Numan Kurtulmuş: Hollanda'yla üst düzey ilişkileri durduruyoruz

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Hollanda ile yaşanan diplomatik krizler sonrasında önemli kararlar alındığını kamuoyuna açıkladı.

Gündem 13.03.2017, 23:27
Numan Kurtulmuş: Hollanda'yla üst düzey ilişkileri durduruyoruz

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. 


Hollanda ile yaşanan diplomatik krizin ardından alınan kararları açıklayan Kurtulmuş, "Hollanda yaptıklarını telafi edene kadar üst düzey ilişkilerin askıya alınması kararlaştırıldı. Resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek diplomatların gelmesi engellenecektir. Türkiye, Hollanda'nın yaptıklarını telafi edene kadar diplomatik uçuşlara izin vermeyecek." diye konuştu.
İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satırbaşları:


HOLLANDA İLE DİPLOMATİK KRİZ

Ne insan haklarına uygundur, ne demokrasiye uygundur, ne Avrupa'nın ortak değerleri denilenlere uygundur. Bakanımıza yapılan hadsiz tavır, sivil vatandaşlarımızın üzerine vahşice ve barbarca atlarla yapılan tavır kabul edilemez. Bu davranışı kabul etmediğimizi bir kere daha dile getirmek istiyoruz

Hollanda'da yaşadıklarımız Avrupa'nın birçok ülkesinde gelişen aşırı ırkçı, İslam ve göçmen karşıtı, Türkiye düşmanı zihin yapısının dışarı vurmuş şeklidir. Tesadüfi olmadığını görüyoruz. Bilinçli bir karşıtlığın sonucudur. Aşırı sağın ayak seslerinin yükseldiği bütün Avrupa ülkelerini etkisine aldığı dönemde Avrupa'nın siyasetçileri bu gidişe dur demezse korkarım ki birkaç sene sonra Avrupa'nın mutedil siyasetçileri kendi kampanyalarını yapamayacak duruma gelebilirler.


 BU KRİZİN SORUMLUSU TÜRKİYE DEĞİLDİR

Hem Türkiye'nin hakkını, onurunu koruyacak kararlılığa sahibiz. Hem de bütün reaksiyonları devlet aklıyla ortaya koyuyoruz. Bu gerilim adına ne derseniz deyin bizim çıkardığımız bir kriz değildir. Ama Türkiye bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen sorumlu ama kararlı bir şekilde hareket edecek, iki ülke halkının karşı karşıya kalmaması için gayret sarf edecektir.

Dışişleri Bakanlığımız nota verdi. Bu notada yaşananları kabul etmediğimizi, davranışları kınadığımızı ve özür dilemeleri gerektiğini ifade ettik. Bu olayların ortaya çıkmasına neden olan yetkililer hakkında idari ve hukuki soruşturma başlatılması taleplerimizi ilettik. Türk diplomatlarının ve diplomatik misyonumuzun güvenliğinin garanti altına alınması gerektiğini söyledik. Bugünkü toplantımızda siyasi çerçevede kalmak şekliyle alınacak tedbirleri paylaşmak istiyorum.


HOLLANDA'YA KARŞI ALINAN TEDBİRLER

İzinli olarak yurtdışında bulunan Hollanda Büyükelçisi'nin bizim söylediğimiz hususlar yerine getirilene kadar Türkiye'ye dönmesinin yasaklanmasına kararlaştırıldı. Hollanda yaptıklarını telafi edene kadar üst düzey ilişkilerin askıya alınması kararlaştırıldı. Resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek diplomatların gelmesi engellenecektir. Türkiye Hollanda'nın yaptıklarını telafi edene kadar diplomatik uçuşlara izin vermeyecek. TBMM ile Hollanda parlamentosu arasındaki dostluk grubunun Türkiye kısmının lahvedilmesi TBMM'ye tavsiye edilmesi kararı alındı.


