MHP'li vekilden ilginç çıkış: Aşı olmayana ceza kesilsin

MHP'li Milletvekili Aycan, koronavirüs aşısı olmayanlara ceza kesilsin önerisinde bulundu.

Gündem 18.04.2021, 09:18 18.04.2021, 09:26
MHP'li vekilden ilginç çıkış: Aşı olmayana ceza kesilsin

Türkiye'de korona aşılamasına ilişkin yapılan bir araştırmaya göre, toplumda en çok kadınlar aşı konusunda tereddüt yaşıyor, hastalığı hafif atlatanlar ise aşı karşıtı bir tavır sergiliyor. Bu konu hakkındaki görüşleri sorulan tıp doktoru vekillerden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda aşı olmak gerektiğini, bunun bireysel tercihlere bırakılamayacağını söyledi. Aycan, "Aşı yaptırmayana da ceza uygulanabilir. Mevcut kanun bunu zaten sağlıyor." dedi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyesi, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt'un aşıya yönelik tutumlar ve etki eden faktörleri tespite yönelik araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Türkiye'de salgına karşı kitlesel aşılamada istenilen seviyeye ulaşılamamasının nedenlerine ilişkin önemli ipuçları veren araştırmaya göre, toplumda en çok kadınlar aşı konusunda tereddüt yaşıyor.

AŞI ANKETİNDE DİKKAT ÇEKEN SONUÇLAR

Prof. Dr. Bozkurt, 9-16 Nisan 2021 arasında çevrimiçi olarak 4 bin 510 kişiyle "Aşı karşıtları, taraftarları ve müteredditleri: Aşıya yönelik tutumlar ve etki eden faktörler" başlıklı anket çalışması yaptı. Yapılan çalışmada 4 bin 79 anket değerlendirmeye alınırken, anketi cevaplayanların yüzde 42'sini kadınlar, yüzde 52'sini de erkekler oluşturdu.

Ankete katılanların yüzde 10,7'si "aşı oldum", yüzde 14,8'i "bulduğum ilk aşıyı olacağım", yüzde 19,3'ü "aşıya ilişkin tereddütlerim var, beklemekten yanayım", yüzde 9,8'i "aşı olmayı düşünmüyorum", yüzde 41,3'ü "aşı olmak için sıramı bekliyorum", yüzde 4,1'i ise "diğer" yanıtını verdi. "Sürü bağışıklığını" savunanların oranı da yüzde 20 olarak kayıtlara geçti.

AŞIYA GÜVEN YÜZDE 38

Çalışmada mevcut aşılara güven düzeyi yüzde 38, aşı üreten firmalara güven ise yüzde 28 olarak belirlendi. Bilime güvendiğini belirten katılımcıların oranı yüzde 75'te kalırken, yüzde 11'i bilime güvenmediğini, yüzde 33'ü ise "alternatif tıbba" güvendiğini ifade etti. Çalışmanın çıktılarına göre, gençler arasında aşı tereddütü ve aşı karşıtlığı daha fazla. Buna rağmen eğitim düzeyinin artması, aşı tereddütü ve aşı karşıtlığını azaltıyor.

HAFİF ATLATANLAR AŞIYA KARŞI

Çalışmaya göre, Kovid-19'a yakalananların virüsü atlatma şekli de aşıya yönelik tutumda etkili. En çok aşı taraftarları hastalığı çok ağır atlatanlar arasından çıkarken, aşı karşıtlığı ise "Çok hafif atlattım" diyenler arasında en yüksek seviyede. En çok aşı tereddüdü ise "Ne hafif ne ağır atlattım" diyen grupça ifade ediliyor.

TIP DOKTORU VEKİLLER AŞININ ÖNEMİNİ ANLATTI

 AK Parti, MHP, CHP ve HDP'li hekim milletvekilleri, aşılama oranlarının yükselmesine yönelik önerilerini açıkladı. AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Kovid-19'dan korunmak için bir kişinin dahi aşısız kalmaması gerektiğine dikkati çekerek, "Yaş aşağı doğru indikçe, 'ben aşı olmasam da bu hastalığı yenebilirim' diye bir düşünce oluyor. Aşılamayı öncelikle kendisi, sonra toplum sağlığı için mutlaka yaptırmak gerekiyor" dedi.

