran’da İmralı’dan getirdiği Abdullah Öcalan’ın mesajı ilk olarak Anadolu Ajansı tarafından servis edildi. Öcalan’ın mesajının ardından kardeşi Osman Öcalan TRT Kurdi’ye çıkarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’yi eleştiren ifadeler kullanmıştı. Bu gelişmelerin ardından İYİ Parti TRT hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Gazete Duvar


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Akyüz,almanya
Hüseyin Akyüz,almanya - 5 ay Önce

İfade özgürlüğü öyle mi?,akp yarayan herşey serbest,teröristlik dahil !!!hep söyledim yine söyliyorum,akp sahte müslüman ve gercek Türkiye düşmanı kuruluşudur,ona sahip cikan'da aynısıdır,okadar bahsit,!!!!!

davut
davut @Hüseyin Akyüz,almanya - 5 ay Önce

AKP ve Pkk işbirliği içinde. Bu da en büyük kanıtı.

Ahmet İnan
Ahmet İnan - 5 ay Önce

Terörist in konusmasi ifade özgürlüğü!!!!! Trt de ne dediğine bakarsaniz ,kararın niye böyle verildiğini daha iyi anlarsınız..Bir ilin belediye başkanlığını kszanmak adına teröristi devletin tv sine çıkardınız ya .pess doğrusu..Bu duruma ses etmeyenler şimdi imamogluna teröristleri ziyarete gitti demesin boşuna..inandiriciliginiz yok çünkü.

Yazik.
Yazik. - 5 ay Önce

Yazik. Allah adalet icin oralara gelenlere hidayet versin. Ocalanlarin da belasini versin .

anonim
anonim - 5 ay Önce

verin oylari verin sizde yiyin efendiler yiyin

Antikus
Antikus - 5 ay Önce

demekki söyledikleri bazi sahislar ile ayni amaca hizmet edince ifade özgürlügü oluyor eger bu ülkede ifade özgürlügü var ise malum sahisi elestirinde göreyim?? bakin hakaret edin asla demiyorum sadece elestirinde görün.. M.K. Atatürke sövebilirsiniz hatta bunun icin hediyede alabilirsiniz ama malum kisiyi elestiremezzsiniz sizde yerin dibine bazin ifade özgürlügünüzde

Kanuni
Kanuni - 5 ay Önce

Ne demek ifade ozgutlugu var mı boyle bı sacmalık turk halkının vergıleriyle yonetilen bı kanala nasıl bı leş kargasını cıkartıp buna ifade ozgurlugu diyip konuyu kapıyabiliyorsunuz

fatih
fatih - 5 ay Önce

terörist başının kardeşinin (kendiside kırmız bültenle aranan bir teröristin) devletin resmi televizyonunda boy göstermesinden rahatsız olmayanlar,imamaoğlunun diyarbakır ziyaretinden,kılıçdaroğlunun şehit cenazelerine gitmesinden rahatsız olmakta...

Firtina
Firtina - 5 ay Önce

Gebermemişmi daha bu pislik


SIRADAKİ HABER

banner441