"AVRUPA'DA BÜYÜK BİR YIKIMIN SİNYALLERİDİR"

"Türkiye bundan zarar görmez. Türkiye kendi onurunu korur ama bundan en büyük zararı Hollanda başta olmak üzere Avrupa'daki birçok ülkenin göreceğini belirtmek isterim. Irkçılıktan, faşizmden hiç kimseye fayda gelmez. Avrupa'da büyük bir yıkımın sinyalleridir bunlar. Kendi içinde birkaç sene içerisinde çok çatışmalı bir hale gelebilir. Avrupalıların da bu durumu gözden geçirmelerini ve artan ırkçılığa karşı tedbir almaları gerektiğini dostça ifade etmek istiyorum. Ümit ederiz ki bu akıl tutulması Hollandalı siyasetçilerin atacağı adımlarla sonlandırılmış olur.

Geçen yıl, 27 Aralık 2016'da diplomatik uçuşlara toptan verilmiş olan yani Hollandalı resmi zevatı Türkiye'ye getirecek olan uçuşlara verilmiş olan izinler, bugün itibarıyla iptal edilmiştir. Bu yanlış anlaşılmasın, Hollandalı vatandaşları ilgilendiren bir husus değildir, resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelecek ya da Türkiye hava sahasını kullanacak diplomatlarla ilgili bir kısıtlamadır. Hollanda, bu yaptıklarından vazgeçip yaptıklarını tamir edene kadar Türkiye, diplomatik uçuşlara izin vermeyecektir.
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
tarafsiz yorum 4 yıl önce
Bir kac yil onceydi, Israil ulkeme gelmeyin vururum dedi. Gemi ile Israil ulkesine girilmeye calisildi ve butun insanlarimiz telef oldu. EE simdi ne oldu yine ayni. Hollanda ne dedi, benim ulkeme gelip siyasi propaganda yapmaniza musade etmiyorum, dedi. Burada benim akda karada turk vatandaslarim var ve benim turk vatandaslarimin huzurunun kacirilmasini istemiyorum dedi. Durm boyle iken sen tut adamlarin memleketine girmeye calis. Evet Hollanya girmek normal sartlar altinda hakkin ama simdi degil. Bilmiyorlarmi senin oraya propaganda yapmaya gittigini. Oradaki turkler onlarin vatandasi ve turk vatandasi da olabilir, ebediyen de turk olarak kalabilirler fakat orada yasiyorlar ve Hollandanin verdigi parayla besleniyorlar. Bizim oradaki vatandaslarin huzurunu kacirmaya hakkimiz yok.
İbrahim çevik 4 yıl önce
Şöyle bir bakıyorumda, Terör patlaması, feto darbe girişimi, Alman ve Hollanda kırizleri yani Türkiye birtakım sıkıntılar yaşıyor, ancak bu kırizler hep akp nin oylarının artmasına sebep oluyor???? Ne hikmettir.
HALIM 4 yıl önce
ONCE FAKIRLESTIRIP EGITIMI VERMIYECEKSIN , SONRA KAPI KULU EDIP CALISTIRIP HEP KORKUTARAK YARI AC YATIRACAKSIN . HEP FAKIR EDEBIYATI HEP MAGDUR EDEBIYATI YAPIP LUX YASAYACAKSIN .BAL TUTAN PARMAGINI YALAR DIYECEK HER SEYI MAKBUL GIRECEKSIN .HOLLANDAYA BAGIRIP SUCLU OLDUGUIN HALEDE EY DIYECEKSIN .ISRAILE HOT DEYIP SONRADA OGULCUGUNUN GEMILERI ILE ARAP PETROLUNU TASIYACAKSIN .
soru 4 yıl önce
her devlet secim olacagi zaman bakanlarini ulkemizemi yolluyorlar,neden oradaki vatandaslarimizi dusunmuyorlar ne geregi var, neyin pesindesiniz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@