"AŞI YAPTIRMAYANA DA CEZA UYGULANABİLİR"

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ise halk sağlığını etkileyen bir bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda aşı olmak gerektiğini, bunun bireysel tercihlere bırakılamayacağını söyledi. Aycan, şu görüşleri dile getirdi: "Aşı yaptırmak zorunlu bir şeydir; bulaşıcı hastalık varsa, hükümet bununla ilgili aşı çalışması başlatmışsa 'aşı yaptırmıyorum' deme hakkı yok. Ben halk sağlıkçıyım. Halk sağlığının genel prensibi böyledir. Kanunlarımız da böyle. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 'bir bulaşıcı hastalık varsa, idarenin aldığı karara herkesin uyması zorunludur' der. Bakanlık ikna ile aşı yapmak yolunu tercih etti, hükümet gönüllülüğü esnek bıraktı. Bu da böyle bir sonuç doğurdu. Aşıya karşı reaksiyon gösteren insanlar var, her zaman vardı. Kovid-19 da aşı reddi olayına dönüşüyor. Buna müsaade etmemek lazım.

Sağlık Bakanlığı'nın daha katı bir tavır sergilemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben zorla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Onun yaptırmaması, hepimizi etkiliyor, hastalığı topluma bulaştırıyor. Bu yüzden Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Maske takılmıyor diye ceza yazılıyor. Toplum sağlığını tehdit ediyor diye. Aşı yaptırmayana da ceza uygulanabilir. Mevcut kanun bunu zaten sağlıyor."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Ercan 6 ay önce
Bu da bir tercih , yaptırmayan yaptırmasın ama bulaştırırsa ve hasta olursa tedavisinin kesinlikle bedava olmaması gerekiyor.
KALYONCU 6 ay önce
Aşı Kronik bronşit hastası olanları öldürüyor, daha geçen gün kronik bronşiti olan biri kadın Korona aşısından dolayı vefat etti
BenDeniz 6 ay önce
O kadar mı düşünüyorsunuz milleti? Önce pahalılığa bir çare bulun insanlar beslenemiyor yeterli gıdayı alamıyorlar. Bizim ülkede ve dünyadaki bilim adamlarına inanmıyorum hepsini satın almışlar hiç biri hiç bir şey bilmiyor kovit 19 bir yıl önce martta çıktığı zaman ne diyorlardı havalar ısınınca hazıran temmuz gibi sonlanır ne oldu bir sene oldu? Ülkemizde ve Avrupa’da ilaç sektörlerinin işine geldi,gıda sektörü enerji sektörü hijyen, raflarda satılmayan vitamin ilaçları A vitamini D, B, C vitaminleri bu ilaç ve gıda şirketleri parasına para kattı zavallı küçük esnaf yok olmak üzere bir de bankalara borçlandırılmış düşünceden hasta olanlar mı aç kalanlar mı yeni dünya düzeni zengin daha zengin fakir daha fakir kölelik düzeni dünyada başlayacak. Ayıp be çıkmış bir de AŞI olmayana ceza ben inanmıyorum hiç bir güç de beni inandıramaz insanları öldürüyorlar.
Temel 6 ay önce
Sana ne lan benim bünyemden tedavi hakkı benim değil mi ? Evrensel insan hakları denen birşey var dimi
Niyazi 6 ay önce
İlaç d kullanmayacğım , aşı da olmayacağım İLAÇ KARTELLERİNE, sağlık tüccarlarına yem olmaycağım 1000 sene önce ibni sina paket pket ilaç mı satıyordu gobes kaflılar , derman doğadadır , her otun bir faydası var ama gel de bu kafasını Tv’den kaldıramayan koyunlrımıza anlat bunu
Mustafad 6 ay önce
Sigara kullanip kanser olan bedavaya tedavi olabiliyor mu ? Hepatit hiv gibi tehlikeli hastaliklari bulaştıranlar ceza aliyor mu ? Cahillikte bir zirve yapmaya çalışarak konuşmanın manasi yok . Yaptırmayan ceza alsınmis yaptırıpta hasta olana tazminat verecek mi devlet ? Sürekli yasakla baskı kur siyaseti baska bir çözüm üretememek :s
Hasan 6 ay önce
Bütün icraatınız ceza vatandaşa ödül size. Size de çok oy verdim. Alırsınız bundan sonra babayı. Soyguncular. Lügatınız küfür, kâfir, ceza. Güzel bir şey yok. Çünkü kültür yok, bilgi yok. Beceri yok
Can 6 ay önce
Şu anda yan etkileri olan aşının ilerde etki yapmyacacağının garantisini kim verecek
Kemal 6 ay önce
Yaptırmayana en büyük ceza zaten ölüm. Yaptırmayan yaptırmasın ki yaptırmak isteyenlere aşı kalsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@