vardallar

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okullara flaş uyarı

MEB okulları yardımcı kaynaklar konusunda uyardı.

Gündem 25.09.2021, 15:35 25.09.2021, 16:16
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okullara flaş uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) illere gönderdiği yazıda, velilere yönelik maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılmasını istedi.

MEB tarafından illere gönderilen yazıda, Bakanlığa bağlı okullarda okutulacak ders kitapları ile diğer eğitim araçlarının Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilerek Tebliğler Dergisi'nde yayımlandığı hatırlatıldı.

İlgili yönetmelikte "Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar" başlığı altında "Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz." hükmünün yer aldığı belirtilen yazıda, bu hükme ve daha önce yapılan uyarılara rağmen Bakanlığa ulaşan bilgilere göre okullarda öğrenci çalışma kitabı, öğretmen ve öğrencilere kaynak ve yardımcı olacak basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları gibi yardımcı materyallerin sınıf içerisinde kullanıldığı, bu materyallerden ödev verildiği ve velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıklarının anlaşıldığı aktarıldı.

Öğrenme-öğretme süreçlerinde uygun eğitsel materyal kullanımının, öğrencilerin bilgileri hatırlaması, pekiştirmesi, öğrenmelerinin kolaylaşması ve zenginleşmesi, derse katılımlarının artması açısından önemli katkılar sunduğuna işaret edilen yazıda, şu uyarılarda bulunuldu:

"Bu nedenle öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitaplarının yanında öğrenme-öğretme sürecine destek olmak için birbirinden farklı eğitsel özellikleri ile amaçları olan ve yazımız eki listede detayları bulunan yardımcı kaynaklar Bakanlığımız tarafından yayımlanıp kullanıcıların erişimine açılmaktadır. Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları ve ek listede yer alan yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin, okullarda ve kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu kapsamda yönetici ve öğretmenlerimizin konu hakkında bilgilendirilmeleri hususunda gereğini rica ederim."

Öte yandan Bakanlık, yazının ekinde, Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesinden özel eğitime, ilkokuldan lise son sınıfa kadar hazırlanan ve 10 sayfadan oluşan eğitsel materyal listesini paylaştı.


Yorumlar (7)
başkan 4 hafta önce
yetmez bakanlık yetmez. sınıflara ansızın müfettişi göndereceksin çocukların çantalarını açacaksınız içinden çıkan rant kitaplarını bulup hocaya hesap soracaksınız. diyeceksinizki bu kitapları neye karşılık velilere aldırdınız.. bu satıcılar size ne verdi veya bizim yani mebin kitaplarında ne eksik..ne verdi bu kitapçılar size laptop pc para ..mesela trabzondan başlayın adamlar kene gibi yapıştılar okullara ..baş harfleri A olan 3 kitapçı.. lanet olsun böyle düzene ..
Velinin biri 4 hafta önce
he he bizde yedik..gidin bakın bakalım okullara ders kitaplarında bir cümle yazı var mı?
kimse ders kitabı işliyor mu ? çantalar yardımcı kitaplarla dolu.. 1200 tl ingilizce kitaplarına 200 tl online uygulamaya ve 221 tl de diğer derslerin hepsinden kitaplara verdik. ve bu devlet ortaokulu..
keklemeyin milleti meb lütfen..
Mustafa 4 hafta önce
İsim veriyorum Ahmet Saka ilkokulu nütün sınıflar zoraki kitap dayatıyor öğretmen ordan ödev verecem diyerek kitap aldırıyor. 180 tl verdim kitapçıya hadi yapın gereğini öğrencilerin çantası dolu, müfettişin yokmu yollasana sınıfa. Ama yooook mallar varya bunlara inanacak onlar için bu genelgeler göstermelik zaten.
SON SÖZ 4 hafta önce
HER YIL 3 HAFTA SONRA NİYE AÇIKLANIR ANLAMIYORUM
İsmail 4 hafta önce
Palavradan. Dostlar alışverişte görsün genelgeleri, bütün okulların öğretmenlerin kitapçılarla anlaştığını kitap dayattığını sağır sultan biliyor, kim bişey yapıyor hiç kimse
ömer 4 hafta önce
okullara soracağınız 2 soru var 1 yayın evleriyle ortakmısınız 2 siz eğitimli eğitimcimisiniz emin olun işe yarıyor kimse dar gelirliyle uğraşmasın madalyonun öbür yüzüde var
Selim 4 hafta önce
boşu boşuna kağıt israf etmişler hiç bir öğretmen bunu dinlemez ve aldırmaya devam eder ceza yok sadece bir daha aldırma hocam sonuç aldırmaya devam yardımcı kitaplar olmadan öğretmenlerimiz birer hiç bir şey öğretemez böyle bir yetenekleri yok

Gelişmelerden Haberdar Olun

@