banner441

Nurettin Yıldız 'Kadının 90 km'den fazla araba kullanması haramdır'

Kadınlar araba kullanabilir mi dinen caiz midir? sorusunu yanıtlayan Nurettin Yıldız, 'kadınların 90 KM fazla araç kullanamasının caiz olmadığını' iddia etti.

Gündem 18.09.2019, 14:55 18.09.2019, 16:43

Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız yine tartışma yaratacak bir açıklamayla gündemde.

Bir takipçisinden gelen "Ehliyet alsam araç kullansam günah mı olur?" sorusuna yanıt veren Yıldız, şu iddiada bulundu:

-"Diyoruz ki araç kullanmanın kadını erkeği olmaz. Eğer bir toplumda bir örfte kadınlar araç kullanıyorlarsa erkekler gibi kullanabilir. Ama ara. kullanmanın kadına ahlaki bir risk getirme ihtimali olan bir organ söz konusuysa (savaş ortamı gibi,devletin otorite zafiyeti gösterdiği bir bölge olması) gibi bir sıkıntı varsa bu kadının zaten kendi iffetiyle ilgili düşünmesi gereken, can sağlı ile ilgili düşünmesi gereken bir mesele.

90 KM'den fazla kadının araç kullanması caiz değil
-Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km'den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km. den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadında olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (39)
Tolga 5 ay önce
Kitabin neresinde yaziyo bu km hesabı şık nurettin
Tursun 5 ay önce
Vurun kahpeye İslam hukukunun seçmeli ders olarak okutulduğu Müslüman ülkede herşey olur
abc 5 ay önce
doğru söylüyor mu bilmiyorum ama adam zaten kitap demiyor hadisten bahsediyor okuduğunu anlamadan eleştiriyorsun..
İkinci Cilt 5 ay önce
Değişik bir uyuşturucu kullanıyor olmalı...
Erdal 5 ay önce
Hiç gülesim yoktu. Sen çok yaşa.
Hakan G. 5 ay önce
Hz Peygamber döneminde 90km kaç saatte gidilebilirdi acaba? Bir de o günün yol şartlarını ve güvenlik durumunu dikkate almak lazım. Yasak, o kadar süre içinde yayan veya deve ile giden yalnız bir kadının başına bir zeval gelebileceği için konulmuştur. Bir de haram Allah'ın emri ile olur. Kuran'da var mı böyle bir şey? Ayrıca soruyu soranda da bir anormallik var.
Siirt 56 5 ay önce
Çok güzel belirtmissin
Vatandaş 5 ay önce
Allahu Teala Kur’an-ı Kerimi bir bütün olarak indirdi peygamber efendimiz hadisleri ile ona açıklık getirdi sünnetleri ile onu taklit etti peygamber efendimizin hadislerini ve sünnetlerini âlimler açıkladı yorumunu yaptılar ama sizin gibilere göre her şey Kur’an’da yazılı olması gerekiyordu yani sol eliyle taharet almak sağ eliyle yemek yemek Gibi dimi? Alimlerin yorumuna itibar etmeyip kendi küçük beyninizle yorum yapmaya kalkarsınız öylemi ?Yani sizin küçük beyninize göre hâşâ Allahuteala bu günlerin varolacak olduğunu bilmiyor muydu peki gelecekte olan teknolojileri ne yapacaksınız her 100 yılda o mukaddes kitabı yeniden mi aklınıza göre uyduracaksınız Allah sizlere akıl fikir versin ( neden kuranda bunlar yazmıyor diyenlere atfen )
Ibrahim 5 ay önce
Peygamber efendimiz böyle demişse tartışma bitmiştir. Sanki dinle imanla alakasiz birsey söylüyor gibi yansıtmak yakışmadı :)
Göktürk 5 ay önce
Kuran'a dayalı İslam olmadığı sürece, her önüne gelen yasak ve kural koyacak. Böyle tiplere itibar etmeyin!
Vatandaş 5 ay önce
Ayrıca Göktürk’ün avukatı olan ukala ayrıca islam mantık dini değildir biz mantık aramıyoruz Allah’tan ne gelmişse peygamberimiz ne demişse hadislerinde ona biat eder mantık aramayız. Bak işine
Vatandaş 5 ay önce
Göktürk’ün avukatı olan ukala Kuran’da bir anayasa güya iki kelime edip küçük aklınla kuranı anlayacaksın. Nerde hadisler o zaman nerde peygamberin sünneti o zaman. Allah o kuranı peygamberine indirerek onu insanlara tatbik ettirmiştir. Peygamberin hadislerini Kuran’ın açıklayıcı metinleri olarak biliriz sen bak
İşine git Buda’yı Budizm’i yorumla
Küçük aklına göre
Göktürk'ün Avukatı 5 ay önce
Vatandaş mahlaslı ukala!
Sen ve senin gibiler, sadece vatandaş olabilirsiniz zaten ‘birey’ olamazsınız. Ukalalık yapıp, iki benzemezi mukayese edip, çelişki ararken, mantık hatası yaptığının, aslında kendi cehaletinin farkında bile değilsin. İki benzemez diyorum çünkü: Allah’a göre Kur’an, Mübin (apaçık, açıklayıcı, anlaşılır), mufassaldır (tafsilatlı/detaylı açıklanmıştır). Kur’an’ın açıklayıcısı, yine Kur’an’ın ta kendisidir. Gelelim benzettiğin benzemeze: Anayasa ve kanunlar, detayları yönetmeliklere, yönergelere vs bırakıldığı için birincisi mufassal değildir, ikincisi mübin olma vasfına sahip değildir. Ayrıca karmaşıktır, kul yapısı olduğu için yer yer kendi içinde çelişkili ve izaha muhtaçtır. Dolayısıyla hukuk ehline danışılması gayet tabidir. Kur’an, bütün insanlığın aklına hitap eden , asla ruhbanların tekelinde olmayan bir kitaptır. Hukuk dili ise, tarihin hiçbir döneminde, bırakın bütün insanların aklına hitap etmeyi , ortalama bir akla dahi hitap etmemiştir. Neresinden bakarsan bak, iki benzemezi, birbirine benzer yapamazsın…
Vatandaş 5 ay önce
Kime itibar edelim sana mı Allah sizin gibilere akıl fikir versin dinden bihaber zannediyorsunuz ki her şey Kur’an’da yazılı olacaktı peki sen neden avukat tutma ihtiyacı duyuyorsun her şeyi kitapta anayasada yazılı ya küçük beynin niye her şeyi anlayamıyor oradan
sessiz 5 ay önce
peygamber efendimiz bunu söylüyor diyor siz hocaya mı karşısınız Allah a mı ?. bir kadın kocasından yoksa ailesinden ayrı 90 km öteye izin alsa da gidemez. izni olmadan kapıya çıkamaz.
G.Turan 5 ay önce
S.Nurettin,sen bir anadan doğmadın mı?Annen, karın baban ve sen yanında bulunmadan 90 km.den fazla gitmediler mi? Gittilerse iki önemli sorun var demekki.

Anan,karı 90 Km den fazla tek başlarına;yani baban ve sen yanında yokken gitmediler mi?
1.Gittilerse başlarına ne tür kötülükler geldi?
2.Bile bile lades olmadı mı?Nikah yerinde duruyor mu?Bir zaval gelmiş olmasın?
Bunları da yazın ders olur belki.Hadi tecrübelerini yaz görelim.
Ahmet TS 5 ay önce
BU NURETTİN İNGİLİZ KIRMASI GİBİ, KILIKSIZ SANAMI KALMIŞ KADINLARIN ARACININ KM Sİ, SOYTARI SENİ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@